Mountain Buggy Duet – czy to nasz ostatni wózek?

mountain buggy duet

Siadając do tego wpisu dotarło do mnie, że bardzo dawno nie recenzowałam wózka. Nie byłabym sobą gdybym nie sprawdziła, wynik mnie przeraził! Prawie dwa miesiące nie napisałam ani jednego słowa o wózkach – szok!  Kiedyś potrafiłam miesięcznie “wypuścić” z siebie po 3-4 teksty dotyczące pierwszych bryk dla Waszych maluchów. Czyżby to wszystko miało oznaczać koniec mojej wózkowej historii? No nie! Na pewno nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa w tym temacie. Dziś wracam ze zdwojoną siłą – z podwójnym wózkiem dobrze mi już znanej nowozelandzkiej marki Mountain Buggy.

Pierwszy był z nami Urban Jungle, wiosną lepiej poznaliśmy się z Terrainem, teraz przyszła pora na Duet. To wózek podwójny, który może zarówno służyć bliźniętom jak i rodzeństwom z niewielką różnicą wieku. Charakteryzuje go to, że mimo iż jest wózkiem podwójnym to posiada szerokość wózka pojedynczego – 63 centymetry! Najnowsza wersja to już 3 generacja tego wózka.

Gondola Plus Mountain Buggy Duet

mountain buggy duet

Jak w większości wózków typu “jeden obok drugiego” gondola w Mountain Buggy Duet 3 jest bardzo wąska. W porównaniu z tzw. “mydelniczkami” wypada wręcz dramatycznie wąsko, ale mogę Was zapewnić, że na potrzeby kilkumiesięcznego dziecka wystarczy. Wg moich pomiarów materacyk ma 72 cm długości oraz 24 cm szerokości. Głębokość gondoli to 17 cm. Na ramie Mountain Buggy Duet można zamontować jedną lub dwie gondole..

mountain buggy duet

mountain buggy duet

Gondolę mocuje się na stelażu za pomocą adapterów. Przed złożeniem wózka  należy ją wypiąć wciskając guziczki na adapterach. Dostęp do nich nie jest najłatwiejszy, ale wszystko to kwestia wprawy. Dzięki plastikowej rączce w szczycie budki, gondolę łatwo można przenieść z jednego miejsca w drugie.  Nie ma problemu z tym, żeby postawić ją na podłodze ponieważ od spodu ma nóżki izolujące dno od podłoża. Ponadto po zakupieniu specjalnego stelaża z płozami, można ją wykorzystać jako domową kołyskę.

mountain buggy duet

Budka w gondoli nie ma dużego zasięgu, nie wyposażono jej w panel przedłużający.  Nie posiada ustawienia pośredniego pomiędzy pełnym rozłożeniem a opuszczeniem. Materiał budki nie jest przymocowany do gondoli na stałe, trzeba go naciągnąć na stelaż i jeżeli nie zrobi się tego porządnie może spadać.  Godnola wizualnie nie jest przekombinowana ale przy lepszym poznaniu okazuje się, że ma kilka ciekawych rozwiązań, którymi potrafi zaskoczyć nawet taką wózkową wyjadaczkę jak ja.

mountain buggy duet

mountain buggy duet

Jedną  z takich rzeczy jest np, osłonka. Jest ona dwustronna więc w zależności od humoru możemy wybrać to co nam pasuje. Żeby przymocować osłonkę należy zaczepić ją za pomocą pętelek pod budką.

mountain buggy duet

mountain buggy duet

Kolejny przykład to opcja zmiany pochylenia materacyka względem podłoża. Ten element przydatny jest przy maluszkach cierpiących na refluks ponieważ głowa jest ułożona wyżej od reszty ciała. Godnola w Mountain Buggy Duet plusuje u mnie także tym, że można ją złożyć na płasko. Dzięki temu gdy przesiądziecie się do spacerówki nie będzie Wam zajmować dużo miejsca w szafie.

