Nauka przez zabawę – geografia. Uczę się z Edukatorkiem

Pierwsze dni września za nami. Tornistry przechodzą testy w terenie, rodzice wędrują z wywiadówki na wywiadówkę, a dzieci intensywniej zaczynają chłonąć nowe umiejętności i wiedzę. Jeszcze przez jakiś czas będziemy dopinać domowe harmonogramy i przyzwyczajać się do wczesnego wstawania. A potem… jak zwykle zleci za szybko. Klasyfikacja, świadectwo i kolejne wakacje… Dziś, żeby trochę oderwać Wasze myśli od tego stresującego czasu, przychodzę z nowym i bardzo kolorowym wpisem. Przyznam się Wam, że dawno tak świetnie się nie bawiłam podczas realizacji. A jeszcze lepsze jest to, że przy okazji się… uczyłam!

“Uczę się z Edukatorkiem” to akcja promująca naukę przez zabawę. Było mi bardzo miło gdy Joanna zaprosiła mnie do tego projektu i dała mi wolną rękę przy wyborze tematu. Wiele osób zapewne obstawiłoby, że skupię się na zabawkach, które są pomocami w nauce medycyny i stomatologii. Niespodzianka! Poszłam zupełnie w inną tematykę, a powody ku temu miałam dwa! Po pierwsze przegląd zabawek związanych z nauką o ciele człowieka przedstawiłam Wam w TYM wpisie. Po drugie, w związku z naszym wakacyjnym wyjazdem chciałam przybliżyć dzieciakom jak nasze podróże przekładają się na mapę.

uczę się z eduatorkiem geografia

Od trzech lat we wrześniu razem z dziećmi zwiedzamy dosyć intensywnie Europę. Za pierwszym razem odwiedziliśmy Chorwację – trasa byłą najkrótsza z możliwych jeżeli chodzi o dostanie się nad basen Morza Śródziemnego. Rok później odważnie “przejechaliśmy” się trochę dalej i spędziliśmy urlop w słonecznej Toskanii – o tych wyjazdach możecie przeczytać TU. W tym roku poszliśmy na całość! Autem wybraliśmy się na Lazurowe Wybrzeże – 19 h w aucie, dwie różne trasy: Polska, Czechy, Austria, Włochy, Francja i w drodze powrotnej dodatkowo Szwajcaria i Niemcy. Zależało mi na tym, żeby połączyć teorię z praktyką et voilà!  W naszym domu pojawiły się zabawki, które pomagały nam zgłębiać geograficzną wiedzę.

Nauka przez zabawę

uczę się z eduatorkiem geografia

 1. Jumbo Puzzle Our World, Mudpuppy, 25 el.
 2. Mapa Świata, puzzle w walizce, Janod, 300 el.
 3. Dmuchany globus, Rex London
 4. Puzzle Mapa Świata, CzuCzu, 168 el.
 5. Puzzle Mapa Polski, CzuCzu, 64 el.
 6. Mapy – obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata. Wydanie rozszerzone. Aleksandra i Daniel Mizielińscy
 7. Poppik – wyklejanka edukacyjna Zwierzęta Świata
 8. Zwierzęta na mapie Puzzle, Aleksandra i Daniel Miezilińscy, 170 el.
 9. Wielka Mapa Świata, wyd. Martel
 10. Drewniana układanka Mapa Europy, Bigjigs
 11. Mapa Europy, Mudpuppy, 70 el.
 12. Paluszkowa wyprawa Harve Tullet, wyd. Insignis
 13. Atlas Miast, wyd. Nasza Księgarnia
 14. Wielka Mapa Europy, wyd. Martel
 15. Ale puzzle Mapa,  CzuCzu, 35 el.

uczę się z eduatorkiem geografia


W dzisiejszym zestawieniu nie ma co ukrywać dominują puzzle. Mamy tu bardzo duży przegląd różnych zestawów, które nadają się zarówno dla przedszkolaków jak i adeptów szkół podstawowych. Maluchy, które dopiero zaczynają przygodę z układankami i geografią, powinny zainteresować puzzle CzuCzu (5,15) oraz Mudpuppy (1). To układanki, które mają duże, kolorowe elementy. Na obrazkach poza kontynentami umieszczono także wizerunki zwierząt zamieszkujących poszczególne regiony . W zestawie z Mapą Polski CzuCzu znajdziecie także niewielkie figurki reprezentujące  m.in. gatunki zwierząt, które można spotkać w naszych lasach.

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

Dla puzzlowych “zawodowców” polecam układanki, które składają się z kilkuset elementów, takiej znajdziecie w powyższym zestawieniu na pozycjach: 2, 4 i 8. Książki z Mapami autorstwa Aleksandra i Daniela Mizielińskich zna już cały świat. Charakteryzują je bogate w szczegóły ilustracje i to samo znajdziecie w puzzlach “Zwierzęta na mapie”. Na 170 elementach znajdziecie 350 gatunków zwierząt – jeżeli któregoś nie znacie to się nie martwcie. Legenda na pudełku podpowie Wam kto widnieje na obrazku. Mówiąc szczerze, za każdym razem jak układamy te puzzle to sama się czegoś nowego dowiaduję.

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

Chciałabym Wam jeszcze zwrócić uwagę na dwa zestawy, w których elementy przypominają kształtem poszczególne państwa Europy.  Do zestawienia wybrałam drewnianą układankę od Bigjigs(10) oraz tekturowe puzzle marki Mudpuppy (11). W sumie nie zdziwiłabym się gdyby takie pomoce naukowe znalazły się w każdej szkolnej pracowni geograficznej.

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia
Z ciekawostek – od kiedy Ewa odkryła, że Włochy przypominają kozaka na obcasie, zapałała jeszcze większą miłością do tego kraju i ciągle pyta kiedy tam wrócimy.

Następną grupa zabawek, które znalazły się w zestawieniu dedykuję małym artystom.  Mamy tu kolorowanki na których wyżywać artystycznie może się na raz kilka osób, bowiem są one duże, że każdego starczy miejsca by coś zmalować. Mówię tu o serii Wydawnictwa Martel (na kolażu pozycje 9 i 14). Poza wielką kolorowanką z mapą Świata i Europy można kupić także Wielką Mapę Polski i na nią się właśnie zdecydowaliśmy. Na plakacie w poszczególnych województwach znajdziecie wizerunki zwierząt, roślin, budynków i mieszkańców w strojach ludowych. Druga propozycja to nowość na polskim rynku – marka Poppik (7) i ich wyklejanka edukacyjna. W zestawie znajdziecie wielki plakat oraz kilkadziesiąt wielorazowych naklejek ze zwierzątkami. Należy je umieścić we właściwym miejscu na mapie. Do plakatu załączona jest legenda z nazwami zwierząt opisanymi w języku angielskim i francuskim.

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

Jeżeli macie w domu mola książkowego to na pewno w Waszej biblioteczce nie brakuje książek, atlasów i dziecięcych przewodników. Wspomniałam już o słynnych na całym świecie Mapach (6) Aleksandry i Daniela Mizielińskich. To pozycja, która moim zdaniem powinna znaleźć się w każdym domu, wielokrotnie pojawiała się w moich inspiracjach prezentowych. Wspomnę jeszcze, że co jakiś czas ta książka pojawia się w nowej, rozszerzonej edycji uzupełnionej o nowe mapy. Fioletowa edycja to w sumie 75 stron, a każda z nich to prawdziwa zagraniczna podróż. Z Edukatorkowej biblioteczki wybrałam jeszcze dwie pozycje: dla najmłodszych Paluszkowe Wyprawy Harve Tulle (12), a dla starszych Atlas Miast (13) w którym opisano i zilustrowano 30 słynnych na całym świecie metropolii.

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

uczę się z eduatorkiem geografia

Ostatnia pozycja w dzisiejszym zestawieniu to mój faworyt (3)! Dmuchana piłka – globus od Rex Lodnon. Nie dość, że świetnie się przydała podczas wakacji to jeszcze pomogła nawiązać  nowe znajomości. Przysięgam, nie było osoby, której ta piłka wpadła w ręce na basenie i nie pokazała, sama z siebie, skąd przyjechała na urlop. Na razie moim dzieciom udało się jej nie przebić. W przeciwieństwie do prawdziwego globusa, dmuchany model da się złożyć na płasko, a to bardzo przydatna funkcja.  Piłka występowała w tym wpisie na zdjęciach wielokrotnie, myślę że rzuciła Wam się już w oczy 😉uczę się z eduatorkiem geografia

I tak właśnie przez zabawę Uczymy się z Edukatorkiem – tak jest najprzyjemniej i najciekawiej. Na podręczniki i smutne atlasy przyjdzie jeszcze pora, a teraz mam szansę przekazać dużą część wiedzy moim dzieciom osobiście, sama przy okazji co nieco powtarzając. Taka wspólna nauka bardzo zbliża z dzieckiem, tematy do rozmowy same się nasuwają. Zwiedzając świat wspólnie “palcem po mapie” mamy szansę zainspirować się do kolejnych podróży czy też kulinarnych doświadczeń. Poszerzamy też słownictwo, poznajemy różne kultury i ludzi, którzy żyją tysiące kilometrów od nas.


Jeżeli podobnie jak my macie ochotę uczyć się przez zabawę, możecie skorzystać z przygotowanego specjalnie dla Was 10% kodu rabatowego na zakupy w edukatorek.pl. Kodem matkadentystka09 objęty jest cały asortyment. Akcja trwa do 18.09.2019r.

uczę się z eduatorkiem geografia


Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!