Greentom Upp Classic – ekologiczny, lekki, miejski!

greentom upp classic

Można powiedzieć, że to drugi raz jak testujemy Greentoma – najbardziej ekologiczny wózek na świecie. Mam wrażenie, że jeszcze wczoraj używaliśmy Greentoma Upp Reversible. A tak na prawdę minął ponad rok i był to w dodatku model na “starej” ramie. Teraz w naszym domu pojawił się Greentom Upp Classic, z nową ramą, nowym siedziskiem i w nowym miodowym kolorze z limitowanej edycji. Spokojnie mogę powiedzieć, że mam w domu zupełnie nowy wóz, zatem osobny wpis mu się należy!  Zainteresowanych recenzją Greentom Upp Reverisble zapraszam do TEGO wpisu, a dziś na tapetę wjeżdża Classic.

Greentom Upp Classic

W całym projekcie Greentom najbardziej podobają mi się 3 aspekty:

  • Po pierwsze, że jest to w 100% ekologiczne rozwiązanie. Rama w Greentom Upp wykonana jest  z recyklingowego polipropylenu, a siedzisko materiałowe z powtórnie przetworzonych butelek PET.
  • Po drugie bardzo podoba mi się możliwość samodzielnego skomponowania wózka. Kupując nowego Greentoma, najpierw wybieracie sobie kolor  ramy (czarna, szara lub biała) a następnie kolor tapicerki (10 kolorów podstawowych + 4 limitowane). Co więcej, gdy opatrzy się Wam dana tapicerka (albo uszkodzi i będziecie potrzebować wymienić ją na nową) możecie dokupić nowy zestaw kolorystyczny.
  • Po trzecie Greentom rośnie razem z Waszym dzieckiem/dziećmi. Na jednej ramie macie możliwość zainstalowania gondoli, “małego” siedziska kubełkowego dla dzieci do 15 kg (ok 2,5 roku) , oraz “dużego” siedziska dla starszych dzieciaczków (do 18 kg, ok 4,5 roku). Ponadto dzięki adapterom wepniecie fotelik grupy 0+ (Maxi Cosi, Cybex lub Besafe)

greentom upp classic recenzja

Rama wózka jest wspólna zarówno dla Greentoma w wersji Reversible jak i Classic. Tak jak już wspomniałam, cała jest wykonana z plastiku, co nadaje wózkowi wyjątkowej lekkości (Greentom Upp Classic waży ok 7 kg). Zwięczeniem ramy jest rączka, nie posiada on regulacji wysokości, umieszczona jest na wysokości 102 cm od ziemi. Ja jestem raczej średniego wzrostu (172cm) i taka wysokość jest dla mnie ok.

greentom upp classic recenzja

Skoro jesteśmy już przy ramie to parę słów o prowadzeniu. Greentom jest wózkiem bardzo skrętnym, bardzo dobrze reaguje na wszelkie polecenia, zawraca dosłownie w miejscu – pod warunkiem, że ma dosyć gładkie podłoże. Podbijanie wózka przychodziło mi z łatwością, szczególnie gdy oparcie było rozłożone na czas drzemki dziecka.

greentom upp classic recenzja

Wróćmy jeszcze na chwilę do tego gładkiego podłoża. Chodniki, place, alejki to dobre tereny spacerowe dla Greentoma. Daje sobie także radę na parkowych trawnikach oraz utwardzonych drogach. Wyzwaniem dla niego będą wyboiste rynki i leśne, kamieniste ścieżki. Koła w Greentomie wykonane są z gumy, są dosyć odporne na ścieranie. Przednie o średnicy 17cm  nie posiadają funkcji blokady do jazdy na wprost. Tylne mają średnicę 21 cm i są odpowiednio wysokie do tego by łatwo wciągnąć wózek po schodach. Aby wypiąć zarówno przednie jak i tylne koła, trzeba poświęcić kilka minut i zaopatrzyć się w śrubokręt, kombinerki oraz młotek, także nie jest to szybka akcja.