Firma Mountainn Buggy wprowadziła także takie udogodnienie jak “siedzisko przejściowe”. Wraz z gondolą w pudełku dostaniecie kubełkowe siedzisko, w którym rodzic może posadzić i przewozić dziecko przodem do siebie. Teoretycznie można w nim przewozić dzieci do 15 kg. W praktyce trzeba tu bardziej zwrócić uwagę na długość malucha – myslę, że starczy dzieciom do pierwszego roku życia.

mountain buggy duet

Tak jak wspomniałam siedzisko jest kubełkowe, nie posiada regulacji pochylenia. Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa można regulować w na długość oraz na wysokość. Budka jest taka sama jak w gondoli, więc jej wady i zalety znacie ze wcześniejszych fragmentów tego wpisu. Myślę, że takie siedzisko spokojnie posłuży do ok pierwszego roku życia.

mountain buggy duet

mountain buggy duet

mountain buggy duet

Siedzisko spacerowe Mountain Buggy Duet

mountain buggy duet

Główne siedzisko spacerowe w Mountain Buggy Duet jest skierowane na stałe przodem do kierunku jazdy. Rozkłada się na płasko i można w nie wpiąć gondolę typu cocoon adaptując je w ten sposób także dla noworodka. Oznacza to, że szykując wózek podwójny dla maluszka wcale nie musicie kupować gondoli, którą opisywałam na początku wpisu. Niestety nie miałam okazji sprawdzić osobiście gondoli cocoon więc w dalszej części tego akapitu skupię się na przewożeniu dzieci po 6 miesiącu życia.

mountain buggy duet

Regulacja pochylenia oparcia w Mountain Buggy jest paskowa. Każde siedzisko w tym podwójnym wózku posiada indwidualną regulację pochylenia. Maksymalnie opuszczone oparcie jest idealnie płaskie, natomiast mam zastrzeżenia co do “pionu”, któremu do ideału całkiem sporo brakuje. Aby maksymalnie podnieść oparcie należy materiał marszczący się w jego górnej partii przełożyć “na plecy”. Po tym zabiegu udaje się jeszcze trochę ściągnąć paski. Wtedy też odsłania się w pełnym wymiarze oparcie i można łatwo zaobserwować, że jest one bardzo długie (58 cm!).

mountain buggy duet

Jest bardzo długie ale i wąskie. Szerokość siedziska to 28 cm. W praktyce moje maluchy noszące rozmiar 86  (2latka) i 98 (3,5 roku) miały w wózku na tyle miejsca by siedzieć w zimowych kombinezonach. Przy młodszych i mniejszych dzieciach pewnie nie miałabym skrupułów wpiąć jeszcze śpiworka, tak jak robiłam to rok temu w Easy Twin od Baby Monsters.

Nowością w Mountain Buggy Duet jest podnóżek. Jest to dosyć symboliczne unowocześnienie skierowane w stronę przesypiających spacery najmłodszych uzytkowników. Podnóżek jest króciutki, rozkłada się go poprzez wyciągnięcie stelaża. Starsze dziecie będą racej korzystać z plastikowo- metalowej podpórki na nóżki. Jej zaletą jest to, że bardzo łatwo utrzymać ją w czystości.

mountain buggy duet

Pięciopuktowe pasy są całkowicie rozdzielne. Osobiście lubię ten sposób zapinania, ponieważ nie trzeba składać ze sobą dwóch klamer, tylko każdy pas wpinamy do oddzielnie. Rozpinanie pasów jest bardzo proste – wystarczy wcisnąć guzik po środku by jednym ruchem wypiąć dziecko.  Pasy regulowane są na długość, a naramienne także na wysokość (3 pozycje). Na pasach można zamontować fabryczne ochraniacze.

mountain buggy duet

Pałąk to najmniej lubiany przez mnie element. Moje dzieci tego nie potwierdzą, bo bardzo chętnie wspierały się na nim podczas spacerów. Nie mam zastrzeżeń co do jego pozycji czy też wykonania, nie przypadło mi do gustu zapinanie i odpinanie go z ramy. Na szczęście nikt nikogo nie zmusza do używania i tak właśnie my najczęściej spacerowaliśmy bez nigo. Pałąk pokryty jest materiałową osłonką. Montaż na ramie odbywa się poprzez zaciśnięcie klipsów po dwóch stronach.

mountain buggy duet

Maluchy w wózku Mountain Buggy Duet 3  przed słońcem i wiatrem chroni materiałowa budka, a dokładniej mówiąc dwie budki. Są one dwusegmentowe, rozkładają się cicho i lekko. Od przodu przewidziano niewielkie, siateczkowe przedłużki. Od strony rodzica zaprojektowano wizjer ułatwiający obserwację malucha. Jak we wszystkch wózkach Mountain Buggy tak i w duecie brakowało mi dodatkowego segmentu zwiększającego zasięg budki.

mountain buggy duet

mountain buggy duet

mountain buggy duet

Mountan Buggy Duet 3

Na stelażu Mountain Buggy Duet 3 możemy stworzyć wiele kombinacji ustawień odpowiadających naszym potrzebom. Poza gondolą, kubełkowym siedziskiem przejściowym oraz klasycznym spacerowym możemy za pomocą adapterów wpiąć jeszcze fotelik samochodowy. W najnowszej wersji dostępny jest także obszerny kosz na zakupy, który można wpiąć zamiast jednego siedziska.

