Wizyta u stomatologa w ciąży – część trzecia

Ostatnia już część z serii “wizyta u stomatologa w ciąży”. Nikomu oczywiście nie życzę pilnych wizyt oraz bólu. Mam nadzieję, że przyszłe mamy podejdą do tematu od właściwej strony i odwiedzą dentystę najlepiej jeszcze na etapie planowania dziecka, ponieważ stan zębów oraz przyzębia ma wpływ nie tylko na ciążę oraz poród. Udowodniono bowiem, że stan zapalny w obrębie jamy ustnej może opóźnić zajście w ciążę.

Zdjęcie należy do wakefielddavid

Usuwanie zębów u ciężarnych:

W ciąży można przeprowadzić zabieg usunięcia zęba. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszy z nich to zaawansowanie ciąży. Pierwszy trymestr wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia lub zaburzeniem procesu organogenezy i wystąpieniem wady wrodzonej. Trzeci trymestr to z kolei ryzyko przedwczesnego porodu, dlatego najbezpieczniejszy okres na ekstrakcję to drugi trymestr. Kolejnym aspekt, który trzeba rozważyć to stany ostre, w których przypadku odroczenie leczenia jest groźniejsze niż jego podjęcie, bez względu na okres ciąży. Przy wszelkich zabiegach chirurgicznych wskazana jest ścisła współpraca między stomatologiem a lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

Antybiotyki:

U kobiet ciężarnych w razie potrzeby można stosować antybiotyki. Stomatologiczne sytuacje które mogą wymagać zastosowania takiego leczenia występują np. w trakcie zabiegów chirurgicznych, endodontycznych czy przy profilaktyce bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Najczęściej przepisywanymi antybiotykami są penicyliny i cefalosporyny. Jeżeli jesteś uczulona na którąś z grup tych antybiotyków koniecznie poinformuj o tym lekarza – dobierze inny lek. Antybiotykiem którego stanowczo nie powinnaś brać w ciąży jest tetracyklina – penetruje ona bowiem do zawiązków ząbków malucha i odpowiada za ich przebarwienie, z tego samego powodu nie podajemy jej dzieciom do 7 roku życia (stosowanie dopuszczone jest w sytuacji  gdy lekarz stwierdzi, że jest to bezwzględnie konieczne, ale mojej dziedziny to raczej nie dotyczy).

Leczenie protetyczne i ortodontyczne:

Zmiany hormonalne związane z ciążą sprzyjają działaniu aparatów ortodontycznych – zęby łatwiej się przesuwają. Ale uwaga, jak zobaczysz wymarzone dwie kreski na teście, to nie ma co od razu umawiać się do ortodonty, takie leczenie najlepiej zaplanować wcześniej, czasem konieczna jest ekstrakcja zęba lub wykonanie prześwietlenia . Ciążę można potraktować jako czas sprzyjający leczeniu ortodontycznemu, ale warto pamiętać, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Jeżeli wszystkie zęby są prawidłowo przeleczone, dziąsła nie wykazują stanu zapalnego można spokojnie wykonać uzupełnienia protetyczne: zarówno ruchome protezy jak i stale zacementowane prace typu mosty, korony.

Czego nie robimy w czasie ciąży u dentysty:

Ciąża to nie najlepszy okres na wybielanie zębów oraz leczenie ich ozonem. Odeszło się także od uzupełniania diety w kobiet w ciąży w fluor ponieważ jego przedawkowanie źle wpływa na rozwój oraz barwę zębów. Natomiast spokojnie można wykonać lakierowanie zębów- czyli pokrycie ich specjalnym środkiem z florem. Zabiegi wymagające długiego znieczulenia np. dłutowanie ósemek, wkręcenie implantu także trzeba odłożyć na później.
 • Pingback: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty - Matka Dentystka()

 • Marta Andrearczyk

  Bardzo ciekawa seria wpisów, która na pewno uspokoi niejedną przyszłą mamę. Mam pytanie dotyczącą zabiegów mikrochirurgii w czasie ciąży. Czy można wykonywać np. zabieg wydłużania zęba po leczeniu kanałowym. Jeśli tak, to w którym trymestrze najlepiej?

 • Aneta

  Witam, karmię piersią i mam mieć zakładany implant. W gabinecie do znieczulania stosuje się citocartin. Wg lekarza przy karmieniu piersią można go zastosować, ale w ulotce jest zaznaczone, że w ciąży i podczas karmienia piersią nie stosować. Jaka jest Pani opinia na ten temat?

  • Matka Dentystka

   Jestem tego samego zdania co Pani stomatolog. Znieczulenie artykainą w literaturze jest podawane jako to dedykowane kobitą w ciąży i kp, oczywiste, że producent w ulotce się odpowiednio zabezpiecza. Znieczulenie to działa głównie miejscowo, jest bardzo szybko metabolizowane a jego stężenie w mleku mamy jest praktycznie nieoznaczalne. Dla komfortu psychicznego może Pani poczekać z karmieniem 2h od końca zabiegu.

   • Aneta

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

    Dnia 21 stycznia 2019 10:45 Disqus <notifications@disqus.net> napisał(a):

    "Jestem tego samego zdania co Pani stomatolog. Znieczulenie artykainą w literaturze jest podawane jako to dedykowane kobitą w ciąży i kp, oczywiste, że producent w ulotce się odpowiednio zabezpiecza. Znieczulenie to działa głównie miejscowo, jest bardzo szybko metabolizowane a jego stężenie w mleku mamy jest praktycznie nieoznaczalne. Dla komfortu psychicznego może Pani poczekać z karmieniem 2h od końca zabiegu."

    disqus.com

    disqus.com

    Settings

    disqus.com

    A new comment was posted on disq.us matkadentystka.pl

    disq.us

    disq.us Matka Dentystka

    Jestem tego samego zdania co Pani stomatolog. Znieczulenie artykainą w literaturze jest podawane jako to dedykowane kobitą w ciąży i kp, oczywiste, że producent w ulotce się odpowiednio zabezpiecza. Znieczulenie to działa głównie miejscowo, jest bardzo szybko metabolizowane a jego stężenie w mleku mamy jest praktycznie nieoznaczalne. Dla komfortu psychicznego może Pani poczekać z karmieniem 2h od końca zabiegu.
    disq.us
    4:45 a.m., Monday Jan. 21

    |
    disq.us
    Other comments by Matka Dentystka

    disq.us

    Reply

    to Matka Dentystka

    Matka Dentystka’s comment is in reply to

    disq.us Aneta :

    disq.us

    Witam, karmię piersią i mam mieć zakładany implant. W gabinecie do znieczulania stosuje się citocartin. Wg lekarza przy karmieniu piersią można go zastosować, ale w … disq.us Read more

    You're receiving this message because you're signed up to receive notifications about replies to disqus_DismSRftQe.

    You can disqus.com unsubscribe
    from emails about replies to disqus_DismSRftQe
    by replying to this email with "unsubscribe"
    or reduce the rate with which these emails are sent by
    adjusting your disqus.com notification settings .

    disqus.com