greentom upp classic recenzja

greentom upp classic recenzja

Przy prawy tylnym kole znajduje się hamulec postojowy, przy jego aktywacji nie usłyszycie żadnego KLIKU, trzeba go po prostu wcisnąć do oporu i sprawdzić czy zadziałał. W drugą stronę, aby odblokować hamulec należy wcisnąć pedał z drugiej strony i sprawdzić czy wózek można już ruszyć. To dosyć delikatny mechanizm, który co jakiś czas będzie wymagał z Waszej strony konserwacji.

greentom upp classic recenzja

W dolnej części wózka rozpina się kosz zakupowy, dostęp do niego jest głównie od strony tylnych kół, ale jak macie coś niewielkiego do schowania to również przemycicie to od boku. W nowej wersji Greentom’a kosz zyskał trochę objętości, ale nadal to dosyć mała przestrzeń. Pakowność kosza to 10 kg.

greentom upp classic recenzja

My podczas wszelkich wyjść posiłkowaliśmy się obszerną, głęboką torbą zakupową którą zawiesza się na haczykach umieszczonych pod siedzeniem. Na tych samych haczykach można zamontować także torbę pielęgnacyjną. U nas koszyk sprawdzał się rewelacyjnie. Po zakupach wystarczyło,  że go wypięłam i chwilę później całe sprawunki miałam w kuchni. Dostęp do torby był o niebo lepszy niż do kosza pod wózkiem.

greentom upp classic recenzja

greentom upp classic recenzja

greentom upp classic recenzja kosz zakupowy

Składanie Greentoma wymaga od nas użycia dwóch rąk. Po bokach wózka znajdują się dwa charakterystyczne elementy – pokrętło oraz guzik. Należy oba aktywować by wózek się złożył. Greentom składa się z siedziskiem zwróconym na zewnątrz. Super jest opcja przechowywania wózka pionowo bowiem spacerówka po złożeniu stoi sama.  Aby rozłożyć wózek, wciskamy guzik z boku i gotowe. Wymiary wózka przed i po złożeniu znajdziecie w tabelce:

greentom upp classic recenzja

greentom upp classic recenzja

greentom upp classic recenzja

Siedzisko Greentom Upp Classic

Siedzisko spacerowe w Greentom Upp Classic zwrócone jest na stałe przodem do kierunku jazdy. Paskowo – klamrowa regulacja pochylenia oparcia umożliwia rozłożenie oparcia z przyzwoitego pionu do pozycji niemalże leżącej. To co robi na mnie duże wrażenie to szerokość oparcia która wynosi aż 35 cm! (pozostałe wymiary w tabelce poniżej). Wózek testowałam z moim 2,5 latkiem jak i jego starszą prawie 4 letnią siostrą.

greentom upp classic recenzja

greentom upp classic recenzja

greentom upp classic recenzja

To nad czym najbardziej ubolewam to brak rozkładanego podnóżka. W Greentom Upp Classic znajdziecie wykończoną plastikiem półeczkę na nóżki. W prawdzie w wózku istniej materiałowe, odginane przedłużenie siedziska które z powodzeniem mogłoby być podnóżkiem, ale nie poleca się jego podnoszenia bo wózek traci przez to stabilność.  Dlatego jeżeli wasze maluchy często śpią podczas spacerów sugerowałabym Wam wybranie Greentoma z siedziskiem Reversible. Natomiast jeżeli wasze dzieci sporadycznie będą używać wózka do spania to Classic będzie dobrym pomysłem.

greentom upp classic recenzja

Po rozłożeniu oparcia macie możliwość zwiększenia wentylacji w wózku ponieważ materiał otaczający siedzisko od strony kierownicy można podwinąć do góry. Praktyczne rozwiązanie na gorące dni.

greentom upp classic recenzja

Od przodu siedzisko ogranicza plastikowy pałąk. Nie można go wypiąć z jednej strony i uchylić. Aby posadzić dziecko trzeba go wyjąć w całości albo kombinować z przełożeniem malucha bez wypinania (nie jest ciężko, bo prześwit pomiędzy pałąkiem a siedziskiem jest spory).

greentom upp classic recenzja

Pasy bezpieczeństwa w Greentom Upp Classic są całkowicie rozdzielne. Dziecko można zapiąć zarówno pięcio- jak i trzypunktowo. Przy tym pierwszym wariancie najpierw musimy pamiętać o złożeniu części biodrowej i naramiennej. Dopiero po tym manewrze można wpiąć się do głównej klamry. Pasy posiadają łatwą regulację na długość, ponadto naramienne można ustawić na 3 różnych wysokościach dopasowując je idealnie do wzrostu dziecka. Pasy naramienne i krokowe wyposażone zostały w osłonki w kolorze tapicerki.

greentom upp classic recenzja

greentom upp classic recenzja

Budka w nowym modelu Greentom Upp Classic zyskała dodatkowy panel który przedłuża jej zasięg. Tak więc w sumie są to 3 segmenty, które bardzo cicho i lekko się rozkładają. Wózek nie jest wyposażony w wizjer do podglądania dziecka.

greentom upp classic recenzja

Jak odróżnić “nowego” Greentoma od “starego”?

Decydując się na Greentoma z drugiej ręki powinniście wiedzieć, jak odróżnić “stary” model od “nowego”. Najłatwiej przyjrzeć się ramie i wszystko powinno się rozjaśnic.. Po pierwsze nowy wózek ma powiększony kosz, oznacza to że jego boczne ścianki przyczepione są pod podnóżkiem. Dzięki temu manewrowi nieco zwiększyła się pojemność kosza. W starszej wersji boczne ścianki kosza schodziły się ku sobie pod siedziskiem.

greentom upp classic recenzja

Druga sprawa – w nowej wersji ramy pod siedziskiem pojawiają się haczyki służące do zamontowania torby. Może być to oryginalna torba pielęgnacyjna marki Greentom, jak i ich fantastyczny kosz zakupowy (mamy i polecamy!). Moje próby z zawieszeniem innych toreb  także były udane.

greentom upp classic recenzja

Subtelna, trudna do uchwycenia zmiana zaszła w obrębie pałąka. Nowy pałąk posiada od wewnętrznej strony guziczki ułatwiające jego wyciąganie, w starej wersji trzeba było go rozchylić na boki przed wyjęciem.

greentom upp classic recenzja

Zmieniła się także klamra w pasach. Z subtelnej, małej klamerki przeszliśmy do sygnowanej logo klamry z dużym guzikiem.

greentom upp classic recenzja

Stara oraz nowa wersja Greentom Upp  Classic różnią się stopniem rozkładania oparcia. W nowej wersji oparcie można rozłożyć do pozycji leżącej, w starszej był bardzo niewielki margines tej regulacji.

greentom upp classic recenzja

Ostatni element który różni stary i nowy wózek to budka, która w najnowszej wersji ma od przodu dodatkowy segment.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy wybierzecie Greentoma w starszej czy nowszej wersji musicie pamiętać, że jest to wózek, który nie sprawdzi się w każdych warunkach. Zadowoleni z niego będą rodzice poruszający się głównie po mieście. Docenią go za niewielką wagę oraz zwrotność i łatwość w prowadzeniu. W wersji Classic posłuży Waszemu dziecku do około 4 roku życia. Greentoma warto go rozważyć jako wózek od urodzenia. Musicie się tylko zastanowić czy ważniejszy jest dla Was ekologiczny aspekt produkcji czy wielki kosz zakupowy.

Greentom Upp Classic w wersji  podstawowej kosztuje ok 1100 złotych (TU najlepsze oferty). Za limitowaną wersję tapicerki trzeba zapłacić ok 1400 złotych. Moim zdaniem warto zainwestować tez w dodatkowy kosz zakupowy (Shopping Bag), który kosztuje od 300 to 400 złotych.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz