Wizyta u stomatologa w ciąży – część trzecia

Ostatnia już część z serii “wizyta u stomatologa w ciąży”. Nikomu oczywiście nie życzę pilnych wizyt oraz bólu. Mam nadzieję, że przyszłe mamy podejdą do tematu od właściwej strony i odwiedzą dentystę najlepiej jeszcze na etapie planowania dziecka, ponieważ stan zębów oraz przyzębia ma wpływ nie tylko na ciążę oraz poród. Udowodniono bowiem, że stan zapalny w obrębie jamy ustnej może opóźnić zajście w ciążę.

Usuwanie zębów u ciężarnych:

W ciąży można przeprowadzić zabieg usunięcia zęba. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszy z nich to zaawansowanie ciąży. Pierwszy trymestr wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia lub zaburzeniem procesu organogenezy i wystąpieniem wady wrodzonej. Trzeci trymestr to z kolei ryzyko przedwczesnego porodu, dlatego najbezpieczniejszy okres na ekstrakcję to drugi trymestr. Kolejnym aspekt, który trzeba rozważyć to stany ostre, w których przypadku odroczenie leczenia jest groźniejsze niż jego podjęcie, bez względu na okres ciąży. Przy wszelkich zabiegach chirurgicznych wskazana jest ścisła współpraca między stomatologiem a lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

Antybiotyki:

U kobiet ciężarnych w razie potrzeby można stosować antybiotyki. Stomatologiczne sytuacje które mogą wymagać zastosowania takiego leczenia występują np. w trakcie zabiegów chirurgicznych, endodontycznych czy przy profilaktyce bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Najczęściej przepisywanymi antybiotykami są penicyliny i cefalosporyny. Jeżeli jesteś uczulona na którąś z grup tych antybiotyków koniecznie poinformuj o tym lekarza – dobierze inny lek. Antybiotykiem którego stanowczo nie powinnaś brać w ciąży jest tetracyklina – penetruje ona bowiem do zawiązków ząbków malucha i odpowiada za ich przebarwienie, z tego samego powodu nie podajemy jej dzieciom do 7 roku życia (stosowanie dopuszczone jest w sytuacji  gdy lekarz stwierdzi, że jest to bezwzględnie konieczne, ale mojej dziedziny to raczej nie dotyczy).

Leczenie protetyczne i ortodontyczne:

Zmiany hormonalne związane z ciążą sprzyjają działaniu aparatów ortodontycznych – zęby łatwiej się przesuwają. Ale uwaga, jak zobaczysz wymarzone dwie kreski na teście, to nie ma co od razu umawiać się do ortodonty, takie leczenie najlepiej zaplanować wcześniej, czasem konieczna jest ekstrakcja zęba lub wykonanie prześwietlenia . Ciążę można potraktować jako czas sprzyjający leczeniu ortodontycznemu, ale warto pamiętać, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Jeżeli wszystkie zęby są prawidłowo przeleczone, dziąsła nie wykazują stanu zapalnego można spokojnie wykonać uzupełnienia protetyczne: zarówno ruchome protezy jak i stale zacementowane prace typu mosty, korony.

Czego nie robimy w czasie ciąży u dentysty:

Ciąża to nie najlepszy okres na wybielanie zębów oraz leczenie ich ozonem. Odeszło się także od uzupełniania diety w kobiet w ciąży w fluor ponieważ jego przedawkowanie źle wpływa na rozwój oraz barwę zębów. Natomiast spokojnie można wykonać lakierowanie zębów- czyli pokrycie ich specjalnym środkiem z florem. Zabiegi wymagające długiego znieczulenia np. dłutowanie ósemek, wkręcenie implantu także trzeba odłożyć na później.

Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!