Jak przygotować się na wizytę u dentysty?

Jak przygotować się na wizytę u dentysty

Jak przygotować się na wizytę u dentysty? Temat wydaje się być błachy, no bo co więcej można zrobić niż umówić się do gabinetu, pojawić się o wyznaczonej godzinie i czekać na przyjęcie? Zastanowiłam się nad tym jednak trochę bardziej i udało mi się sformułować kilka punktów o których warto pamiętać zanim pojawicie się w poczekalni u stomatologa.

Jak przygotować się na wizytę u dentysty?

1. Umyj zęby przed wizytą

To na szczęście dosyć oczywisty punkt dla większości pacjentów, ale raz na jakiś czas u każdego na fotelu pojawia się pacjent, który ze szczoteczką nie wiedział się ładnych kilka tygodni. Każdy przyszły dentysta wybierając się na studia jest świadomy tego, że na co dzień będzie obcował ze śliną, krwią, ropą. Nie obce są nam złogi nazębne – płytka, osad oraz kamień. To czego wolelibyśmy jednak nie wiedzieć, to co jedliście na śniadanie lub obiad… 3 dni temu. Dlatego przed wyjściem do gabinetu trzeba zajrzeć na te 2-3 minuty do łazienki i poświęcić ja na dokładne umycie zębów. Jeżeli do dentysty wybieracie się np. po drodze z pracy w większości przychodni otrzymacie nieodpłatnie jednorazowe szczoteczki.

2. Zgoda opiekuna

W tym punkcie chcę poruszyć temat samodzielnych wizyt dzieci w gabinetach. Czasem się zdarza, że na wizycie pojawia się sam nastoletni pacjent, bez opiekuna. Zgodnie z prawem aby rozpocząć leczenie u osoby niepełnoletniej trzeba uzyskać na to zgodę przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica lub sądowo wyznaczonego opiekuna.To oznacza, że wspomniany już opiekun powinien pojawić się razem z dzieckiem w gabinecie. Jeżeli chodzi o dzieci powyżej 16 roku życia, to po pierwsze na leczenie musi się zgodzić zarówno rodzic jak i dziecko. Co do uczestnictwa w wizytach wystarczy, że przedstawiciel ustawowy pojawi się raz i podpisze adekwatną zgodę na konkretne, wyszczególnione przez lekarza leczenie. Podsumowując: kochani rodzice, planując dziecku wizytę u dentysty uwzględnijcie to też we własnym grafiku. Temat zgody na leczenie jest dosyć długi i nie chcę go tu nadmiernie rozwijać, ale w razie wątpliwości rozwieję je w komentarzach.

3. Dokumentacja medyczna

Zdarza się tak, że z różnych powodów zmieniacie gabinet stomatologiczny – a to przeprowadzka, a to problematyczny ząb który wymaga specjalisty. To co warto ze starego gabinetu odzyskać to dokumentacja fotograficzna (jeżeli w ogóle była wykonywana) a nawet odpis karty. To pierwsze pozwoli nam porównać stan zębów, to drugie wyjaśni, co faktycznie z zębem było dotychczas robione. Nie jest to konieczne, ale jeżeli macie możliwość dostać się do tych materiałów to warto je przynieść na wizytę. Najczęściej spotykam się z taką sytuację, że po badaniu informuję pacjenta o konieczności wykonania pantomogramu, a on odpowiada, że robił zdjęcie miesiąc temu. Chodzi właśnie o to, żeby uniknąć robienia dodatkowego zdjęcia, skoro poprzednie jest w miarę aktualna albo odwlekać postawienie pełnej diagnozy. To tylko jeden z przykładów, kiedy warto zabrać ze sobą na wizytę starszą dokumentację medyczną.

4. Pytania do lekarza

Znacie to: przed wizytą kłębią Wam się w głowie pytania do lekarza, a w trakcie nie możecie sobie ani jednego przypomnieć? Zdradzę Wam patent, który stosuję od kiedy będąc w ciąży chodziłam do swojego ginekologa i który sprawdził mi się podczas wizyt z dziećmi u pediatry. Wszystkie pytania zapisuję sobie na kartce! W ten sposób o żadnym nie zapominam. Wy także możecie wykorzystać ten patent u dentysty!

5. Jeść czy nie jeść?

Podczas leczenia zębów możecie mieć zaplanowaną  wizytę do której trzeba się dodatkowo przygotować. Lekarz na pewno Was wcześniej o tym poinformuje. Osoby cierpiące na duży odruch wymiotny warto żeby nie jadły bezpośrednio przed wizytą. Szczególnie gdy planowane są u nich wyciski – wtedy najlepiej w ogóle zgłosić się na czczo. Jeżeli leczenie zębów ma się odbyć w znieczuleniu ogólnym, wtedy także nie należy jeść przed wizytą (conajmniej 6h!) oraz nie pić (3h!). Anestezjolog na pewno Wam o tym przypomni.
W drugą stronę: po niektórych zabiegach nie można jeść i pić przez pewien okres, dlatego przed wizytą warto zjeść coś lekkiego i uzupełnić płyny.

6. Kiedy odwołać wizytę u dentysty?

Są takie sytuacje, że wizytę należy odłożyć. Zróbcie to koniecznie gdy jesteście przeziębieni lub chorujecie. Katar potrafi skutecznie utrudnić współpracę z dentystą. Poza tym szanujmy wzajemnie swoje zdrowie i nie obdarowujmy się infekcjami.
Zdecydowanie odwołaj wizytę u dentysty gdy „wyskoczyła” Ci opryszczka. Zainfekowane miejsce jest bardzo wrażliwe na wszelkie bodźce i podczas leczenia łatwo je urazić. Co gorsza – opryszczka jest bardzo zaraźliwa. Nie dość, że można zarazić personel medyczny, to w dodatku zakażenie może przenieść się z Waszych ust na inną okolicę

Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!