Zgrabny kompakcik – GB Qbit +

Zgrabny kompakcik, czyli

W tym roku w na polskim, wózkowym rynku pojawiła się marka GB, która powoli zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Najwięcej emocji wywołuje zdecydowanie model Pockit, który wpisany jest do księgi rekordów Ginesa. To najmniejszy i najlżejszy wózek na świecie! Jest on dedykowany starszym dzieciom, dlatego ja bardziej przychylnie patrzyłam w stronę trochę większego i cięższego modelu Qbit. Na testy przyjechał do mnie dokładnie Qbit + w pięknym, wakacyjnym kolorze Capri Blue.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

QBIT vs. QBIT +

Na początek skupię się na porównaniu Qbit oraz Qbit+. Wózki są do siebie bardzo podobne, a różnice pomiędzy nimi to dosłownie kosmetyka. Qbit plus ma o 2 cm większe koła, czarne wykończenie podnóżka, budkę w ciemniejszym odcieniu niż pozostałe tekstylia oraz poduszeczkę w szczycie oparcia. W związku z większymi kołami jest także odrobinę większy po złożeniu. Oba wózki dostępne są w 6 wyrazistych kolorach.

gb qbit+ kolory

Producent miał zamysł, żeby wózek Qbit + w przeciwieńśtwie od Qbita nadawał się dla dzieci od urodzenia, dlatego też oparcie w niem rozkłada się niemalże na płasko. Qbit przeznaczony jest dla dzieci powyżej 6 miesiąca. W obu spacerówkach dzięki adapterom można zamontować fotelik grupy 0+ marki GB lub Cybex (pewnie Maxi Cosi też). Skoro już różnicę mamy wyjaśnioną, przypatrzmy się dokładniej GB Qbit +.

gb qbit vs qbit+

GB QBIT +

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To lekka (7,6kg) i kompaktowa spacerówka przeznaczona od urodzenia do ok. 4 roku życia. Powiezie nawet 17 kg dziecko! Akurat takiego “klockuszka” nie miałam na podorędziu, ale sprawdziłam ją dokładnie w różnych warunkach z dwójką moich małych urwisów. Zacznę więc od moich wrażeń związanych z prowadzeniem Qbit+. Od zawsze powtarzam, że nie jestem fanką podwójnych kółek w wózkach, ponieważ z moich doświadczeń wynika, że ograniczają one zwrotność wózka (większe tarcie o podłoże, itd…).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Koła przednie, można je wypiąć do mycia
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Blokada do jazdy na wprost

Faktycznie, Qbit+ do najbardziej zwrotnych nie należy i  poza prostymi odcinkami ciężko się go  prowadzi jedną ręką, ale te podwójne 16 centmetrowe kółka doskonale sobie dają radę w trudniejszym terenie. Nie do końca potrafię to wytłumaczyć, ale ta spacerówka doskonale się spisuje na wszelkich żwirkach, dziurach, niewielkich korzeniach. Trochę jak marsjański łazik. Jestem tym bardzo pozytywnie zaskoczona. Podczas całego okresu testów tylko raz musiałam wyciągać jakiś patyczek spomiędzy kół, tak więc przeżyłam bardzo pozytywne zaskoczenie podwójnymi kółkami. Wykonane są one z gumy i nie hałasują zbytnio na kostce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pomiędzy podwójnymi kółkami od strony rodzica po prawej znajduje się hamulec. W związku ze swym położeniem nie jest on najłatwiejszy do obsłużenia, ale trzyma dobrze, działając na wszystkie tylne koła.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dolnych rejonach na stelażu rozpięty jest kosz na zakupy. Jest dosyć płytki, ale doświadczony rodzic dobrze wykorzysta tą przestrzeń. Wymiary kosza nie są imponujące, ale paczka pieluch jednorazowych się zmieści, także najważniejszy test zaliczony. Dostęp do załadowania mamy od przodu oraz od tyłu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stelaż Qbita przypomina mi literę Z, którą się maksymalnie rozciąga (wózek rozłożony) albo składa (wózek złożony). Przejście od jednego do drugiego etapu jest bardzo proste. Żeby złożyć Qbit + należy jednocześnie wcisnąć dwa guziki umieszczone po środku kierownicy  a następnie pchnąć ją w kierunku podnóżka. Po złożeniu wózek wygląda jak zgrabna, pakowna kosteczka, a z boku zaskakuje blokada chroniąca przed rozłożeniem w czasie transportu. Po jej zdjęciu wystarczy pociągnąć kierownicę w górę a wózek “sam” się rozkłada. Wymiary złożonego oraz rozłożonego wózka znajdziecie w tabelce.

qbit wymiary

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kierownica w GB Qbit + nie ma możliwości regulacji wysokości, umieszczona jest na wysokości 104 cm. Pokryta jest pianką, a po jej środku znajduje się wspomniany już przeze mnie mechanizm składający. Najwygodniej wózek prowadzi się dwoma rękami, podbijanie niezależnie od wagi dziecka oraz stopnia załadowania zaliczam do dobrego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Siedzisko spacerowe może wydawać się być krótkie, ale centymetr nie kłamie. GB Qbit + ma bardzo przyzwoitej długości siedzisko (łącznie … cm!), w którym moja dwulatka mieściła się bez najmniejszego problemu. Szczegółowe wymiary podaję w tabelce.

qbit sioedzisk

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

QB Qbit + posiada paskową regulację pochylenia oparcia. Aby rozłożyć przesuwamy maszynkę w dół i pod ciężarem dziecka oparcie opada. Trochę trudniej je postawić do pionu z dzieckiem na pokładzie, ponieważ, żeby przesunąć maszynkę na paskach, najpierw trzeba podnieść oparcie ( z opartym na nim dzieckiem). Trzeba się przy tym trochę nasiłować.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oparcie GB jest tak jakby “łamane”, dzięki czemu wózek składa się do na prawdę małych wymiarów. Miejsca zgięcia nie czuć pod palcami, więc dziecku na pewno z tego powodu nie będzie niewygodnie. W szczycie oparcia, nad pasami zaprojektowano poduszeczkę. Regulacja długości pasów jest bardzo prosta i na pewno nie będziecie mieli problemów z dopasowaniem ich wysokości do dziecka (bardzo to sobie cenię przy zmianie moich małych pasażerów). Na pasach naramiennych zamontowane są ochraniacze. Nie miałam z nimi żadnych problemów, ładnie trzymały się na swoi miejscu. Pasy są pięciopunktowe, bez możliwości odseparowania części naramiennej od biodrowej. Zapinanie pasów nie jest skomplikowane.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W połączeniu z regulowanym podnóżkiem GB ma bardzo obiecujące parametry jeżeli chodzi o długie wózkowanie. Dla starszych dzieci zaprojektowano podpórkę pod nóżki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od przodu siedzisko ograniczone jest pałąkiem. Można go wypiąć jedno- bądź obustronnie. Pałąk pokryty jest przyjemnym materiałem, który łatwo utrzymać w czystości. Nie trzeba go wypinać przed składaniem wózka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budka w GB Qbit + z pozoru niewielka, bardzo dobrze osłania dziecko przed słońcem. Składa się z trzech segmentów.  Od strony rodzica zaprojektowano wizjer z ceratki, dzięki któremu można stale kontrolować co dzieje się u malucha. Proces składanie oraz rozkładania jest płynny i cichy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

GB Qbit + jest dla mnie definicją kompaktowego wózka. Lekkość i wymiary po złożeniu to jego główne zalety. Podwójne kółka okazały się nie być takie straszne i w sumie to Qbit + przekonał mnie, żeby trochę lepiej zgłębić ich temat. Wózek z półrocznym maluchem czy z nieco starszym dzieckiem sprawował się bardzo dobrze, szczególnie przy krótkich wypadach do miasta na “załatwianie spraw”. Gdyby został u mnie na dłużej pewnie wzięłabym go na urlop, jako lekki mały wózek który pomoże przetrwać parę godzin z dzieckiem na terminalu lotniczym. Cena wózka GB Qbit + to ok. 1100 zł, w wersji uboższej (GB Qbit) jest tańszy o 100 zł.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA