Jak dokładnie umyć zęby?

jak myć zęby

Skoro z okazji pandemii koronawirusa wszyscy na całym świecie już wiedzą jak myć ręce, to czemu nie iść za ciosem i nauczyć się jak dokładnie umyć zęby?

Niestety temat profilaktyki choroby próchnicowej jest cały czas bardzo lekceważony w całym procesie leczenia stomatologicznego. Co z tego, że w zębie pięknie błyszczy nowe wypełnienie, skoro nie potrafimy zapobiec temu by zęby dalej się nie psuły? Jeżeli nie będziemy odpowiednio dbać o higienę oraz dietę, wkrótce ubytków w jamie ustnej przybędzie, a nowa plomba lada moment będzie się nadawała do wymiany. Wielu osobom wydaje się, że próchnica to coś nieuniknionego a wcale tak nie jest! Co trzeba zrobić? Zapobiegać jej powstaniu, a to jest prostsze niż Wam się wydaje.

Pierwsza zasadnicza sprawa – szczotka i pasta do zębów to za mało! Aby dokładnie oczyścić jamę ustną (w tym zęby z każdej możliwej strony) potrzeba trochę więcej sprzętu. Szczotka pomaga nam doczyścić tylko 3 z 5 powierzchni zęba, to raptem 60%! A co za pozostałymi 40%? O sprzętach wspomagających czyszczenie newralgicznych przestrzeni międzyzębowych pisałam Wam w TYM wpisie (“Jak dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe”). Dziś za to skupimy się na tym jak tego wszystkiego i w jakiej kolejności powinniśmy używać.

Od czego zacząć mycie zębów?

Jeżeli użytkujesz protezę wyjmij ją przed rozpoczęciem mycia zębów. Opłucz wodą jamę ustną.

Wbrew powszechnie panującym praktykom mycie zębów powinno zacząć się od oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Czyli na pierwszy ogień do walki z płytką wysyłamy nici dentystyczne, irygatory, szczoteczki międzyzębowe i jednopęczkowe. Wszystko to po to, by wyciągnąć spomiędzy zębów zalegające tam resztki pokarmowe które blokują dostęp do szkliwa paście do zębów. Dopiero po tym etapie do akcji wkracza szczoteczka.

Od tej zasady jest jedno odstępstwo! Jeżeli użytkujecie nici woskowane powinniście użyć ich po szczotkowaniu, ponieważ materiał na nich zawarty osadza się na szkliwie i blokuje paście dostęp.

Jak długo szczotkować zęby?

Zęby powinny być szczotkowane tak długo aż zostaną dokładnie i z każdej strony wymyte. Czas zależy od 1) ilości zębów jakie się czyści 2) zręczności jaką się w tym temacie posiada. Szacuje się, że osobie która posiada już stałe trzonowce zajmie to około dwóch minut szczoteczką elektryczną albo trzy minuty szczoteczką manualną. Analogicznie, małemu dziecku któremu opiekun będzie mył pierwsze mleczaki całe mycie zajmie mniej czasu (piszę o tym ponieważ to często zadawane przez rodziców pytanie). Po czym poznać że skończyliście mycie? Na powierzchniach zębów (szczególnie przy dziąsłach) oraz pomiędzy zębami nie będzie widać biało-żółtego nalotu. Jeżeli mamy problem z oceną czystości możemy użyć tabletek lub płynów wybarwiających płytkę. Stosujemy je po myciu, żeby ocenić swoją własną skuteczność i wprowadzić poprawki w niedoczyszczonych miejscach.

Zęby myjemy minimum 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Po kwaśnych posiłkach lub napojach (soki, napoje gazowane, wino) powinno się odczekać ze szczotkowaniem min. 30 minut, tak by pH w jamie ustnej urosło. Gdy jemy, pH spada, zęby częściowo się demineralizują i wtedy łatwo je uszkodzić. Ślina pomaga przywrócić pH do normy i z powrotem remineralizuje ząb, ale potrzebuje na to czasu!

Szczoteczka do mycia zębów

Techniki szczotkowania zębów różnią się zależnie od tego czy wybieracie szczoteczkę elektryczną czy manualną. W zależności od problemów z którymi się borykasz w jamie ustnej, Twój stomatolog lub higienistka mogą zlecić Ci konkretną metodę szczotkowania zębów, warto się w tej kwestii poradzić. O najpopularniejszej technice oczyszczania zębów metodą wymiatania pisałam Wam w TYM wpisie, ale trzeba pamiętać o tym że używając szczoteczki elektrycznej te ruchy wyglądają zupełnie inaczej!

W przypadku szczoteczki oscylacyjno-rotacyjnej należy ją przyłożyć do powierzchni zęba i nie ruszać. Po kilu sekundach główkę przekłada się na sąsiedni ząb, i tak dalej. Każdy ząb, w każdej z 4 ćwiartek oczyszczamy na 3 powierzchniach: od str języka, od strony policzka oraz powierzchnię żującą. Szczoteczką soniczną myjemy podobnie, przykładamy ją do zębów, ale do kilku na raz, bo główka ma większą powierzchnię. Pamiętamy o tym by nie wywierać na szczoteczkę zbyt mocnego nacisku i pozwalamy drgającym włoskom wykonać pracę. Szczegółowo o różnicach pomiędzy tymi dwoma modelami poczytacie w TYM wpisie.

Szczotkowanie powinno zostać zakończone umyciem języka. Służą do tego specjalne skrobaczki albo gumeczki/tarki umieszczone na szczoteczce do zębów. Do oczyszczania języka można także użyć szczoteczki, ale powinna to być oddzielny egzemplarz niż ten którego używa się do czyszczenia zębów.

Na koniec mycia wypluwamy pastę, jeszcze trochę wypluwamy, i jeszcze raz… i to tyle! Nie płuczemy buzi wodą by pasta wraz ze swoimi składnikami miała okazję zadziałać. Przemywamy wargi z piany i to wszystko w temacie.

Kiedy używać płukanki do zębów?

Pewnie część osób zauważyła, że nie wspomniałam o jeszcze jednym środku do higieny jamy ustnej jakim jest płukanka do zębów. Nie mogę Wam jednoznacznie i uniwersalnie napisać kiedy jej używać, ponieważ płukanki bardzo różnią się między sobą pod względem działania, a co za tym idzie momentem stosowania. Na przykład płukanki, które mają wspomóc nas w walce z osadem, płytką, powinny być stosowane przed myciem zębów (rozpuszczają osady). Płukankę odświeżającą oddech można stosować dodatkowo w ciągu dnia, pomiędzy myciami. Zasada jest jedna – stosujcie się do zaleceń z opakowania. A o pomoc w doborze odpowiedniej płukanki poproście swojego dentystę lub higienistkę stomatologiczną.


Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis trochę uporządkował Waszą wiedzę na temat tego jak dokładnie umyć zęb. Perfekcyjna higiena oraz rozsądna dieta to klucz do sukcesu przy zapobieganiu próchnicy. Jest to może nieco czasochłonne ale za to zdecydowanie tańsze niż leczenie stomatologiczne, dlatego warto się przyłożyć i spędzić kilka minut dłużej w łazience. Pamiętajcie do tego o regularnych kontrolach stomatologicznych oraz o profesjonalnym oczyszczaniu z kamienia i osadów w gabinecie, a gwarantuję Wam, że długo będziecie się cieszyć swoim uśmiechem .


Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!