Jak przygotować się na wizytę u dentysty?
28 września 2017
Jak przygotować się na wizytę u dentysty? Temat wydaje się być błachy, no bo co więcej można zrobić niż umówić się do gabinetu, pojawić się o wyznaczonej godzinie i czekać na przyjęcie? Zastanowiłam się nad tym jednak trochę bardziej i udało mi się sformułować kilka punktów o których warto pamiętać zanim pojawicie się w poczekalni u stomatologa.
Jak przygotować się na wizytę u dentysty?
1. Umyj zęby przed wizytą
2. Zgoda opiekuna
W tym punkcie chcę poruszyć temat samodzielnych wizyt dzieci w gabinetach. Czasem się zdarza, że na wizycie pojawia się sam nastoletni pacjent, bez opiekuna. Zgodnie z prawem aby rozpocząć leczenie u osoby niepełnoletniej trzeba uzyskać na to zgodę przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica lub sądowo wyznaczonego opiekuna.To oznacza, że wspomniany już opiekun powinien pojawić się razem z dzieckiem w gabinecie. Jeżeli chodzi o dzieci powyżej 16 roku życia, to po pierwsze na leczenie musi się zgodzić zarówno rodzic jak i dziecko. Co do uczestnictwa w wizytach wystarczy, że przedstawiciel ustawowy pojawi się raz i podpisze adekwatną zgodę na konkretne, wyszczególnione przez lekarza leczenie. Podsumowując: kochani rodzice, planując dziecku wizytę u dentysty uwzględnijcie to też we własnym grafiku. Temat zgody na leczenie jest dosyć długi i nie chcę go tu nadmiernie rozwijać, ale w razie wątpliwości rozwieję je w komentarzach.
3. Dokumentacja medyczna
Zdarza się tak, że z różnych powodów zmieniacie gabinet stomatologiczny – a to przeprowadzka, a to problematyczny ząb który wymaga specjalisty. To co warto ze starego gabinetu odzyskać to dokumentacja fotograficzna (jeżeli w ogóle była wykonywana) a nawet odpis karty. To pierwsze pozwoli nam porównać stan zębów, to drugie wyjaśni, co faktycznie z zębem było dotychczas robione. Nie jest to konieczne, ale jeżeli macie możliwość dostać się do tych materiałów to warto je przynieść na wizytę. Najczęściej spotykam się z taką sytuację, że po badaniu informuję pacjenta o konieczności wykonania pantomogramu, a on odpowiada, że robił zdjęcie miesiąc temu. Chodzi właśnie o to, żeby uniknąć robienia dodatkowego zdjęcia, skoro poprzednie jest w miarę aktualna albo odwlekać postawienie pełnej diagnozy. To tylko jeden z przykładów, kiedy warto zabrać ze sobą na wizytę starszą dokumentację medyczną.
4. Pytania do lekarza
Znacie to: przed wizytą kłębią Wam się w głowie pytania do lekarza, a w trakcie nie możecie sobie ani jednego przypomnieć? Zdradzę Wam patent, który stosuję od kiedy będąc w ciąży chodziłam do swojego ginekologa i który sprawdził mi się podczas wizyt z dziećmi u pediatry. Wszystkie pytania zapisuję sobie na kartce! W ten sposób o żadnym nie zapominam. Wy także możecie wykorzystać ten patent u dentysty!