Wizyta u stomatologa w ciąży – część druga

Jak już wiecie z poprzedniego posta zęby w trakcie ciąży mogą być osłabione. Mają na to wpływ zarówno ciążowe słodko-kwaśne zachcianki, jak i wymioty. Cukier w wyniku działania bakterii przekształca się w kwas, a właśnie niskie pH w jamie ustnej przyczynia się do osłabienia budowy szkliwa i stąd tak gwałtownie postępująca choroba próchnicowa. Ponad to przerost dziąseł do którego dochodzi w wyniku działania hormonów ciążowych utrudnia prawidłowe oczyszczenie zębów. W takich warunkach cudownie namnażają się bakterie odpowiedzialne za powstawanie ubytków.

Jak widać nie trzeba wiele, żeby dorobić się “dziury”. Dlatego warto być pod stałą opieką stomatologa, badania kontrolne pozwolą wykryć ubytek w jego jak najwcześniejszym stadium i pozwolą wdrożyć odpowiednie leczenie zachowawcze. Czasem wystarczy tylko wzmocnienie higieny, modyfikacja diety, ale to niestety rzadki przypadek. Najczęściej trzeba będzie założyć wypełnienie.

Co kobieta ciężarna powinna wiedzieć o zakładaniu wypełnienia:

  1. Po pierwsze koniecznie poinformuj lekarza o tym, że spodziewasz się maluszka i który to tydzień ciąży. Dodaj do tego informacje o alergiach które Ci dokuczają, chorobach na które się leczysz i ew. lekach które przyjmujesz – choć podejrzewam, że lekarz sam Cię o to dosyć szczegółowo wypyta, jeżeli nie jest to Twoja kolejna wizyta i nie znacie się jak dwa łyse konie 😉  Stomatolog zmodyfikuje swoje postępowanie adekwatnie do Twojego stanu.
  2. Nie stresuj się bo to jest właśnie stres i ból to największe zagrożenie dla Twojego maluszka…. (metody walki ze stresem, muzyka, audiobook)
  3. Wiedz, że współcześnie używane materiały do wypełniania zębów w żaden sposób nie szkodzą dziecku, nie dostają się do krwiobiegu ani do łożyska.
  4. Podczas zabiegu możesz zostać znieczulona, dentysta użyje leku bez środka obkurczającego naczynia krwionośne. Jest to chlorowodorek mepiwakainy. Tego samego preparatu można użyć jeżeli karmisz piersią.

Leczenie kanałowe:

A co gdy ząb boli… Gdy boli nie faszerujemy się lekami przeciwbólowymi bo tylko możemy zaszkodzić maluszkowi, ale czym prędzej umawiamy się na wizytę i to najlepiej tego samego dnia. Przyczyn bólu może być wiele, lekarz przeprowadzi z tobą wywiad, przeprowadzi badanie i w ten sposób zdiagnozuje przyczynę bólu.

Jedna z przyczyn bólu zęba jest stan zapalny miazgi, trzeba wtedy przeprowadzić leczenie kanałowe. Nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia takiego leczenia w trakcie ciąży, lekarz ma jedynie ograniczenie w wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Ale to nic nie szkodzi,  zdjęcie można wykonać po porodzie, kanał można zmierzyć endometrem i jego wypełnienie można odsunąć w czasie zakładając materiał tymczasowy. Przeleczenie zęba kanałowo jest ważne z tego powodu, że stan zapalny może rozszerzyć się na tkanki okołowierzchołkowe, a z nich poprzez naczynia krwionośne wszelkie toksyny będą transportowane po całym organizmie, w tym do naszego maluszka.

Zdjęcia rentgenowskie zębów u kobiet w ciąży:

Zębów w ciąży nie prześwietlamy jeżeli nie takiej konieczności, postępując zgodnie z zasadą “lepiej chuchać na zimne.” Rozwijające się dziecko jest wrażliwe na promieniowanie rtg, ale przy wykonywaniu zdjęć zębów u przyszłej mamy dzidziuś jest minimalnie narażony na naświetlenie, ponieważ dawka promieniowania jest minimalna, skierowana w stronę głowy i szyi, a brzuch mamy osłonięty jest ołowianym fartuchem. Mój podręcznik podaje: “W piśmiennictwie nie odnotowano przypadków uszkodzenia płodu wskutek wykonywania zdjęć rentgenowskich zębów”*.
 

NFZ

Warto jeszcze pamiętać, że leczenie kobiet w ciąży jest refundowane przez NFZ. To kolejny argument za tym, że warto przez te kilka miesięcy szczególnie zadbać o zęby. Po prostu da się zaoszczędzić 🙂
 
*”Radiologia stomatologiczna” Stuart C. White, Michael J. Pharoah

Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!