Cybex Balios M – intrygujący wózek 3w1

BALIOS M

Mówiąc szczerze, czekając na Baliosa M nie do końca wiedziałam czego się spodziewać. Ot tak – ma przyjechać kurier, zobaczymy co tam przyniesie. Po testach Agisa spodziewałam się podobnych rozmiarów spacerówki z możliwością wpięcia gondoli. Wyobraźcie sobie więc moje zdziwienie gdy wyjęłam z pudła ogromne koła i klasyczną ramę wózka 3w1! Od pierwszego spotkania Balios miał tendencję do zadziwiania mnie, zarówno w pozytywnym jak i negatywnym tego słowa znaczeniu. Ale o tym zaraz, najpierw przyjrzyjmy się jakiego konia ze swojej stajni wypuścił Cybex.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Spacerówka w kolorze Autumn Gold
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Gondola w kolorze Hot&Spicy

Konia? Tak! Balios bowiem zapożyczył nazwę z mitologii greckiej od nieśmiertelnego konia Achillesa.  Sklepy oferują 6 wersji umaszczenia, zarówno w wersji spacerowej jak i z gondolą. Na ramie wózka dzięki adapterom wepniecie także fotelik z grupy 0, czyli mamy do czynienia z typowym 3w1. I tu pierwsze zaskoczenie, pozytywne, waga wózka oscyluje w okolicy 11 kg (niestety nie mogę tego sprawdzić bo niszczycielska moc w postaci Ewki zepsuła wagę). Ale gwarantuję Wam, że w porównaniu z innymi tego typu wózkami Balios wypada na prawdę nieźle.

balios mWarto wspomnieć, że Balios ma rodzeństwo. Wózek Cybex Iris to dokładnie ta sama rama, siedzisko i gondola. Różnica tkwi w kołach (a co za tym idzie w wadze)! Te w Baliosie są większe i dedykowane na wszelki rodzaj terenu, natomiast te w Irisie są mniejsze i przystosowane do jazdy w mieście. W obu przypadkach zastosowano technologię, dzięki której koła ani się nie przebiją ani nie trzeba będzie ich dopompowywać. Z zewnątrz mamy wysokiej jakości gumę, natomiast w środku jest piankowe wypełnienie – takie zestawienie sprawia, że koła są lekkie, a co za tym idzie cały wózek zalicza się do dosyć lekkich w swej kategorii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Średnica kół: przednie 20 cm, tylne 29 cm

Koła Baliosa dzięki swojej wielkości faktycznie są w stanie pokonać wszelkiej jakości przeszkody – schody, żwir, piach, korzenie – wózek jedzie. Problem jednak tkwi w komforcie jazdy. Mimo amortyzacji na wszystkich czterech, wielkich, terenowych kołach niedociążony Balios bardzo przenosi wszelkie drgania. Czuć to na kierownicy w prowadzeniu jak i i widać po podskakującym dziecku. Sytuacja znacznie się poprawia gdy wrzucimy do kosza kilka kilogramów zakupów – czyli niewątpliwa zaleta Baliosa jaką jest jego lekkość niestety generuje problem z jakością jazdy. Jeżdżąc z Mikołajem w gondoli przeszkadzało mi to bardziej niż przy jeździe z dwa razy cięższą Ewą w spacerówce. Tak jak wspomniałam problem się rozwiązywał po wizycie w sklepie i dorzuceniu do kosza kilku kilogramów sprawunków.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kosz Baliosa za to spełnił moje wszelkie oczekiwania odnośnie wielkości i ładowności. Mimo dostępu “tylko” z dwóch stron, załadujecie do niego na prawdę wiele, a gdy przyjdzie potrzeba wraz z podpórką pod nóżki podwiezie znużone spacerowaniem starsze rodzeństwo! Przysięgam, miałam zdjęcie, ale gdzieś wyparowało, a przedstawiało jadącego w foteliku Mikołaja. W tym samym wózku jechała też Ewa wygodnie siedziąc sobie na podnóżku. Po bokach kosz ograniczony jest siatką, natomiast zarówno z przodu jak i z tyłu, bez znaczenia czy na stelażu wpięta jest gondola czy siedzisko, macie na prawdę łatwy dostęp.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dolnych partiach wózka, a dokładnie przy tylnym prawym kole znajdziecie także hamulec. Działa on lekko, ale solidnie. Ewa obsługiwała go bez większego problemu rękami, także nie zniszczycie na nim butów.