Fenomentem tego wózka jest to, że można nim przewieść dwójkę dzieci a jest szerokości wózka pojedynczego! Jego szerokość to 64 cm (producent podaje 63 ale mi nijak taki wynik nie chciał wyjść ;)) Dokładne wymiary z moich pomiarów znajdziecie w tabelce poniżej.

mountain buggy duet

Bardzo ciekawy mechanizm składania schowany jest pod podnóżkiem! Tam też znajduje się specjalny guzik oraz przekręcana belka, które trzeba w odpowiedniej kolejności wcisnąć/przekręcić by wózek się złożył. W najnowszej wersji Mountain Buggy Duet 3 wózek po złożeniu można przechowywać w pozycji stojącej. Pozwólcie, że posłużę się zdjęciem z recenzji MB Terrain – umknęło mi zrobienie tego elementu w Duecie.

Zwieńczeniem tej za razem szerokiej jak i wąskiej ramy jest regulowana na wysokość kierownica.  Aby zmienić jej ustawienie wystarczy wcisnąć guziki od środka – to bardzo popularne i wygodne rozwiązanie. Regulacja wysokości obywa się w przedziale 75-108 cm. Materiał którym pokryta jest kierownica znany mi jest z innych wózków marki Mountain Buggy. To prążkowana guma, której nie jestem fanką. W tym jesienno- zimowy okresie korzystałam z wózka zaopatrzonego w mufki, tak więc ten problem mi specjalnie nie przeszkadzał. Przy kierownicy znajduje się także specjalna sakiewka na bidon oraz pasek bezpieczeństwa, który powinien być założony na nadgarstek podczas jazdy. Nowością przy kierownicy jest hamulec ręczny który pomaga rodzicowi wyhamować rozpędzony, ciężki wózek

mountain buggy duet

mountain buggy duet

mountain buggy duet

Podstawowy hamulec znajduje się oczywiście przy tylnych kołach i jest to także dobrze mi znana z Mountain Buggy technologia. Abu go aktywować trzeba wcisnąć czerwony element, aby hamulec puścił podważamy pedał do góry.

mountain buggy duet

Od strony hamulca lub z boku wózka mamy dostęp do obszernego kosza zakupowego uzbrojonego w serię małych kieszonek. Szczególnie te dwie zewnętrzne przypadły mi do gustu. Kosz jest bardzo pojemny, także Mountain Buggy Duet 3 śmiało można zabierać na zakupy.

mountain buggy duet

mountain buggy duet

Hamulec działa na koła tylne. Wszystkie koła w Mountain Buggy Duet 3 są pompowane, mają średnicę 26 cm i w razie potrzeby można je szybko zdjąć do mycia. Ponadto przednie koła można zablokować do jazdy na wprost co sprawdza się w trudniejszych warunkach. Wózek bardzo dobrze radzi sobie w trudnym terenie, miękko i gładko pokonuje przeszkody.

mountain buggy duet

mountain buggy duet

Prowadzenie wózka nie sprawiało mi większych trudności do momentu, kiedy trzeba go było popchnąć pod górę. Wtedy dało się odczuć to kilkadziesiąt kilkogramów na które składała się dwójka dzieci oraz 15 kg wózka. Nie było oczywiście problemów ze zmieszczeniem się z Duetem gdziekolwiek, bo – przypominam – ma zaledwie 64 centymetry szerokości. Nie straszne mu wąskie windy i kasy w Biedronce.

mountain buggy duet

Na sam koniec kilka informacji praktycznych. Cena wózka w wersji spacerowej to ok 3470 złotych. Cena gondoli plus to 876 złotych, zaś gondola cocoon kosztuje 369 zł.  Wózek dostępny jest w 4 wersjach kolorystycznych. Najtańsze oferty znajdziecie TU.


Przyszedł czas odpowiedź na pytanie – czy Mountain Buggy Duet 3 to nasz ostatni wózek? Najprawdopodobniej tak, jeżeli rozpatrujemy wózki podwójne. Ewa zachęcana jest do samodzielnego spacerowania, jazdy na rowerze lub hulajnodze. Wózek zabieramy dla niej tylko w wypadku gdy ma spać podczas spaceru. Za to Mikołaj niejedną spacerówką jeszcze pojeździ. Także zostańcie z nami, na blogu, Facebooku lub Instagramie – nie zwijamy interesu! 🙂

mountain buggy duet

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz