Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Kiedy udać się z maluchem na pierwszą wizytę do stomatologa? Niestety z mojej praktyki wynika, że większość rodziców przychodzi z dzieckiem dopiero gdy pojawia się ból lub gdy zęby w wyniku zniszczenia zmieniają kolor i estetyka uśmiechu dziecka przestaje być zadowalająca. W obu przypadkach jest to zdecydowanie za późno.

Mój akademicki podręcznik do stomatologii dziecięcej podaje, że pierwszą wizyta powinna mieć miejsce około 18-go miesiąca życia dziecka. Nie zgadzam się z tym! Według mnie to termin w którym powinna się ona odbyć najpóźniej. Całkowicie zgadzam się natomiast ze stanowiskiem ekspertów z Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, że optymalny czas na pierwszą wizytę jest między 6 a 12 miesiącem życia dziecka, a dokładnie gdy u dziecka pojawi się pierwszy ząb. Warto tu dodać, że bardzo ważne jest aby przyszła mama zadbała o swoje zęby zanim maluch pojawi się na świecie! O tym możecie przeczytać TU, TU i TU)

Wróćmy do tego kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta dziecka. Dlaczego warto pojawić się u dentysty z pierwszym ząbkiem? Po co tak wcześnie?

Właśnie od tego momentu będziecie walczyć o zdrowie każdego jednego zęba który pojawi się w buzi dziecka. A dentysta Was w tej walce wspomoże. Dotychczas higiena jamy ustnej Waszego dziecka (mam nadzieję) polegała na przemywaniu dziąseł gazikiem owiniętym na palec i zwilżonym wodą lub naparem z rumianku. Od dziś wkroczycie w świat szczoteczek i past do zębów dla dzieci. Lekarz powie jak dobrać środki do  higieny jamy ustnej. Dowiecie się jak często i jaką techniką myć zęby.  Na pierwszej wizycie porozmawiacie także o diecie dziecka i o jej wpływie na zdrowie zębów. Dowiecie się kiedy mniej – więcej spodziewać się kolejnych mleczaków, i w jakiej kolejności będą pojawiać się one w jamie ustnej.

W temacie ząbkowania pewnie już jesteście najlepszymi specjalistami pod słońcem. Podczas pierwszej wizyty można także poruszyć ten temat, stomatolog na pewno coś podpowie. Smoczki i karmienie dziecka butelką, nawyk ssania palca mogą mieć wpływ na powstanie wady zgryzu – to kolejny temat który powinien zostać poruszony w gabinecie podczas pierwszej wizyty.

Korzyściami płynącymi z tak wczesnych odwiedzin jest oswojenie się dziecka z gabinetem stomatologicznym. Jeżeli będziecie wraz z dzieckiem odwiedzać dentystę regularnie od najmłodszych lat, zęby będą cały czas pod kontrolą, będziecie stosować się do zaleceń stomatologa, to z dużym prawdopodobieństwem unikniecie leczenia.

Przy pierwszej wizycie dziecka, nie ma konieczności zaglądania do buzi. Ważne jest żeby gabinet oraz lekarz przestali być obcy dla dziecka – na to potrzeba czasu. Stomatolog powinien wyczulić rodziców na to, co może się stać z zębami gdy nie zadba się o nie prawidłowo. Oczywiście żadne 6-miesięczne dziecko nie zrozumie jeszcze gdzie i po co jest. Za to przy kolejnych regularnych wizytach, które nie będą związane z nieprzyjemnym procesem leczenia, maluch zacznie kojarzyć gabinet jako przyjemne miejsce. Nagrody na koniec wizyty na pewno podbudują to pozytywne skojarzenie.

Ważne jest jeszcze jedno: jeżeli sami obawiacie się dentysty za wszelką cenę nie przelewajcie tego strachu na dziecko, które doskonale wyczuwa kiedy mama/tata są zdenerwowani. Pełen luz, idziemy “w odwiedziny do cioci pogadać o Twoich ząbkach”. Przy kolejnych wizytach lekarz na pewno zleci wykonanie odpowiednich zabiegów profilaktycznych. I w ten sposób przy odpowiedniej diecie, prawidłowej higienie, regularnych wizytach kontrolnych powinno Wam się udać ochronić Waszego Maluszka przed próchnicą.

Są oczywiście sytuacje w których trzeba się do gabinetu jeszcze zgłosić przed 6 miesiącem: niepokojące objawy przy ząbkowaniu, przypadki w których dzidziuś urodził się z ząbkami, wszelkiego rodzaju infekcje jamy ustnej. Te przypadki powinny być skonsultowane wcześniej.

Podsumowując – najlepszy czas na pierwszą wizytę dziecka u dentysty to pojawienie się pierwszego mleczaka. Nie gdy pojawią się wszystkie zęby. Nie gdy pojawi się “plamka”. Nie gdy dziecko zacznie się skarżyć na ból albo na policzku pojawi się bąbelek z białym czubkiem. Nie ma potrzeby opóźniać tego dnia, tym bardziej, że w większości gabinetów tego typu wizyta jest darmowa.