Pierwsza szczoteczka do zębów, czyli czym myć pierwsze ząbki?

pierwsza szczoteczka do zębów

Po wielkich bojach, płaczach, nieprzespanych nocach wreszcie w ustach Waszego dziecka pojawił się pierwszy ząbek. Gratulacje! A teraz czekamy na kolejnych dziewiętnaście! Spokojnie,  przetrwaliście pierwszego, przetrwacie też i kolejne. Czas się zastanowić co dalej z higieną jamy ustnej Waszego malucha? Czy gazik, którym przecieraliście dziąsełka nadal powinien być w użyciu? A może sprawdzi się silikonowa nakładka na palec, taka jaką użytkuje Wasza sąsiadka? Początkowo, kiedy ząbek ledwo co wystaje z dziąsła, możecie kontynuować swoje dotychczasowe metody mycia, ale to już najwyższa pora by rozejrzeć się z pierwszą szczoteczką do ząbków.

Pierwsza szczoteczka do zębów

O tym jak wybrać pierwszą pastę do zębów napisałam Wam w TYM wpisie. Całkiem sporo czasu zajęło mi zorientowanie się, że na blogu nie ma ani słowa o tym jak powinno się wybierać pierwszą szczoteczkę!  Półki w drogeriach uginają się pod ilością stomatologicznego asortymentu, ale skąd wiedzieć, który model sprawdzi się najlepiej? Generalnie pierwsza szczoteczka powinna mieć małą główkę, odpowiednią do małej jamy ustnej. Włosie szczoteczki powinno obejmować 1-2 ząbki i powinno być miękkie. Oba te parametry spełniają w większości szczoteczki oznaczone  0-2 lub 0-3. Kolor – ma zdecydowanie mniejsze znaczenie, choć jego samodzielny wybór potrafi dać dziecku dużo radości.  Dla mnie, rodzica – czyli operatora szczoteczki- ważny jest duży i wygodny uchwyt, najlepiej z antypoślizgowym elementem. Zebrałam dla Was kilka przykładów szczoteczek manualnych, które sprawdzą się od pierwszego ząbka:

 1. Jordan Step By Step
 2. Elgydium Baby
 3. Curaprox Curakid
 4. Baby Brush zestaw na ząbkowanie
 5. Elmex Baby
 6. Colgate Smiles Baby
 7. Jack n’Jill
 8. Oral B Stages 1
 9. Aquafresh Milk Teeth
 10. R.O.C.S. Pro Baby

O wszystkich parametrach szczoteczek manualnych dla dzieci i dorosłych napisałam Wam w TYM wpisie. Co jednak ze szczoteczkami elektrycznymi? Czy małe dziecko może ich używać?

Jaka szczoteczka jest najlepsza dla dziecka? Manualna czy elektryczna.

W myciu zębów chodzi o to żeby jak najlepiej usunąć z nich i z wąskich przestrzeni pomiędzy nimi płytkę nazębną. Można to tak samo dobrze wykonać  szczoteczką elektryczną jak i manualną. Używając tej drugiej będziecie jednak potrzebować więcej czasu. Od momentu pojawienia się pierwszego zęba można używać szczoteczki elektrycznej, ale takich dedykowanych najmłodszym dzieciom w przedziale 0-3 wcale na rynku dużo nie znajdziecie. Z czego to wynika? Ano z tego, że producent którego produkt zasilany jest na baterie obawia się czy młody użytkownik przypadkiem ich nie połknie.  Ale umówmy się – jeżeli takie mycie odbywa się pod ścisłą kontrolą rodzica to takiej szczoteczki oznaczonej 3+ można użyć nawet u młodszych. Serio, serio, wszysy dentyści tak robią 😉

Szczoteczki elektryczne dzieli się na oscylacyjno-rotacyjne (które mogą także pulsowac i wykonywać w ten sposób ruchy 3D)  oraz soniczne. Te drugie, jeżeli są dedykowane dzieciom, mają kilkukrotnie mniejsze częstotliwości pracy niż szczoteczki dla dorosłych. Użytkowanie szczoteczek elektrycznych zdecydowanie ułatwia i przyspiesza mycie zębów, ale tego typu produkt nie sprawdzi się u dzieci które się boją dźwięków i wibracji.  Czasem warto poczekać nieco dłużej i do pierwszego ząbka kupić szczoteczkę manualną, a taką elektryczną wprowadzić później.  A jeżeli Wasze dziecko należy do tych odważnych i jest zainteresowane np. czym Wy myjecie zęby, warto mu kupić odpowiednią rozmiarem końcówkę

Modele szczoteczek elektrycznych które osobiście przetestowałam to i warto się moim zdaniem im przyjrzeć to:

 1. Jack n’Jill Buzzy Brush – elektryczna szczoteczka na baterie z wymiennymi końcówkami o miękkim, gęstym włosiu. Marka Jack n’Jill słynie z dbałości o środowisko, także  elementy obudowy wykonane są z materiału biodegradowalnego. Dziecko może spersonalizować swój model szczoteczki naklejając na niego naklejki. Buzzy Brush posiada wbudowany timer (2 minuty), podczas mycia gra wesołe melodyjki (dosyć głośno) ale można także korzystać z trybu cichego.
 2. Baby Brush Babysonic Pro  – szczoteczka soniczna od pierwszego ząbka, drgania 16000/min, podświetlona końcówka (to na prawdę duże ułatwienie dla rodzica podczas mycia). Szczoteczka jest na baterie, można do niej kupić wymienne końcówki w dwóch rozmiarach. W szczoteczce znajduje się 2 minutowy timer, który co 30 sekund przypomina by zmienić “ćwiartkę”
 3. Seyssso Baby Penguin – bliźniaczy model do Baby Brush Babysonic. Szczoteczki różnią się kolorem, Seysso Baby stylizowana jest na fioletowego pingwinka.
 4. Szczoteczka Oral B Stages  – w zależności od modelu szczoteczki wykonują około 8800 obrotów na minutę. Końcówki Oral B Stages są mniejsze niż te dla dorosłych, włosie jest miększe. Szczoteczki mogą być zasilane na baterie lub akumulatorkami. W sprzedaży znajdziecie modele z różnymi bohaterami. Jeżeli sami używacie szczoteczki Oral B możecie dokupić tylko nowe końcówki dla dziecka i współdzielić urządzenie. W takie sytuacji sugeruję zmienić program na ten do wrażliwych zębów co zredukuje ilość obrotów.

Jak myć zęby mleczne

Technika mycia ząbków trochę się różni w zależności od tego czy używacie szczoteczki elektrycznej czy manualnej. Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna dzięki ruchom głowicy wymaga od Was minimalnego zaangażowania. Wystarczy przyłożyć szczoteczkę prostopadle do zęba, poczekać kilka sekund i przesunąć ją na kolejny. Czynność powtarzamy na wszystkich powierzchniach zębów: od strony policzków i warg, od strony języka i podniebienia oraz na powierzchniach żujących.

Szczoteczkami manualnymi o dzieci ząbki myjemy “kółeczkami” a profesjonalnie mówiąc metodą Fonesa. Jest ona dedykowana do ząbków mlecznych, kółeczka wykonujemy na powierzchniach policzkowych i wargowych. Powierzchnie żujące oczyszczamy ruchem posuwistym, natomiast od strony języka i podniebienia można myć kółeczkami lub metodą wymiatania.

Wszyscy wiedzą, że optymalny czas mycia zębów to 2-3 minuty. To tyle w teorii, a jak to wygląda w praktyce? Ciężko żebyście u dzidziusia, który ma raptem 4 ząbki myli je przez 2 minuty. Ważniejsza od czasu jest jakość mycia zębów. Mają być po prostu czyste. Pamiętajmy także o tym, że poza szczoteczką korzystamy z innych dobrodziejstw do higieny jamy ustnej. Ciasne przestrzenie międzyzębowe nitkujemy (o tym jak dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe możecie poczytać TU). Płukankę wprowadzamy dopiero po skończeniu 6 roku życia.

Co zrobić gdy dziecko nie chce współpracować przy myciu zębów?

Temat trudny i wielokrotnie poruszany na blogu, m.in w tych trzech wpisach:

Co jeśli żadna z powyższym metod nie skutkuje?  Macie dwa wyjścia: albo znajdziecie cudowny sposób, którego ja jeszcze nie znam, albo umyjecie dziecku zęby mimo jego protestów. Przy ew. leczeniu ubytków Wasz maluch wcale nie będzie lepiej współpracował, dlatego warto się pomęczyć z nim chwilę w domu, niż fundować mu leczenie w gabinecie.

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Skoro zaczynacie przygodę ze szczoteczkami warto przypomnieć kilka podstawowych zasad higieny. Szczoteczki przechowujemy główką “do góry” tak by woda spływała a włosie miało szansę wyschnąć. Pamiętajmy: jedno dziecko to jedna szczoteczka/końcówka do szczoteczki elektrycznej. Nie dzielimy się szczoteczkami, każdy ma mieć swoją. Gdy na włosiu zauważymy ślady zużycia (włoski będą się wyginać na boki) szczoteczkę zmieniamy na nową. Tak samo czynimy po przebytej chorobie. Jeżeli te dwa przypadki Was nie dotyczą to szczoteczki zmieniamy co ok. 3 miesiące.


Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!


Linki zawarte w tekście są afiliacyjne. To oznacza, że gdy po kliknięciu na nie dokonacie zakupu ja otrzymam z tego tytułu prowizję. Nie ma to wpływu na cenę jaką Wy zapłacicie za zamówione produkty, ale to dla mnie znak że doceniacie moje rekomendacje.