Lapisowanie, czyli dlaczego niektóre dzieci mają czarne ząbki?

lapisowanie

Zabieg jakim jest lapisowanie wzbudza dosyć spore kontrowersje. Niektórzy nie wyobrażają sobie dopuścić do tego by ich dzieci miały czarne ząbki, inni traktują go jako ostatnią deskę ratunku u niechętnego do leczenia dziecka. Dziś rozłożę zabieg lapisowania zębów mlecznych na czynniki pierwsze i odpowiem na pytania które najczęściej się w związku z nim pojawiają.

1. Co to jest lapisowanie?

Lapisowanie, a w zasadzie impregnacja, to dosyć popularny zabieg stosowany w celu leczenia próchnicy w zębach mlecznych. Polega na nasączeniu chorej części zęba (tej gdzie jest próchnica) antybakteryjnym preparatem, który powstaje w wyniku połączenia dwóch płynów . Po ich połączeniu zachodzi reakcja chemiczna podczas której na zębie osadza się warstwa impregnatu działająca bakteriobójczo. Do impregnacji można zastosować kilka środków chemicznych jednak zdecydowanie najpopularniejszym jest azotan srebra. Po jego połączeniu ze strącalnikiem wytwarzany jest białczan srebra który działa silnie bakteriobójczo. To właśnie on odpowiada za ciemny (czarny/ brązowy) kolor zęba po zabiegu.

Lapisowanie wielu osobom myli się z lakierowaniem i lakowaniem. O różnicach pomiędzy zabiegami przeczytacie w TYM WPISIE.

2. Komu proponujemy zabieg lapisowania?

Zabieg lapisowania jest bardzo szybki w przeprowadzeniu i całkowicie bezbolesny, dlatego najczęściej proponowany jest u najmłodszych pacjentów, którzy nie wytrzymają na fotelu tradycyjnego leczenia. Wynika to także z tego, że ten sposób leczenia próchnicy stosujemy przy płytkich ale rozległych ubytkach, a takie zmiany są właśnie charakterystyczne dla zębów mlecznych u malutkich dzieci.

3. Jak wygląda zabieg lapisowania?

Lekarz delikatnie oczyszcza zęby dziecka miękką szczoteczką z wodą utlenioną. Następnie je osusza i izoluje od pola zabiegowego. Dentysta przykłada na zmianę dwie watki nasączone różnymi płynami (każdą po 3 razy) – w wyniku ich połączenia na zębie wytrąca się antybakteryjna warstwa impregnatu. Całość jest całkowicie bezbolesna i bardzo szybka w przeprowadzeniu.

4. Czy zabieg lapisowania trzeba powtarzać?

Tak, zabieg lapisowania przeprowadzamy w seriach. Wizyty powtarzamy 3 razy w tygodniowych odstępach, a następnie wracamy na kolejną serię po 3 miesiącach.

5. Czy po lapisowaniu mozna założyć do zęba wypełnienie?

Jak najbardziej można, a nawet powiem, że trzeba! Lapisowanie powinno być traktowane jako leczenie tymczasowe i jak tylko lekarzowi uda się osiągnąć porozumienie z małym pacjentem, należy założyć wypełnienia ostateczne. Jedną z Wad lapisowania jest to, że w żaden sposób nie odbudowuje ono ubytku w zębie przez co ząb jest cały czas osłabiony i podatniejszy na wszelkie uszkodzenia. Dlatego też powinno się dążyć do jak najszybszego założenia wypełnienia.

6. Co to jest bezbarwny lapis?

Zamiast azotanu srebra do lapisowania można użyć chlorku cynku. Zaletą tej metody jest brak ciemnego przebarwienia na zębach. Badania wskazują jednak, że ta metoda jest mniej skuteczna i nie nadaje się do stosowania przy ostro przebiegającej chorobie próchnicowej.

7. Czy zęby się osłabiają po lapisowaniu?

Zęby nie osłabiają się po lapisowaniu, ale także nie zostają dzięki niemu odbudowane także są zdecydowanie słabsze od zdrowych zębów. Sam lapis nie osłabia zębów ani nie sprawia, że są one bardziej kruche – to wszystko wina próchnicy. Dlatego jak tylko to będzie możliwe, należy założyć w takim ząbku wypełnienie.

8. Zęby mleczne zostały zalapisowane, co dalej?

Godzinkę po lapisowaniu maluch powinien powstrzymać się od picia oraz jedzenia.  Niestety zaimpregnowanie zębów nie rozwiązuje wszystkich stomatologicznych problemów Waszego dziecka. Tak na prawdę, lapis pomoże Wam wyhamować galopującą próchnicę, ale to od Was w dużym stopniu zależy jak dalej potoczy się sytuacja. Bez wzorowej higieny jamy ustnej, prawidłowej diety, odpowiednio dobranej profilaktyki fluorkowej próchnica wróci i dalej będzie “zjadać” zęby. Do tego trzeba pamiętać o regularnych kontrolach w gabinecie. A jak tylko dziecko sobie pozwoli (i będzie jeszcze do czego) to należy rozważyć założenie wypełnienia w zębie.

9. Jeżeli nie lapisowanie, to co?

Niestety,  bez leczenia zęby Waszego dziecka same się nie uzdrowią. Jeżeli w zębach jest już próchnica, to trzeba jak najszybciej przejąć nad nią kontrolę nawiązując ścisłą współpracę z dentystą (w TYM wpisie napisałam Wam dlaczego trzeba leczyć zęby mleczne). Alternatywą dla lapisowania jest ozonowanie. Polega na podawaniu specjalną końcówką na powierzchnię zęba przez około 40-60 sekund  ozonu. W tym czasie dziecko także musi wykazać się cierpliwością i współpracować z lekarzem. Niewiele gabinetów jest jednak wyposażonych w sprzęt do ozonowania. Najlepszą metodą leczenia jest założenie wypełnienia do zęba. Przy absolutnie niewspółpracujących maluchach rozważamy wykonanie zabiegu w narkozie, w sedacji wziewnej (gaz rozweselający), czy z pomocą środków farmakologicznych. Warto też znaleźć stomatologa, który ma duże doświadczenie w pracy z dziećmi i w stosowaniu wymienionych metod.


Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!

Serdecznie zapraszam Cię do polubienia fanpaga na Facebooku – dzięki temu na pewno nie umknie Ci żaden nowy tekst. Nasze codzienne kadry znajdziesz na Instargramie. Zapraszam!