Skaling – wszystko co chcielibyście wiedzieć o ściąganiu kamienia!

PO CO SKALING

Skaling – na pewno kiedyś Wam się coś obiło o uszy, a może nawet i o zęby (taki stomatologiczny suchar na początek;) ).Dzisiejszy wpis będzie o usuwaniu kamienia, zabiegu z nieznanych mi przyczyn kontrowersyjnym. Jedni pacjenci o niego błagają, inni (niestety większość) unikają jak by to była ciężka operacja. A to po prostu higienizacja! Zebrałam dla Was najczęściej pojawiające się pytania dotyczące skalingu z którymi zwracają się do mnie pacjenci. Pozwólcie, że się z nimi rozprawię.

Po co skaling?

Skaling polega na oczyszczeniu zębów z oblepiającego je kamienia nazębnego. Zabieg można wykonać używając skalera ultradźwiękowego lub ręcznego.  Kamień jest to zmineralizowana płytka nazębna, czyli ślina z bakteriami i resztkami produktów ich przemiany materii. Innymi słowy jest to niedomyty brud, który niestety ma tendencję do przyciągania kolejnego brudu i nawarstwiania się. W wyniku gromadzenia się kamienia dochodzi początkowo do drażnienia dziąseł i ich stanu zapalnego, następnym etapem jest obniżenie się dziąseł, zanik kości otaczającej ząb i ich rozchwianie (gdy kamienia jest tak dużo, że zaczyna na nią naciskać). W ostateczności może dojść nawet do utraty zęba gdy ten straci swoje kostne poparcie. Podsumowując – skaling wykonujemy po to, żeby jak najdłużej zachować zęby w jamie ustnej otoczone zdrowymi dziąsłami i zdrową kością

Ile to kosztuje?

Sam skaling kosztuje około 100 złotych. Ceny oczywiście wahają się w poszczególnych miastach i regionach. Bardzo często skaling połączony jest z piaskowaniem (usuwaniem osadów z zębów) oraz fluoryzacją, wtedy cena zabiegu to około 200-250 złotych. Warto wiedzieć, że w świadczeniach gwarantowanych NFZ znajduje się zabieg czyszczenia zębów.  Można go wykonać raz na rok.

Na jak długo to starczy?

To bardzo indywidualna kwestia bo na tendencję do odkładanie się kamienia ma wpływ wiele czynników. Zawartość substancji mineralnych w ślinie i jedzeniu, ustawienie zębów ( stłoczone i pokrzywione zęby  niestety sprzyjają odkładaniu się płytki),  dbałość o higienę jamy ustnej. To lekarz po kilku wizytach dopiero oceni jak często potrzebujecie czyszczenia. Niektórym wystarczy raz na rok-dwa lata. Inni potrzebują powtarzać czyszczenie co 3 miesiące.

Jestem w ciąży, czy mogę wykonać skaling?

Nie do końca wiem dlaczego panuje przekonanie, że kobiety w ciąży nie mogą wykonywać skalingu ultradźwiękami. Przecież końcówki ultradźwiękowe działają tak samo jak USG wykonywane w ciąży! W dodatku kobiety ciężarne ze względu na zmiany hormonalne mają tendencję do stanów zapalnych dziąseł i zaniedbywania higieny ze względu na krwawienie. Idzie za tym ponowne odkładanie się kamienia i powstaje takie błędne koło. Kobiety ciężarne wręcz powinny być częściej kontrolowane pod kątem chorób dziąseł i przyzębia, a razie potrzeby powinny być też leczone. To zdecydowanie zdrowsze dla dziecka niż zaniechanie zabiegu, bo nieleczone zapalenie dziąseł oraz przyzębia mogą prowadzić do porodu przedwczesnego oraz przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Kiedy nie można wykonać skalingu?

W zasadzie nie ma takiej sytuacji, że zupełnie nie można wykonać skalingu. Są za to sytuacje kiedy trzeba go odroczyć. Np. gdy macie opryszczkę. Są także sytuacje, kiedy przed skalingiem należy przyjąć profilaktykę antybiotykową , tzn. 1 pojedynczą, dużą dawkę antybiotyku. Dotyczy to osób głównie z problemami kardiologicznymi (chciałam napisać sercowymi, ale zawody miłosne nie są przeciwwskazaniem do skalingu;) )Wskazaniem do antybiotykowej profilaktyki są:

  • Nabyte wady zastawkowe
  • Wypadanie płatka zastawki mitralnej z niedomykalnością zastawki lub znacznym zgrubieniem płatków
  • Wrodzone niesinicze wady serca
  • Kardiomiopatia przerostowa
  • Stan po przezskórnym zamknięciu ubytku przegrody międzyprzedsionkowej lub przetrwałego otworu owalnego (do 12 miesięcy od zabiegu)
  • Przebyte infekcyjne zapalenie wsierdzia
  • Protezy zastawkowe serca
  • Operacyjnie wytworzone połączenia w krążeniu systemowym lub płucnym
  • Złożone wrodzone sinicze wady serca

Posiadanie rozrusznika serca nie jest przeciwskazaniem do wykonania skalingu ultradźwiękami. Po pierwsze – odległość skalera od rozrusznika jest bezpieczna. Po drugie nowoczesne modele rozruszników są wyposażone w system obronny przed zakłuceniami ze strony wszelkich urządzeń elektrycznych. Niemniej jednak, trzeba swojego lekarza poinformować o tym, że macie wszczepiony stymulator.

A o ciąży pisałam już wyżej 🙂

Czy u dzieci można robić skaling?

Jeżeli tylko jest taka potrzeba to tak.

Kto zrobi mi skaling?

Zabieg skalingu może wykonać lekarz albo też wyspecjalizowana w temacie higienistka stomatologiczna. Przy niewielkich złogach nie powinno to trwać dłużej niż pół godziny. Przy dużych złogach i przy dużym krwawieniu może to się rozciągnąć na kilka wizyt. Przy pełnym zabiegu czyszczenia (który jest zalecany), gdzie poza skalingiem wykonuje się jeszcze piaskowanie i lakierowanie, na fotelu możecie spędzić nawet koło godziny. Jeżeli po zabiegu lekarz/higienistka sam nie powie jak dbać o higienę to koniecznie go o to podpytajcie. Prawidłowe oczyszczanie zębów szczoteczką oraz nitką redukuje skutecznie ilość gromadzącej się płytki, a co za tym idzie, na zębach odkłada się mniej kamienia.

Dlaczego po skalingu leci mi krew?

Krwawienie z dziąseł po skalingu to całkiem normalne  i powszechne zjawisko. Cały zabieg odbywa się na pograniczu podrażnionych dziąseł a niekiedy i delikatnie pod nimi. Wrażliwe dziąsła potrafią krwawić od zwykłego szczotkowania, a co tu dopiero mówić o dokładnym, profesjonalnym czyszczeniu zębów. Nie trzeba się tym zbytnio przejmować i po zabiegu zgodnie z zaleceniami lekarza/ higienistki szczotkować dokładnie zęby (nawet jak dziąsła krwawią). Z dnia na dzień powinno być coraz lepiej, aż do momentu ustąpienia krwawienia. Jeżeli dobrze się przyłożycie do czyszczenia to ten stan już nigdy nie wróci.

Dlaczego po skalingu ruszają się zęby?

Już parokrotnie z różnych źródeł słyszałam taką anegdotę, że pacjent miał żal/pretensje do dentysty bo po skalingu zęby zaczęły się ruszać. Niestety, bywają takie sytuacje, że po usunięciu kamienia zęby tracą podparcie. To zazwyczaj takie przypadki gdzie kamień jest po prostu wszędzie i spaja zęby w jeden wielki i szeroki ząb (to się tyczy głównie zębów przednich, dolnych). Taki stan jest niedopuszczalny, a rozchwianie zębów po zabiegu świadczy tylko o tym z jak zaawansowana jest chorobą przyzębia u pacjenta. Zamiast pretensji sugerowałabym wdzięczność, zdecydowaną poprawę higieny i wizytę u periodontologa (specjalisty, który zajmuje się chorobami przyzębia).

Dlaczego mam teraz dziury w zębach?

“Dziwne, dlaczego mam teraz takie dziury w zębach?” – takie pytanie także często się pojawia po zabiegu. Kamień zazwyczaj zamyka naturlalnie występujące pomiędzy zębami przestrzenie (tzw. nisze międzyzębowe). Dlatego po zabiegu skalingu, gdy dentysta pozbędzie się brudu spomiędzy zębów, to pacjent na nowo odkrywa językiem swoje zęby. Zazwyczaj jest zdziwiony tymi zmianami, ale to kwestia przyzwyczajenia

Druga sprawa – pod kamieniem tworzą się idealne skrytki dla bakterii próchnicotwórczych, stąd też często po usunięciu kamienia okazuje się, że pacjentowi przybyło ubytków, które dotychczas nie były widoczne. To kolejny plus z wykonania skalingu – możecie zacząć walczyć z próchnicą.

Trzeci przypadek – podczas skalingu wypadło wam wypełnienie z zęba. Takie sytuacje też czasem mają miejsce. Trzeba to interpretować w taki sposób, że wypełnienie było stare lub nieprawidłowo założone i generalnie i tak nadawało się do wymiany.

To chyba najczęstsze pytania, które pojawiają się w związku ze skalingiem. A może Wy macie jeszcze jakieś? Chętnie odpowiem! 🙂


Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!