Sterylizacja czy dezynfekcja?

Nadchodzi taki moment dnia, późny wieczór, kiedy dziecko już śpi, mieszkanie jest ogarnięte z zabawek, a ja staję przed zlewem w którym leżą butelki i laktator, które czekają na pozmywanie i dezynfekcję. Gdzieś obok zalegają smoczki, gotowe żeby zaraz dołączyć do towarzystwa. Szczerze – nienawidzę, choć zajmuje to dosłownie kilka minut, to w środku się mi przewraca. Gdybym musiała jeszcze to wszystko wyparzać to chyba bym płakała przed wizytą w kuchni. Na szczęście rynek oferuje nam wiele alternatywnych, szybszych, łatwiejszych metod dezynfekcji , które dziś Wam przybliżę.

Producenci sprzętu dla niemowląt, proponują nam kilka rodzajów sterylizatorów (hmmm, czy to słuszna nazwa?). Nie jest to obowiązkowy element każdej wyprawki dla noworodka, ale gdy Maluszek przyjdzie na świat, może się okazać, że dezynfekcja wpisze się w Wasze codzienne obowiązki, których i tak przy małym dziecku nie brakuje. Dotyczy to szczególnie mam karmiących dzieci mlekiem modyfikowanym. Sama, mimo że karmie dziecko piersią, od 6-go tygodnia życia przyzwyczajałam córkę do picia z butelki, bo w założeniu miałam szybki powrót do pracy. Butelki, laktator były w użyciu, więc chcąc nie chcąc sterylizator też.

Tak dla ścisłości, proces któremu poddajemy akcesoria do karmienia niemowląt to nie sterylizacja a dezynfekcja. Sterylizacja (np. w gabinecie stomatologicznym, czy w szpitalu) ma na celu wyjałowienie sprzętu: zniszczenie wszystkich form mikroorganizmów: zarówno tych aktywnych, ukrytych, czy jeszcze niedojrzałych, i potrzebny jest do tego drogi i ciężki sprzęt. Dezynfekcja zaś ma trochę mniejszy zasięg, niszczy bowiem głównie żywe mikroorganizmy, choć też nie wszystkie, i taki właśnie proces przeprowadzają sterylizatory. Także nazwa “sterylizator” jest trochę nietrafiona i podczas pisania notki potrafi namotać. Ale nie będę się nad tym dłużej rozwodzić, przejdźmy do konkretów. Jeżeli kiedykolwiek, z jakiegokolwiek powodu będziecie potrzebować sterylizatora, może wybierać spośród następujących propozycji:

Sterylizatory elektryczne:

Charakteryzują się dużą ładownością i działają za pomocą pary wodnej. Niektóre poza funkcją dezynfekcji, dodatkowo działają jak parowar. Często zawierają koszyki przeznaczone do mycia dziecięcej zastawy w zmywarce. Niestety nie należą też do najtańszych rozwiązań, i zajmują sporo miejsca, ale moim zdaniem są racjonalnym wyborem przy karmieniu wyłącznie butelką, kiedy duża ilość sprzętu jest cały czas w użyciu. W sprzedaży znajdziecie także wersje “mini”, które najczęściej połączone są z podgrzewaczem do pokarmu.

Zrzut ekranu 2015-02-13 o 20.28.13

 1. Tommee Tippee Elektroniczny Sterylizator Parowy 232007 244,-
 2. Beurer Sterylizator Parowy Jby76 150,-
 3. Dr Brown Browns Sterylizator Elektryczny 856 DELUXE 220,-
 4. Canpol Babies Sterylizator Na 6 Butelek Elektryczny 12/200 111,-
 5. Philips Avent Elektryczny sterylizator parowy 3 w 1 284/03 229,-
 6. Tufi Sterylizator parowy Smart 159,-
 7. Reer Sterylizator Elektryczny Parowy 3610 139,-
 8. Nuk 10251010 Vaporisator Sterylizator Parowy 220,-
 9. Sisi BabyCare Sterylizator Parowy Mini Składany 79,-

Sterylizatory do mikrofalówki

Mniejsze gabarytowo od poprzedników, przez co też trochę mniej ładowne, ale też zdecydowanie atrakcyjniejsze cenowo od elektrycznych. Także działają za pomocą pary wodnej. Przed zakupem warto wymierzyć mikrofalówkę, i wziąć pod uwagę, że w środku kuchenki może być zamontowany grill który ogranicza powierzchnię. Ja tego nie przewidziałam… Jeżeli macie zamiar dezynfekować laktator upewnijcie się, że dany sterylizator jest do tego przystosowany. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie typu szczypce czy też szczotka do mycia butelek.

