Jak dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe? 

Niby każdy dokładnie wie jak myć zęby: szczotka, pasta, 2 minuty szczotkowania i po sprawie. Teoria jest prosta, w praktyce już tak kolorowo nie jest. Niestety potwierdzają to smutne statystyki: ponad 90% osiemnastolatków ma próchnicę. 45% osób w wieku 40 lat nie ma swoich zębów i używa protez. Patrząc na te wyniki wydawać by się mogło, że co byśmy nie robili to jesteśmy na tą próchnicę skazani…Błąd!!! To oznacza, że w tej walce z bakteriami popełniamy błąd i że należy się zastanowić co robimy źle. Prawidłowa higiena jamy ustnej to jedno, druga kwestia to prawidłowa dieta. A większość populacji ma problem tak na prawdę z jednym i z drugim. Najczęstsze grzeszki to: częste podjadanie, duża ilość dosładzanych napojów w diecie, oraz zbyt krótkie i niedokładne mycie zębów. Wyniki tych potknięć obserwuję na co dzień w gabinecie.

Wg. badań średni czas trwania szczotkowania wynosi 46 sekundy. Nie ma szans, żeby w tym czasie oczyścić dokładnie każdą przestrzeń w jamie ustnej. A o to właśnie chodzi, by podczas mycia dotrzeć w każdy jej najmniejszy zakątek. Odnoszę nieśmiałe wrażenie, że zdecydowana większość osób myśli, że szczotkowanie polega na w miarę równomiernym „rozmazaniu” pasty na zębach, kiedy w rzeczywistości, wcale tej pasty mogłoby nie być. Mycie zębów ma na celu usunięcie z ich powierzchni zasiedlonej przez bakterie płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych zgromadzonych w ciągu dnia. Zła wiadomość jest taka, że sama szczoteczka nie ma w tej kwestii 100% skuteczności.

Przestrzenie międzyzębowe

Proponuję ćwiczenie: po lekturze tego akapitu stań przed lustrem i dokładnie obejrzyj jak wyglądają Twoje zęby. Różnią się od siebie kształtem, wielkością. To co dobrze widać gdy zaciśniesz zęby to powierzchnia wargowa zębów. To co jest po drugiej stronie, nazywamy powierzchnią podniebienną (w górnych zębach) lub językową (w zębach dolnych). Te duże guzkowane powierzchnie, które widać na 4,5,6,7 i 8 (jak ktoś ma) to powierzchnie żujące. Podczas jedzenia kontaktują się one między sobą dzięki czemu pokarm się rozciera. W zębach przednich: siekaczach i kłach zamiast powierzchni żujących mamy brzeg sieczny, który sprawdza się przy odcinaniu kęsów pokarmów. Bohaterami dzisiejszego tekstu są powierzchnie międzyzębowe, czyli te miejsca w których zęby kontaktują się między sobą. Słabo je widać, szczególnie z boku prawda? 

Powierzchnie międzyzębowe, szczególnie w zębach bocznych, są bardzo narażone na próchnicę. Tak jak niewidoczne są dla naszego oka, tak samo dobrze kryją się przed szczoteczką do zębów. Często nieświadomie omijamy niektóre okolice ale największym problemem są zbyt ciasne przestrzenie, w które włosie szczoteczki zwyczajnie nie może się wślizgnąć. Ubytki powstające w przestrzeniach międzyzębowych są wyjątkowo złośliwe:

  1. są bardzo słabo widoczne ze względu na lokalizację (ciężko je wykryć w początkowym stanie)
  2. zazwyczaj powstają parami – zarażone są sąsiadujące zęby
  3. higiena po naprawieniu zęba w tej okolicy jest jeszcze trudniejsza do opanowania

Higiena przestrzeni międzyzębowych to niestety bardzo zaniedbywany przez pacjentów temat, co ma bardzo duże pokrycie w ich problemach z zębami. Dlatego zdecydowałam się go dziś poruszyć i przy okazji pokazać jakie mamy sposoby na prawidłowe doczyszczenie tych ciasnych, trudno dostępnych i „niewidocznych” dla szczoteczki do zębów miejsc.

Nitka dentystyczna

Pewnie o tym produkcie większość z Was pomyślała, gdy zobaczyliście temat wpisu. I słusznie! Nitka to najtańszy i najłatwiej dostępny produkt do oczyszczania powierzchni międzyzębowych. Z drugiej strony – jest czasochłonna i wymaga opanowania odpowiedniej techniki. Ale przy regularnym stosowaniu efekty są na prawdę widoczne. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że poza funkcją higienizacyjną nitka do zębów jest dla nas także wskaźnikiem, czy coś nie zaczęło się dziać między zębami. To co powinno Was zaniepokoić to strzępienie się i haczenie nitki. Jeżeli macie takie obserwacje, sugeruję udać się do stomatologa by sprawdził dokładnie co się dzieje.

Jak dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe nić dentystyczna, irygator

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nici dentystycznych. Wytworzone są z tworzyw sztucznych, zazwyczaj bardziej niż nić przypominają cieniutką, płaską tasiemkę. Nici dentystyczne mogą być woskowane, z fluorem, z miętowym zapachem, z środkiem odkażającym, białe lub czarne… Wybór jest na prawdę duży i każdy bez problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Zazwyczaj nici sprzedawane są w malutkich pojemniczkach w których schowane jest kilkadziesiąt metrów nitki. Druga opcja – nici na trzymadełku – jest dla osób, które mają problemy z opanowaniem techniki nitkowania.  Trzymadełek na rynku jest kilka rodzajów np: trzymadełko na którym nić umieszczacie sami  czy trzymadełko z gotową, zamocowaną fabrycznie nicią. Na trzymadełku nić może być ustawiona wzdłuż trzonka i taki wariant dedykowany jest osobom dorosłym. Trzymadełka dla dzieci charakteryzują się tym, że nitka ustawiona jest prostopadle do uchwytu, dzięki czemu rodzicowi jest łatwiej wyczyścić dziecku zęby (możecie je obejrzeć na zdjęciu tytułowym).

Jak dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe nić dentystyczna

Uważam, że nitka na trzymadełku to na prawdę wygodne rozwiązanie, ale jest ono bardzo nieekologiczne. Każdą przestrzeń międzyzębową powinno się myć czystym fragmentem nici co oznacza, że do każdej przestrzeni powinno się wziąć nowe trzymadełko. To produkuje bardzo dużą ilość plastikowych odpadów, na co jak mieszkańcy planety Ziemi nie możemy sobie pozwolić! Dlatego pacjentom, którzy mają problemy z klasycznym nitkowaniem i chcą używać trzymadełek, sugeruję płukanie nitki między użyciami w płukance do zębów. Można także poszukać rozwiązań wykonanych z materiałów biodegradowalnych. 

Nitka do zadań specjalnych

Istnieje na rynku specjalna nić do zębów, która składa się 3 różnych odcinków: sztywnej żyłki, fragmentu pokrytego miękką gąbeczką oraz tradycyjnej nitki na końcu. Ta „super nitka” sprawdza się u osób użytkujących aparaty ortodontyczne, implanty lub uzupełnienia protetyczne. Dzięki sztywnej żyłce przeciśniecie je bez problemu między zębami, pod łukiem aparatu, pod przęsłem mostu. Miękka gąbeczka ładnie oczyści z płytki wąską przestrzeń a standardowej nici możecie użyć poniżej lini dziąseł.

Jak nitkować zęby

Instruktaż dotyczy tradycyjnej „rwanej” nitki, jaką najczęściej można spotkać w drogeriach. Odcinacie ok. 40 cm fragment nitki  i nawijacie na palce tak, by pomiędzy nimi pozostał ok. 10 cm odcinek (czy długość jest odpowiednia zweryfikujecie sobie sami podczas czyszczenia, możliwe, że nić trzeba będzie trochę skrócić ) Do każdej przestrzeni nić wprowadzacie dwa razy – wynika to z tego, żę mamy do oczyszczenia dwa zęby! Najtrudniejszym momentem jest przeciśnięcie się przez punkt styczny – tu trzeba przyłożyć nieco siły. W kolejnych etapach trzeba być delikatnym, by nie uszkodzić sobie brodawki międzyzębowej. Nić wprowadzamy lekko pod dziąsło a następnie wyciągamy przeciągając ją  z powrotem po jednej ściance zęba. Nitkę przesuwamy na palcach, tak by do każdej przestrzeni wprowadzić czystą nić.

Irygator

Do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych służy także irygator. To urządzenie elektryczne, które pod ciśnieniem przepłukuje ciasne przestrzenie między zębami, wypłukując z nich wszystkie zanieczyszczenia a przy okazji masując dziąsła. Irygatory możemy podzielić na dwie grupy: przenośne i stacjonarne. Te pierwsze są stosunkowo niewielkich rozmiarów i łatwo je zapakować, mają niewielkie zbiorniki na wodę, które czasem trzeba uzupełniać w czasie czyszczenia. Takie modele na pewno zainteresują osoby użytkujące aparaty ortodontyczne, gdzie higiena musi być nienaganna przez cały dzień. Irygatory stacjonarne mogą się pochwalić dużymi zbiornikami, dzięki wymiennym końcówkom może z nich korzystać wiele osób. Są zazwyczaj zasilane sieciowo. Mogą być sprzedawane w zestawie ze szczoteczką elektryczną. Do irygacji poza wodą można stosować różne płyny oraz płukanki. 

Jak dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe  irygator

Duże przestrzenie międzyzębowe

Duże przestrzenie między zębami także potrafią być problematyczne. Najczęściej dotyczy to osób z zaawansowaną paradontozą, gdzie korzenie są mocno obnażone, brodawka międzyzębowa się cofa, a między zębami widoczna jest przestrzeń, w której bardzo lubi gromadzić się płytka. Czasem w takich wypadkach nić nie wystarczy by dobrze przeprowadzić czyszczenie – jest po prostu za mała. W takich sytuacjach warto zaopatrzyć się w specjalne wykałaczki lub wyciorki, które pomogą odpowiednio oczyścić daną przestrzeń, To drugie rozwiązanie sprawdzi się także u użytkowników aparatów dentystycznych czy pod przęsłami mostów. Wyciorki występują w różnych rozmiarach, od maleńkich do na prawdę szerokich. Poproście dentystę lub higienistkę by pomogli Wam dobrać właściwy.

Jak dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe  irygator wyciorki


Po dzisiejszej lekturze nikt chyba nie ma wątpliwości jak ważne jest wdrożenie dodatkowych środków higieny jamy ustnej. U większości osób szczotka i pasta do zębów w codziennej higienie to zdecydowanie za mało. Po nić dentystyczną powinien sięgnąć każdy, nie tylko użytkownik aparatu ortodontycznego, mostu czy implantu. Po dokładny instruktaż najlepiej zgłosić się do swojego dentysty lub higienistki stomatologicznej. Może pierwsze próby i doświadczenia nie będą najłatwiejsze, ale obiecuję Wam, że dokładność zaowocuje, a Wy będziecie mniej stresować się wizytami kontrolnymi u swojego stomatologa.