Okołociążowe przesądy

cat-694730_1920Ostatnio podczas spotkania ze znajomymi w rodzinnym mieście poruszyliśmy temat przesądów. Szybko dotarliśmy do kategorii “ciążowe” i powymienialiśmy się niektórymi “rodzynkami”. Sama nie wierzę w przesądy, choć nie wiem jak to możliwe, ale przysięgam gdy podśpiewywałam sobie pod nosem piosenkę o kokoskach to zapis na KTG był od razu lepszy 🙂

Płeć dziecka:

 1. Córka wyciąga urodę z matki, chłopiec zaś jej dodaje. I tak wszyscy będą mówili, że wyglądasz ślicznie. Spróbowali by inaczej
 2. Pojawienie się piegów u mamy na nosie zwiastuje dziewczynkę, albo ochlapałaś się sosem pomidorowym.
 3. Ciemna kreska na brzuchu sięgająca do pępka – dziewczynka, jeśli zaś kreska sięga ponad pępek to chłopak. Dużo czerwonych kresek – masz rozstępy.
 4. Kształt brzucha: szpiczasty na chłopca, okrągły lub opadnięty na dziewczynkę. Nie chcecie wiedzieć jak sobie wyobrażam “szpiczasty brzuch” 😉
 5. Zachcianki: słodkie na dziewczynkę, słone na chłopca. Jeżeli macie cukrzyce ciążową macie chęć na wszystko czego wam nie wolno to w moim przypadku dziewczynka.
 6. Wróżba z Twojej obrączki zawieszonej na nitce nad brzuchem. Jeżeli porusza się jak wahadełko- to będzie dziewczynka, jeżeli zaś kręci kółeczka to chłopiec. Nie wiem co poradzić pannom…

Poród:

 1. Jeżeli siedzisz tyłem do kierunku jazdy dziecko ułoży się do porodu pośladkowo i przez to czeka cię cesarskie cięcie. (czyli jak wymusić CC)
 2. Jeżeli nosisz w ciąży korale, apaszki, łańcuszki dziecko będzie miało owiniętą pępowinę wokół szyi, to samo jeżeli będziesz przechodzić pod: rozstawioną drabiną, rozwieszonymi sznurami, lub gdy będziesz chodzić na skróty. Całkowity zakaz: robienia na drutach, haftowania, szydełkowania, szycia, mierzenia sobie obwodu brzucha, bo jak nie to wiadomo. Teraz już się nie dziwię, że 80% dzieci owiniętych jest w jakiś sposób pępowiną…przynajmniej taką informację podali nam na szkole rodzenia.
 3. Jeżeli w ciąży korzystasz z usług krawcowej nie pozwól jej nic upinać szpilkami na Twoim ciele, ponieważ grozi to problemami z urodzeniem łożyska.

Wygląd dziecka:

 1. Jeżeli cierpisz w ciąży na zgagę Twój dzidziuś będzie wyjątkowo bujnie owłosiony. Ten sam efekt uzyskasz przytulając się do włochatego psa 🙂
 2. Dziecko będzie miało kręcone włosy jeżeli przytulisz baranka.
 3. Dziecko będzie łyse jeżeli w ciąży będziesz się depilować.
 4. Dziecko będzie rude jeżeli w ciąży będziesz farbować włosy.
 5. Jeżeli się oparzysz lub przestraszysz to nie możesz dotknąć ręką swojego ciała bo w tym miejscu analogicznie dzidziuś będzie miał znamię- myszkę, z tego samego powodu nie można się patrzeć w ogień. Jeżeli zaś będziesz jadła truskawki dzieciątko będzie miało tzw. znamię truskawkowe.
 6. Nie możesz siadać po turecku bo dziecko będzie miało krzywe nogi.
 7. Nie wszyscy są piękni… i na takich kobiety ciężarne nie powinny patrzeć ponieważ dzidziuś będzie nieładny, podobna zasada dotyczy ludzi o odmiennym kolorze skóry. Aż nie wierzę, że to piszę…

Zdrowie dziecka:

 1. Nie można oblizywać noża ponieważ dziecko będzie miało rozszczep wargi- tzw. wargę zajęczą, nie żeby to było niebezpieczne…
 2. Nie można patrzeć przez wizjer w drzwiach ponieważ dziecko będzie miało zeza, do domu wpuszczamy wszystkich jak leci.
 3. Nie można pić wody mineralnej ponieważ dziecko będzie miało wodogłowie, lepiej napij się piwa.

Kobiety w ciąży:

 1. Nie wolno kupować wyprawki będąc w ciąży bo sprowadza to nieszczęście. Szczęśliwy za to będzie Twój partner który zamiast odwiedzić Cię w szpitalu będzie biegał po sklepach. Biada mu jeżeli urodzisz w jakieś święta.
 2. Nie wolno odmawiać kobiecie ciężarnej, ponieważ mogą Cię zjeść myszy. Król Popiel to ostatni odnotowany przypadek który odmówił kobiecie w ciąży.
 3. Jeżeli chcesz zajść w ciążę to musisz szybko usiąść na miejscu w którym siedziała przed chwilą ciężarna. Nie chcę wiedzieć jak to działa…
 4. Nie dziw się, że ciężarna nie dzieli się z Tobą jedzeniem, ponieważ grozi jej  to problemami z laktacją… a poza tym je za dwoje.
 5. Dotknięcie brzucha ciężarnej przyniesie Ci szczęście… albo kopa – jeżeli będziesz miał szczęście to będzie on od dziecka.
 6. Ciężarna nie powinna być matką chrzestną ponieważ odbiera to chrzczonemu dziecku szczęście. Nie ma to jak katolicy wierzący w przesądy.

Przyszłość dziecka:

 1. W ciąży się nie malujemy ponieważ dziecko zejdzie na złą drogę.
 2. W ciąży nie ścinamy włosów ponieważ dziecko będzie miało “krótki rozum”, generalnie trzeba się zapuścić!
 3. Wskazane jest natomiast uczenie się w czasie ciąży, wtedy maleństwo będzie mądre.
 4. Podczas zmywania naczyń uważaj żeby nie polać się przypadkiem wodą, w przeciwnym wypadku Twoje dziecko ma szansę zostać alkoholikiem. Na wszelki wypadek niech zmywa tatuś :).
 5. I na koniec pamiętaj mamo, żeby przy tym wszystkim się nie martwić, bo inaczej Twoje dziecko będzie leworęczne. (Ma to przełożenie na lewą nogę? Jeżeli tak, to jakim cudem od tylu lat polska reprezentacja w piłce nożnej cierpi na brak dobrego lewego obrońcy? )
Znacie jeszcze inne przesądy związane z ciążą?