Sterylizacja

 1. Nuvita Sterylizator Mikrofalowy Do Butelek 59,-
 2. Nuk Mikrofalowy Sterylizator Parowy 89,-
 3. Tommee Tippee Closer To Nature Sterylizator Mikrofalowy 112,-
 4. Tufi Sterylizator Do Kuchenki Mikrofalowej 65,-
 5. Beaba Sterylizator Steril’Twin Gipsy 911270 130,-
 6. Dr Browns Sterylizator Mikrofalowy 98,-
 7. Chicco Sterylizator Do Kuchenki Mikrofalowej 065846 102,-
 8. Philips Avent Sterylizator Do Mikrofali SCF281/02 89,-
 9. Baurer Sterylizator Parowy Do Kuchenki Mikrofalowej Jby 40 62,-

Torebki do sterylizacji / dezynfekcji

Najtańsza opcja spośród sprzętu dezynfekującego, i zdecydowanie zajmująca  bardzo mało miejsca. Jedna torebka nadaje się do 20-krotnego użytku w mikrofalówce. Niestety ma ograniczoną pojemność, polecałabym ją osobom często podróżującym, lub tym które sporadycznie będą sterylizować. Dodatkowy plusik, za możliwość łatwego transportu zdezynfekowanego sprzętu .

Zrzut ekranu 2015-02-13 o 20.43.54

 1. Babyono Woreczki Do Sterylizacji W Kuchence Mikrofalowej 5 sztuk 17,-
 2. Medela Torebki Do Dezynfekcji 008.0069 5 sztuk 59,-
 3. mOmma SteriBags Torebki do sterylizacji w kuchence mikrofalowej 6 sztuk 23,-
 4. Torebki do sterylizacji mikrofalowej Dr Brown’s 5 szt. 26,-

Przenośne sterylizatory do smoczków

Dezynfekują poprzez promienie UV ,szybko – bo cały proces zajmuje ok. 3 minut. Są niewielkich rozmiarów, działają na baterie typu AAA. Podobnej wielkości jest pudełeczko, do którego mogłybyście włożyć po prostu kilka zapasowych smoczków, a dla pewności można dorzucić do torebki chusteczki do dezynfekcji – bo rozumiem, że ma to być gadżet, który przyda nam się poza domem, gdzie nie mamy dostępu do mikrofalówki lub wrzątku. Produkt firmy Nuvita trochę się broni, ponieważ poradzi sobie również z dezynfekcją butelki. Reszta niestety mnie nie przekonuje.

Zrzut ekranu 2015-02-16 o 09.45.02

 1. Nuvita, Melly Plus, Przenośny sterylizator do smoczków 75,-
 2. Pipila, Przenośny sterylizator UV do smoczków 49,-
 3. 40 settimane, Sterylizator do smoczka Duccio 86,-

Butelka samosterylizująca

Fajne rozwiązanie, butelka po odpowiednim zmontowaniu sama sobie jest sterylizatorem. Choć jej nazwa może trochę zmylić – nic samo się nie robi. Potrzebna jest również mikrofalówka. Dostępna w dwóch pojemnościach : 150 i 250 ml. Na pewno fajny gadżet dla podróżujących.

Zrzut ekranu 2015-02-13 o 18.41.07Butelka Samosterylizująca Lovi 150 ml 21/851 – 20,-

Butelka Samosterylizująca Lovi 250 ml 21/841 22,-

Wrzątek

Zdecydowanie najtańsza, najbardziej dostępna z opcji, choć wymaga trochę wolnego czasu (który, o ironio, przestaje być wolnym czasem, bo musisz w tym czasie zająć się sterylizacją! ). Oto jak powinien wyglądać ten proces wg. wytycznych ministra zdrowia:

Sprzęt i akcesoria do odciągania, przechowywania i podawania pokarmu dziecku po każdym stosowaniu trzeba rozłożyć na części i dokładnie umyć. Należy je myć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń lub – jeśli pozwala na to producent sprzętu – w zmywarce w temperaturze 60°C. Następnie, po dokładnym wypłukaniu, trzeba je także zdezynfekować, tzn. wyparzyć wrzątkiem (…). Po wysuszeniu, sprzęt do odciągania i podawania pokarmu dziecku powinien być przechowywany w czystych, wyparzonych i szczelnie zamykanych pojemnikach.

5678713590_f17462af76_o
Zdjęcie należy do Jamiego

Sporo zabawy z tym wrzątkiem. Dlatego u nas w domu korzystamy zarówno z torebek jak i sterylizatora do mikrofalówki. Tak na prawdę przed zakupem, trzeba rozważyć co i w jakich ilościach będziemy dezynfekować i jaki mamy budżet. Może wystarczą wam same torebki, a może zdecydujecie się na sterylizator w którym można gotować na parze.