Diastema – czyli przemyślenia dentysty po Gali Oskarów

Oskarowa noc już za nami. Internet zalała fala zdjęć z czerwonego dywanu; kreacje, fryzury i makijaże zostały ocenione w każdą możliwą stronę. Ja tam na tym się nie znam, co najwyżej mogę powiedzieć co mi się podobało a co nie. Np. w moje gusta trafiła stylizacja Keira Knightley – pod śliczną sukienką subtelnie odznaczał się jej ciążowy brzuszek, zaokrągliła się trochę na twarzy co wyszło jej zdecydowanie na korzyść, a skromna i prosta fryzura wzbudziła u mnie tęsknotę za długimi włosami. Zawsze jak myślę o tej aktorce, od razu przypominam sobie o jej wadzie zgryzu, takie zboczenie zawodowe. Oglądasz TV – pach! Już masz ofiarę! -Wada zgryzu!, -Zęby jak meksykańska fala!, -Zrobił licówki!, -Czemu nie poprawi sobie tego, śmego, owego?! Podejrzewam, że większość kolegów dentystów potwierdzi, że ma podobne myśli podczas przeglądania prasy czy internetu. Zwracamy uwagę na uśmiechy,  głowie analizujemy co można by jeszcze poprawić, albo zastanawiamy się w jaki sposób uzyskano taki efekt.

Jedną z tych wad, która od razu rzuca się w oczy jest diastema.  Choć wydaje się być czymś naturalnym, i nie wyobrażacie sobie niektórych uśmiechów bez tej szparki pomiędzy górnymi jedynkami, jest to nieprawidłowość  zaliczana do zaburzeń położenia zębów. I tak, w zależności od przyczyny powstania, wyróżniamy trzy rodzaje diastemy:

  • prawdziwą – wynikającą z przerostu wędzidełka wargi górnej
  • rzekomą – gdy brakuje górnych dwójek, lub gdy są wyjątkowo małe, a także gdy pomiędzy korzeniami górnych jedynek ukryty jest ząb dodatkowy, tzw. mesiodens.
  • fizjologiczną – to sytuacja często spotykana u dzieci między 7 a 9 rokiem życia, gdy nie wyrżnęły się jeszcze dwójki i jedynki są “rozjechane”. Taki stan nie wymaga leczenia.

 Można zastosować także inny podział, w zależności od ustawienia zębów. Gdy jedynki schodzą się do siebie brzegami siecznymi to jest to diastema zbieżna, gdy ustawione są równolegle do siebie to jest to diastema równoległa, gdy zaś zęby są blisko siebie przy dziąśle, za to ich brzegi sieczne są od siebie oddalone to jest to diastema rozbieżna.

Jak już wspomniałam diastema jest nieprawidłowością, ale często z jej obecnością nie wiążą się żadne nieprzyjemności. Wręcz w środowisku modelek, wydaje mi się być mocno pożądaną cechą uzębienia, i wiele osób uważa, że dzięki niej uśmiech jest uroczy, nieśmiały i dziewczęcy. A nawet seksowny – przypomnijcie sobie piękną Brigitte Bardot!

Ludzie dzielą się na tych którzy uwielbiają swoją diastemę inni zaś jej nienawidzą. Szczelina do dwóch milimetrów nie powinna sprawiać medycznych problemów i o ile jej właściciel ją akceptuje, to nie wymaga interwencji stomatologa. Niestety, w niektórych przypadkach diastema może powodować problemy z mową i odpowiadać za tzw. seplenienie świszczące. Jej obecność może także wiązać się z problemami z przyzębiem, i często towarzyszyć innym wadom zgryzu. Jeżeli dodamy jeszcze do tego, że jej posiadacz za nią nie przepada, to prawdopodobieństwo wizyty w gabinecie rośnie.

Lekarz w zależności od przypadku ma do dyspozycji leczenie aparatem stałym lub ruchomym, często przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy udać się do chirurga na podcięcie wędzidełka, są też takie przypadki którym taka wizyta wystarczy, a zęby zejdą się z czasem same. Zamknięcia diastemy można także dokonać poprzez zrobienie licówek albo doklejenie materiału kompozytowego (takiego samego jak zakłada się do ubytków). W tych dwóch ostatnich przypadkach bardzo ważne jest uzyskanie odpowiedniej estetyki, ponieważ nadmierne poszerzenie zęba może spowodować, że nie będzie wyglądał ładnie obok swoich sąsiadów. Lekarz oczywiście wybierze najodpowiedniejszą dla waszego przypadku metodę leczenia, możliwe też, że zastosuje ich kilka. Najważniejsze, żebyście byli zadowoleni z waszego uśmiechu, bez względu na to czy między jedynkami jest diastema, czy jej nie ma.

A na deser, kilka słynnych uśmiechów:

diastema

diastema

 diastema

amy-winehouse diastema

georgia-jagger diastema

Eddie_Murphy diastema

Elton-John diastema

karolak diastema

diastema