Rower Woom 3, czyli jak nauczyliśmy 3 latka jeździć na rowerze? Recenzja

Jako osoba recenzująca wózki bardzo obawiałam się, że długie wózkowanie rozleniwi dzieci, dlatego bardzo zachęcaliśmy z mężem naszą dwójkę do podejmowania wszelkich aktywności fizycznych. Rowerki biegowe pojawiały się u nas w okolicy drugiego roku życia, maluchy szybko opanowały też jazdę na hulajnodze, jesteśmy stałymi bywalcami okolicznych placów zabaw. Za nasz ogromny sukces uważałam, że Ewa opanowała jazdę na dwóch kółkach jako czterolatka, ale bardzo mnie korciło, by pobić ten rekord. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, że się uda!

Nauka jazdy na rowerze – boczne kółka, patyk czy biegówka?

Tak na prawdę Mikołaj miał bardzo ułatwioną sprawę, mieliśmy na niego gotowy przepis, a to wszystko na podstawie tego co przepracowaliśmy z Ewą. Pokrótce Wam opiszę jak wyglądały nasze rowerowe przygody:


Ewa jako drobne dziecko była za mała na wszystkie rowerki biegowe jakie mierzyliśmy. W końcu udało się znaleźć niski, drewniany rowerek na którym po kilku tygodniach zabawy, wreszcie załapała o co chodzi. Młoda ćwiczyła równowagę, nabierała pewności siebie, rozwijała coraz to większe prędkości – tak minęło prawie półtora roku. Powoli zaczęliśmy się rozglądać za następnym rowerem i pewnego sierpniowego dnia trafiliśmy do sklepu gdzie bez większego namysłu kupiliśmy Ewie rowerek z bocznymi kółkami. I to był DUŻY błąd. Rower na 12 calowych kołach był przede wszystkim za ciężki dla 3 latki. Ciężko było jej ruszyć a co dopiero mówić o podniesieniu go, czy przestawieniu. Dodatkowo te boczne kółka… gdy po kilku miesiącach “pedałowania” Ewa wsiadła na biegówkę z przerażeniem odkryliśmy, że… całkowicie zapomniała o wszystkim co do tej pory umiała! Tak nie mogło być!

Nasze odkrycie zbiegło się w czasie z momentem, kiedy dwuletni Mikołaj dorósł do biegówki. Przejął po siostrze drewniany rowerek, szybko ogarnął jak się na nim jeździ i równie szybko z niego wyrósł. Ewidentnie czekał nas zakup biegówki dla młodego,  ale po głębszym przeanalizowaniu tematu zdecydowaliśmy się kupić dwa rowerki. Wybór (przyznam od razu, że to decyzja męża) padł na ultralekki rowerek Cruzee. 

woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

To był zdecydowanie udany zakup. Rowerki były leciuteńkie (ok. 2 kg), dzieci same je obsługiwały. Ewa szybko przypomniała sobie o co chodziło w jeździe na biegówce. Wraz z bratem brykali na parkowych alejkach, aż miło było popatrzeć.

woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze
Lekkie biegówki Cruzee

 Co się stało z rowerkiem z pedałami? Odczepiliśmy boczne kółka i co jakiś czas sprawdziliśmy czy młoda podejmie się pedałowania. Tak się stało po 3 próbach. Zeszłej jesieni Ewa opanowała jazdę na dwóch kółkach, a na wiosnę okazało się… że wyrosła z roweru. Zbliżały się 5 urodziny więc poprosiliśmy rodzinę o zrzutkę na nowy rower – wyboru znów dokonał mąż. Dobrze wiedzieliśmy, że chcemy czegoś lekkiego, co nie będzie ograniczało dziecka i nadwyrężało naszych kręgosłupów. Nasze wymagania spełniał holenderski Woom 3. Rower w wymarzonym czerwonym kolorze, waga – niecałe 6 kg (mniejszy, poprzednik, ważył 9…. dla 15 kg dziecka to olbrzymia różnica!). Od razu wiedziałam, że dokładnie na ten sam model przesiądzie się Mikołaj, nie wiedziałam tylko kiedy…


Woom 3 – lekki rower do nauki jazdy na dwóch kółkach

Decyzję o rozpoczęciu nauki jazdy na rowerze podjął za mnie mój syn. Miało to miejsce kilka tygodni temu. Po prostu zapytał, kiedy on będzie mógł jeździć na takim dużym rowerze jak ma Ewa. Szczerze, planowałam przesadzać go dopiero na wiosnę, ale skoro już spytał… Od razu przymierzyliśmy go do roweru siostry. Przy opuszczonym siodełku było idealnie i w ten sposób kilka dni później w naszym domu pojawił się drugi Woom.

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Rowery marki Woom można kupić w różnych rozmiarach od 1 do 6. Numery rosną wraz z wiekiem dziecka, wraz z numerem zmienia się także wyposażenie. Model który wybraliśmy to Woom 3, dedykowany dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat.  Ten wiek jest oczywiście umowny, ważniejszy jest wzrost dziecka. Na Woom 3 mogą jeździć dzieci od 105 do 120 cm, co pokrywa się ze wzrostem Ewy i Mikołaja.

Nauczona doświadczeniem chciałam by  rower był jak najlżejszy. Nasz wybraniec w podstawowej wersji bez pedałów waży 5,3 kg. Z dodatków zdecydowaliśmy się na nóżkę oraz na lampki rowerowe, które są szczególnie przydatne w tym jesienno-zimowym okresie. Marka dla swoich młodych użytkowników przygotowała szereg dodatków, takich jak: kask, bagażnik, błotniki, rękawiczki w wersji podstawowej oraz ocieplanej, bidon, zestaw treningowy ze słupkami czy zapięcie rowerowe.

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze
Nóżka rowerowa pasuje do modelu Woom 2 i Woom3.

Całe życie na wszelkie serwisy i konserwacje oddawałam rower w ręce profesjonalistów. Jaki był mój zachwyt, gdy po rozpakowaniu pudełka montaż roweru zajął mi jakieś 5 minut. Instrukcję wyjęłam na koniec, dopiero przy montażu nóżki, tylko po to by się upewnić że wszystko dobrze zrobiłam.

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Są rzeczy, na które kupując pierwszy rower w ogóle nie zwracałam uwagi, ale jak to się mówi, uczymy się na błedach. W Woom 3 znajdziecie wiele elementów ułatwiających naukę jazdy da rowerze. Chociażby taki detal jak kolorystyczne oznaczenie hamulców – zielony jest hamulec tylny. Dzięki temu dużo łatwiej wytłumaczyć dziecku z którego hamulca ma korzystać domyślnie (a to wcale nie takie proste, by maluch przestawił się po biegówce z hamowania stopami na hamulce w kierownicy).

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Szeroka kierownica w Woom wzorowana na tej z rowerów BMX – można regulować jej pochylenie tak by dziecko nie pochylało się nadmiernie do przodu. Pozycja na rowerku ma być prosta. Przy ramie znajduje się także ogranicznik skrętu, to takie małe kółeczko na pasku, które zapobiega niekontrolowanemu przekręceniu kierownicy u dzieci, które dopiero uczą się jeździć. Wspornik kierownicy jest gładki i nie posiada żadnych wystających elementów o które dziecko mogło by się uderzyć lub obdrapać.

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze
Ogranicznik skrętu w praktyce 😉

Rama w Woom 3 jest nisko zaprojektowana dzięki czemu dziecko nie ma problemu z samodzielnym wsiadaniem/ zsiadaniem. Zadbano o to by rama była też jak najlżejsza by dziecko miało siłę obsłużyć swój rower i na nim ruszyć. To zasługa specjalnego stopu aluminium. Nasz Woom 3 waży z całym sprzętem (pedały, nóżka, lampki) niewiele ponad 6 kg.

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Odblaski umieszczone w obręczach rowerowych Woom 3 – przydają się po zmroku. Ponadto w bardzo fajny sposób oznaczono gdzie jest wentyl, wyróżniono go gwiazdką dzięki czemu szybciej można go znaleźć. Szprychy wykonane są ze stali nierdzewnej. Wąskie opony przystosowane są do różnych nawierzchni, nie tylko do parkowych alejek. Koła w Woom 3 mają 16 cali.

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Siodełko w Woom 3 sprawia wrażenie bardzo wygodnego. Jest wykonane bardzo starannie z wysokiej jakości materiałów, boczne wzmocnienia chronią przed szybkim przetarciem. Wysokość siodełka w Woom 3 reguluje się dzięki szybkozamykaczowi (wiem, dla mnie to też nowe słowo:P) – wystarczy zacisnąć klamrę i nie trzeba dokręcać żadnych śrubek. W najniższym ustawieniu siodełko znajduje się na 48 cm, w najwyższym na 64 cm.

woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze
Szybkozamykacz pod siodełkiem = szybka regulacja.

Mój ulubiony element rowerka, który robi też wrażenie na innych, to osłona łańcucha i zębatek. Chroni ona nie tylko przed zabrudzeniem ale także urazami związanymi z wkładaniem palców tam gdzie nie trzeba.  Korba napędowa jest szeroko rozstawiona, tak by dziecku łatwiej było opanować pedałowanie. Wielkość zębatki dopasowano tak, by przełożenie było optymalne dla możliwości dziecka.

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Jak nauczyliśmy 3 latka jeździć na rowerze?

Myślę, że na nasz sukces złożyło się kilka rzeczy. Po pierwsze starsza siostra, na której w pewien sposób w tym temacie eksperymentowaliśmy. Za ciężki rower, boczne kółka, popełniliśmy kilka błędów, których przy Mikołaju nie powtórzyliśmy. Ewa dawała bratu po prostu przykład. Jeżeli uczycie pierwsze dziecko, warto mu pokazać (np. na spacerze, w parku) jak na rowerach jeżdżą starsze dzieci. To samo z resztą tyczy się jazdy na biegówce.

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Druga sprawa to właśnie wspomniana wcześniej biegówka. Mikołaj doskonalił swoją jazdę prawie dwa lata. Widać było, że na biegówce zaczyna mu się powoli nudzić. Podskakiwał na rowerze, wdrapywał się w dziwne miejsca, testował co jeszcze ten rower potrafi. Brakowało mu prędkości. Przymiarki do roweru siostry utwierdziły nas w tym, że jest gotowy do nauki,

Oczywiście daliśmy młodemu wybrać kolor swojego nowego roweru – to dla dziecka wiele znaczy. Gdy przesyłka dotarła celowo nie zamontowaliśmy Mikołajowi pedałów, miało to na celu zapoznanie się z nowym sprzętem: jego możliwościami, wagą, zwrotnością, sterowaniem.  Gdy syn opanował kierownicę (po jakiś 10 minutach) pedały zostały przykręcone i podjęliśmy próbę pedałowania. Tu potrzebna była zmiana placu ćwiczeń, pomocna była lekko nachylona jezdnia. Rower sam jechał a młody uczył się jak kręcić nogami.  Po kolejnych 10 minutach widać było postępy.

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Drugiego dnia nuaki po prostu zabraliśmy towarzystwo na przejażdżkę. Ewa jechała pierwsza, za nią jechał Mikołaj. Sami z mężem byliśmy na tej wycieczce pieszo by wspierać syna i pomagać mu w trudniejszych momentach (np. przy ruszaniu). Po kilkuset metrach Miki jechał już sam. Od tego dnia minął tydzień, cały czas szlifujemy nową umiejętność. Największy problem to odzwyczajenie się od hamowania stopami. Nasz przepis na naukę jazdy na rowerze jest prosty. Długo, długo biegówka, a potem od razu rower. Jak najlżejszy i najwygodniejszy dla dziecka. Żadnych bocznych kółek, żadnego biegania z kijkiem za dzieckiem. I to tyle.

rower woom 3 recenzja kod rabatowy jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Szczerze polecam Wam do nauki jazdy na rowerze ten zestaw: Cruzee + Woom. Są to bardzo lekkie i wygodne modele rowerków dla dzieci. Wiem, że nie są najtańsze, ale macie pewność, że używany rower odsprzedacie z niewielką stratą. Sami też z resztą możecie polować na taką okazję. Gdybyście jednak byli zainteresowani nowym sprzętem, dzięki uprzejmości sklepu rowerystylowe.pl mogę się podzielić z Wami 5% kodem rabatowym na zakupy, w koszyku wpiszcie: matka5.

Kod działa bez ograniczeń czasowych na asortyment o wartości większej niż 100 zł. Warto dobrze się rozejrzeć po dziale rowerków dziecięcych. Z racji na sezon jesienno-zimowy szczególnie polecam Waszej uwadze lampki do rowerów. Moim faworytem są te maleńkie, silikonowe lampki marki Urban Proof. Ich montaż jest bajecznie łatwy i zamontujecie je bez problemu nie tylko na rowerze, ale i np. przy hulajnodze! Drugi zestaw który użytkujemy to IKZI Sunset, który kolorystycznie idealnie pasuje do marki Woom. Kompletując dziecku sprzęt rowerowy nie zapomnijcie o kasku!


Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!

http://matkadentystka.pl/category/testuje/poza-domem/