Czarna rama wózka zadziwia lekkością oraz oryginalnym sposobem składania – nie spotkałam się z takim nigdy wcześniej. Postaram Wam się to opisać: na poprzeczce umiejscowiona jest po środku biała tulejka, którą należy przesunąć w lewo a następnie przekręcić. Ten zabieg uwalnia mechanizm składający i po pociągnięciu całości do góry po chwili macie  złożony wózek. Całość bez problemu obsłużycie jedną ręką. Po złożeniu wózek się blokuje dzięki klipsowi umieszczonemu po lewej stronie. Jeżeli całą operację przeprowadzi się sprawnie (szybkim i zdecydowanym rucham) blokada sama zaskakuje. Jak nie, trzeba po sobie samemu ręcznie poprawić .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

output_u3yjSt

Plusik za opcję złożenia z siedziskiem (wpiętym przodem do kierunku jazdy) oraz za możliwość postawienia na pionowo złożonego wózka.

Zrzut ekranu 2016-04-01 o 14.07.00

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rączka regulowana jest teleskopowo, na czterech poziomach w zakresie od 99 cm do 106 cm. Guzik do regulacji znajduje się po środku, obsługuje się go lekko jedną ręką. Reszta rączki pokryta jest miłą w dotyku pianką.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Maksymalnie wysunięta rączka

Całość konstrukcji Baliosa jest dosyć dobrze wyważona i sterowna (jeździłam wieloma gorszymi pod tym względem modelami). Podbijanie uważam za przyzwoite – choć jest wyczuwalna delikatna różnica pomiędzy podbijaniem gondoli z niemowlakiem a spacerówki ze starszakiem, na kożyść tego pierwszego oczywiście.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na stelażu Baliosa dzięki sprytnym adapterom można zamontować gondolę oraz fotelik. Bardzo ciekawe rozwiązanie, bowiem adapter jest dwustronny. Poprzez wciśnięcie jednego guziczka obracamy go do potrzebnego ustawienia. Z fotelików z powodzeniem można wpiąć oczywiście modele Cybexa (np. Cloud Q) ale i Maxi Cosi. Moje wrażenia z użytkowania Cloud Q opiszę Wam wkrótce, a teraz przejdźmy do gondoli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gondola M

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwszy plus za długość – 76 cm. Pozostałe wymiary – 28 cm szerokości oraz 17 cm głębokości. Bez problemu zmieścił się w niej zimowy niemowlak w kombinezonie i śpiworku.  Gondola M (jest to uniwersalny produkt pasujący do wszystkich wózków z serii Cybex Gold) posiada możliwość złożenia na płasko – takie rozwiązanie przydaje się przy pakowaniu wózka do bagażnika podczas wyjazdu na wakacje oraz przy przechowywaniu jej gdy zaczynacie korzystać ze spacerówki. Zarówno materacyk jak i środek wyściółki można wyjąć i wyprać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Całkiem sporo jest jeszcze zapasu (Mikołaj na zdjęciu ma 2,5 miesiąca)

Gondolę po wypięciu można przenosić jedną ręką dzięki uszom, które schowane są pomiedzy wyściółką a warstwą zewnętrzną. Jest bardzo lekka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budka gondoli rozkłada się cicho i została wyposażona w dodatkowy wyciągany daszek, aby chronić przed słońcem (filtr UVP50+) lub wiatrem. Przed tymi oraz pozostałymi czynnikami zewnętrznymi dziecko chroni w gondoli przykrycie zapinane na kila małych guziczków. Nie jest to najwygodniejsze i moim zdaniem ten etap można w ogóle pominąć, bo całość nieźle się trzyma na dwóch napach przy  samej budce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Materiał budki jest pojedynczy i nie zawiera podszewki. Moim zdaniem ta jedna warstwa wystarcza w zupełności. Budka nie ma bowiem panelu do wentylacji, więc gdyby tych warstw było więcej, w środku można by się ugotować. Wypinanie gondoli wymaga od nas użycia dwóch rąk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spacerówka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Siedzisko spacerówki można wpiąć zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy. W obu ustawieniach ma 3 stopnie pochylenia: od pozycji siedzącej, poprzez półleżącą do leżącej. Regulacja odbywa się za pomocą uchwytu zlokalizowanego na plecach oparcia w miejscu gdzie dochodzi budka. Mechanizm działa lekko, i bez problemu obsłużycie go jedną ręką.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Siedzisko ma formę kubełka, ale takiego nietypowego, ponieważ istnieje możliwość regulacji pochylenia podnóżka. Tutaj mam takie jedno przemyślenie – większość mechanizmów w Baliosie jest tak skonstruowana, żeby móc je obsłużyć jedną ręką, a regulacja podnóżka niestety nie. A szkoda, bowiem taka błaha rzecz jak podniesienie/opuszczenie nóżek wymaga ode mnie większego zaangażowania niż składanie wózka 😛 Taka się leniwa zrobiłam, a co! Ale oczywiście do wszystkiego idzie się przyzwyczaić 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
20-sto miesięczne dziecko w Cybex Balios M

Wymiary siedziska, oparcia i podnóżka w tabelce poniżej. Jak widać na powyższym zdjęciu Ewa ma jeszcze parę centymetrów zapasu- zarówno nad głową jak i na podnóżku. Starsze dzieci po maksymalnym opuszczeniu podnóżka mogą położyć nogi na podpórce umiejscowionej z przodu.

Zrzut ekranu 2016-04-01 o 14.09.38

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wypinanie  siedziska z ramy jest bajecznie łatwe – wystarczy przesunąć po obu stronach takie małe suwaczki i pociągnąć do góry. Tak więc zmianę kierunku siedzenia w trakcie spaceru można przeprowadzić szybko i to nawet z dzieckiem zapiętym w wózku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pałąk w Baliosie nie posiada regulacji wysokości, za to można go wypiąć jednostronnie. I jak generalnie uważam pałąki za całkowicie zbędne, to te cybexowe wyjątkowo mi nie przeszkadzają.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pasy w jakie został wyposażony Balios są pięciopunktowe, bez możliwości zamiany na trzypunktowe – cześć naramienna i biodrowa są połączone na stałe. Ich zapinanie nie jest problematyczne, każdą część można wpiąć osobno, i nie czujecie się przy tym jak podczas rozwiązywania jakiejś skomplikowanej układanki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Regulacja wysokości pasów naramiennych jest wielostopniowa. Bardzo lubię ten sprytny pomysł wykorzystany w osłonkach na pasy, które dzięki małym gumeczkom utrzymują się na swoim miejscu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Siedzisko Baliosa jak na kubełek przystało jest niezbyt zabudowane, ale ja akurat takie lubię takie rozwiązanie – dziecko dzięki temu więcej widzi . Ochronę przed czynnikami atmosferycznymi zapewnia w tym wózku budka. Długa – dzięki dodatkowemu siateczkowemu panelowi ukrytemu pod suwakiem. Gwarantuje on dodatkową wentylację w cieplejsze dni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Balios podoba mi się szczególnie pod dwoma względami. Pierwsza rzecz to wygląd. Ten wózek na prawdę pięknie się prezentuje, jest smukły i proporcjonalny. Druga sprawa – wyjątkowo dobrze sprawdza się w restauracjach… zamiast fotelika! Do tej pory zazwyczaj zostawiałam wózek gdzieś przy wejściu albo składałam go i stawiałam tam gdzie niekomu nie przeszkadzał. Balios dzięki wysoko umieszczonemu siedzisku sprawdzał się idealnie przy stoliku. Oczywiście ten aspekt gastronomiczny to nie wszystko. W wysokim wózku po prostu nie trzeba bardzo się schylać do dziecka, łatwiej można utrzymywać z nim kontakt podczas spacerów, a maluch ma lepszy punkt do obserwowania otaczającego go świata.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Koszt Baliosa M – zestaw spacerówka + gondola to ok. 2500 zł. Cena za samą spacerówkę oscyluje w okolicach 1700 zł – i gdybym miała komuś Baliosa proponować, to właśnie w tej podstawowej, spacerowej wersji. Nie mam nic do samej gondoli, podoba mi się, gatunkowo jest bardzo dobrze wykonana i przemyślana, ale nie lubię tego trzęsienia. Mikołaj akurat najwięcej jeździł w śpiworku i  to mu bardzo nie przeszkadzało, ale nie widzę wożenia go w wakacje bez takiej dodatkowej warstwy amortyzującej. Za to spacerówką ze starszym i cięższym dzieckiem jeździ się całkiem przyjemnie. Siedzisko jest podwieszone na ramie co dodatkowo amortyzuje wszelkie drgania. Wózek w formie spacerowej nadaje się i do miasta i w teren. Po tym miesiącu spędzonym razem z Baliosem intryguje mnie jeszcze jedna rzecz – czy gdyby zmienić mu koła na pompowane czy poprawiło by to jego właściwości jezdne?  Podsumowując – wózek jest piękny, dopracowany wizualnie i dopieszczony jakościowo. Jego waga jak na wózek typu 3w1 jest bardzo atrakcyjna i łatwo się go obsługuje, praktycznie jedną ręką. Kosz na zakupy skradł moje serce! Brakuje mi w nim jednak miękkości przy prowadzeniu, ale jak wszyscy wiemy wózek idealny (jeszcze!) nie istnieje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA