Wszystko co chcecie wiedzieć o podróży samolotem z dzieckiem

podróż z dzieckiem samolotem jaki wózek do samolotu

Pierwsza podróż z dzieckiem samolotem to często powód do stresu  – oczywiście nie dla dzieci, tylko dla biednych rodziców. Ilość rzeczy o które trzeba załatwić i o których trzeba pamietać jest zatrważająca . Przygotowania wyglądają  tak jak by to była conajmniej podróż promem kosmicznym, a nie wyjazd na tygodniowe wakacje. Postanowiłam, że przybędę z odsieczą i napiszę Wam post podsumowujący nasze doświadczenia w lataniu z dziećmi z praktyczną listą wszystkich rzeczy, które ten czas Wam maksymalnie ułatwią. Uczulam Was jednak na samym początku – każda linia lotnicza ma swój własny regulamin odnośnie przewozu dzieci, bagażów. Zawsze musicie osobiście dokładnie sprawdzić jakie zasady panują u wybranego przez Was przewoźnika. 

Tak się złożyło, ze pierwszą podróż samolotem moje dzieci odbyły koło 10 miesiąca życia, ale to wcale nie oznacza, że dzieci nie mogą latać wcześniej. W większości lini lotniczych dziecko musi mieć ukończone 8 dni, wcześniejsza podróż może się odbyć tylko ze wskazań medycznych. Gdyby była taka potrzeba Wasze dziecko może odbyć podróż „samodzielnie” – niektóre linie mają taką usługę. (np. PLL LOT). Zależnie od wieku małego podróżnika przewoźnicy oferują różne rozwiązania – od przeprowadzenia dziecka przez wszystkie procedury na lotnisku, do 100% opieki od momentu rozstania z rodzicem do odebrania dziecka przez uprawnionego opiekuna. 

Bilety lotnicze dla dzieci

Dzieci do dwóch lat podróżujące na kolanach u rodziców w najlepszym przypadku płacą 10% wartości biletu. (Niech mi ktoś powie, że podróżowanie z niemowlakiem się nie opłaca ;)) Minusem tego rozwiązania jest to, że gdy wszystkie miejsca w samolocie będą zajęte opiekun będzie musiał faktycznie spędzić ten cały czas z maluchem. Ja zawsze liczyłam na to, że miejsce obok nas będzie wolne, ale przyznają, że nie zawsze się to udawało. Druga opcja to wykupienie miejsca dla takiego maluszka. Wtedy już macie pewność, że dziecko będzie miało swoje siedzenie, ale nie możecie liczyć na aż tak duży rabat (cena takiego miejsca to ok 75% wartości biletu). To wygodne rozwiązanie pod warunkiem, że dziecko samodzielnie siedzi. Jeżeli tak nie jest, na wykupionym miejscu możecie zainstalować np.  fotelik samochodowy. O tym jaki to może być fotelik i jakie musi spełniać wymagania przeczytacie kilka akapitów niżej. 

Dla dzieci powyżej drugiego roku życia macie obowiązek wykupić miejsce siedzące. Będzie ono kosztowało około 75% wartości normalnego biletu. Niektóre linie mają osobną taryfę „młodzież” dla dzieci od ok 10 do 15 lat. Nastolatki powyżej 14 – 16 roku życia  (w zależności od przewoźnika) traktowane są jako osoby dorosłe.

Jak możemy przewozić dziecko w samolocie?

Wspomniałam Wam już, że najmłodsze dzieciaczki, do drugiego roku życia, mogą podróżować na kolanach rodziców. Gdy decydujecie się na takie rozwiązania obsługa samolotu wręczy Wam specjalny pas, który łączy się pętelką z pasem opiekuna. W ten sposób powinno być przypięte jak tylko zapalą się lampki sygnalizujące konieczność zapięcia pasów. 

podróż z dzieckiem samolotem jaki wózek do samolotu
Po lewej paczka od obsługi samolotu – pas i kamizelka ratunkowa dla dziecka. Po prawej – starsze dziecko siedzi obok mnie samodzielnie, młodsze śpi/odżywa się przypięte pasami do opiekuna.

Wspomniałam Wam także o wygodnej opcji wykupienia miejsca i zainstalowanie na nim fotelika samochodowego. Oczywiście każdy przewoźnik ma w tym temacie swoje zasady, ale każdy fotelik dopuszczony do użytku w samolocie musi posiadać odpowiednie certyfikaty FAA lub TUV.  Do tego odpowiedni i widoczny napis „For use in aircraft”. Dotyczy to fotelików z wszystkich grup, nie tylko 0+. Przykładowe modele fotelików „łupinek” dopuszczonych do „latania” to Romer Baby Safe Plus, Maxi Cosi City, Maxi Cosi Pebble, Maxi Cosi Pebble Plus, Kiddy Evolution Pro 2. Pełną listę fotelików z certyfikatem TUV znajdziecie pod TYM linkiem.

Kolejna opcja przewożenia najmłodszych dzieci to samolotowa gondola. Niestety to rozwiązanie nie jest dostępne na wszystkich trasach i u wszystkich przewoźników. Kołyska montowana jest w wyznaczonych miejscach, do ściany przed siedzeniem rodziców (zazwyczaj z przodu samolotu) i jej wewnętrzne wymiary to ok 75x33x22 cm. Mogą z niej korzystać dziec do 11kg. W zależności od przewoźnika rezerwuje się ją podczas rezerwacji online (Emirates), albo telefonicznie, najpóźniej 72 h przed wylotem (PLL LOT). Podczas turbulencji samolotu dziecko musi być wyjęte z gondoli i zapięte w pasy bezpieczeństwa razem z rodzicem. 

Pasy Amsafe Cares to kolejne rozwiązanie do przewożenia dzieci w samolocie. Pasy honorowane są na pewno przez linie Ryanair, dedykowane dzieciom powyżej roku, ważącym od 10 do 20 kg. Ich celem jest zastąpienie fotelika samochodowego w samolocie. Jest to specjalna nakładka na fotel, dzięki której dziecko przypięte jest w czteropunktowo (w samolotach pasy fotelach są wyłącznie dwupunktowe- biodrowe). Gadżet jest mały i poręczny, ale niestety dosyć kosztowny. (75$)

Walizka Jetkids Bedbox od Stokke to bardzo ciekawe rozwiązanie, które umożliwia przekształcenie fotela w niewielkich rozmiarów łóżeczko. W tej walizeczce na kółkach schowany jest niewielki materacyk na którym maluch może się zdrzemnąć podczas lotu. Walizkę montuje się przed fotelem dziecka, następnie należy ją wyregulować na wysokość i szerokość. Na taką konstrukcję kładziemy materac, potem dziecko, zapinamy pasy i gotowe. Niestety nie jest to tanie rozwiązanie, walizka kosztuje około 650 zł. TU znajdziecie listę lini lotniczych, które zezwalaną na używanie Jetkids (na pewno jest to Ryanair i Norwegian)

Bagaże

podróż z dzieckiem samolotem jaki wózek do samolotu

Oczywiście każdy przewoźnik ma swoje odrębne zasady co do bagażu dla dzieci. Przed ostatnimi wakacjami odkryłam, że moja najmniejsza walizka nie wpisuje się w wymiary bagażu podręcznego Ryanaira. Nie miałam wyjścia i musiałam dokupić ciut mniejszą. Z pomocą przyszło mi jak zwykle Limango ( o tym co to Limango pisałam Wam w TYM poście). Znalazłam bez problemy dwie walizki Samsonite (TU LINK DO OFERT TEJ MARKI) w odpowiednich wymiarach za to za ponad połowę ceny sklepowej! Jeżeli czeka Was podobny zakup przed wakacjami to serdecznie polecam Wam zajrzeć na Limango w aktualne kampanie oraz do OUTLETU, do kategorii “WALIZKI”.

Wybierając walizkę zawsze kieruję się zasadą, że ma się wyróżniać kolorem lub wyglądem – to zmniejsza szanse na to, że ktoś się pomyli i weźmie mój bagaż. Tym razem postawiłam na charakterystyczną Myszkę Mickey (pod TYM linkiem znajdziecie moją torbę, a pod TYM walizkę. ) Oba bagaże można ze sobą wygodnie połączyć co ułatwia poruszanie się po lotnisku.

podróż z dzieckiem samolotem jaki wózek do samolotu

Bardzo często dla dziecka poniżej 2 roku życia, podróżującego na kolanach osoby dorosłej można zabrać dodatkowy bagaż (np. torbę pielęgnacyjną). Gdy wykupicie miejsce tak by postawić fotelik we wszystkich liniach przysługuje Wam do tego miejsca bagaż podręczny. Kwestie przewozu wózka czy też fotelika bardzo się różnią u poszczególnych przewoźników. Zebrałam dla Was te informacje i zamieściłam na końcu wpisu.

podróż z dzieckiem samolotem jaki wózek do samolotu

W niektórych liniach w zależności od wykupionej taryfy (np. w Ryanair) poza bagażem podręcznym (kabinowym) możecie zabrać na pokład małą torbę podróżną. Dla dzieci idealnie sprawdziły się plecaczki Zoopack Skip Hop, natomiast dla mam serdecznie polecam mini torebekę/nerkę Greenwich tej samej marki. Do środka zapakujcie wszystko co chcecie mieć pod ręką, dzięki temu unikniecie przegrzebywania walizek przy każdej kontroli.

Co spakować do bagażu podręcznego dla dziecka?

Oczywiście wszystko zależy od wieku malucha z którym podróżujecie. Generalnie mam wrażenie, że im młodsze dziecko tym łatwiej się spakować, szczególnie jeżeli karmicie piersią i poza zestawem do przewijania nie specjalnie musicie cokolwiek więcej brać. Sytuacja komplikuje się przy karmieniu mleku modyfikowanym. Najwygodniej przygotować sobie odmierzone porcje proszku w oddzielnych pojemniczkach + odmierzoną wodę w butelce. Na pokładzie możecie poprosić stewardessę o podgrzanie wody. 

Dla starszych dzieci na krótkie loty możecie zabrać swoje przekąski, jedzenie lub napoje, najlepiej by były to oryginalnie zapakowane produkty – popularnością cieszą się słoiczki, tubki z serkami lub owocami. Przygotowane przez Was posiłki także przejdą przez kontrolę, możecie zabrać dla dziecka kanapki, przygotowane i pokrojone na przekąskę owoce lub warzywa. Podczas długich lotów podczas których przewidziany jest posiłek na pokładzie, dla dziecka można zarezerwować posiłek ze specjalnego dziecięcego menu.

Przygotowałam krótką listę, z którą najłatwiej będzie Wam spakować dziecko do samolotu:

 • dokumenty
 • bilet
 • niezbędne leki (warto mieć także w zanadrzu leki przeciw gorączkowe lub na chorobę lokomocyjną)
 • artykuły do przewijania: pieluszka, maść (należy liczyć, że przyda się ok. 1 pieluszka na godzinę lotu)
 • smoczek*
 • jedzenie, przekąski, napoje 
 • wilgotne chusteczki (przydają się także przy odpieluchowanych dzieciach)
 • płyn odkażający do rąk
 • woreczek na nieczystości / mokre ubrania/ na wypadek wymiotów
 • ubranie na zmianę oraz adekwatne do pogody w miejscu docelowym
 • otulacz/kocyk – w kabinie działa klimatyzacja i często jest chłodno.
 • zabawka/książeczka – koniecznie nowa, angażująca. Poniżej znajdziecie kilka przykładów
 • opaska identyfikacyjna z telefonem do rodziców.

podróż z dzieckiem samolotem jaki wózek do samolotu

A dla tych co nie potrafią usiedzieć długo w jednym miejscu i nosi ich po świecie polecam wpis z gadżetami do podróżowania samochodem. Wiele z nich możecie także wykorzystać w samolocie.

Zabawki umilające podróż dziecka

Po ostatnim naszym locie pokazałam Wam na Instastories co przygotowałam dzieciom na podróż. Bardzo Wam się to spodobało, dlatego postanowiłam poświęcić tematowi cały akapit. 

podróż z dzieckiem samolotem jaki wózek do samolotu

Chcę Wam także udowodnić, że podczas lotu bajka czy gra na tablecie to nie jest obowiązkowy punkt programu. Warto trzymać to w zanadrzu na czarną godzinę, gdy znudzenie dosięgnie zenitu. Wcześniej postawcie na klasykę: książeczki, zabawki, kolorowanki. Sam lot dla dzieci jest dużą atrakcją. Dla najmłodszych podróżników warto pamiętać o zabraniu ukochanej przytulanki, gryzaczka.

U starszaków za to sprawdzają się nowości – trzeba ich po protu pozytywnie zaskoczyć, ciekawą grą czy gazetką z ukochanym bohaterem. Z oferty Edukatorka wybrałam najciekawsze zabawki na podróż (nie tylko samolotem!).

podróż z dzieckiem samolotem jaki wózek do samolotu

podróż z dzieckiem samolotem jaki wózek do samolotu

Wózek do samolotu

Wiem, że ten temat także spędza Wam sen z powiek przed podróżą z dzieckiem samolotem. 

 • Czy można zabrać wózek dla dziecka do samolotu? Można! 
 • Czy musi to być wózek jednoczęściowy? Nie musi (chyba że linie mają takie ograniczenie w regulaminie)! Ale w większości przypadków może to być i gondola na stelażu.
 • Czy można go wnieść na pokład samolotu? To już zależy….

podróż z dzieckiem samolotem jaki wózek do samolotu

W większości lini lotniczych dziecku do lat dwóch przysługuje wzięcie w cenie biletu wózka lub fotelika lub łóżeczka turystycznego. W niektórych można nawet wziąć ze sobą dwie rzeczy (brawo Ryanair!) To ograniczenie wiekowe jest bardzo umowne, jedni przymkną oko i pozwolą zabrać wózek z 4 latkiem inni mogą się czepiać.

Wózek możecie nadać wraz z bagażem rejestrowanym lub zabrać ze sobą dalej i oddać chwilę przed wejściem do samolotu. W tym drugim wariancie zostawiacie go w rękawie lub na płycie lotniska przy schodach do samolotu – wszystko zależy od tego w jaki sposób wpuszczają Was na pokład. Praktyczna porada brzmi: zabezpieczcie w miarę możliwości swój wózek przed podróżą. Część spacerówek (szczególnie tych dedykowanych do latania) ma na swoi wyposażeniu pokrowce. Do większych wózków (typu Litetrax czy Snap) możecie kupić TAKĄ TORBĘ. Część firm (np. Bugaboo czy Stokke) ma w sprzedaży specjalne pokrowce do zabezpieczenia wózka.

Po wylądowaniu mamy trzy opcje z odbiorem wózka: 1)  będzie czekał na Was przy samolocie (rozejrzyjcie się podczas wysiadania czy gdzieś nie leżą wózki), 2) odbierzecie go wraz z bagażami na taśmie, 3) wózek będzie do odebrania na taśmie z bagażem ponadwymiarowym. Najlepiej zapytać kogoś z obsługi gdzie macie szukać…

Co zaś do wnoszenia wózka na pokład samolotu to sporo zależy od obsługi lotu. Wiele wózków mieści się w wymiarach bagażu podręcznego, lub w wymiarach umożliwiających przewożenie go w luku bagażowym, ale nie zawsze pozwalają je wnieść do samolotu. Z moich obserwacji wynika, że dużo tu zależy od tego, jaką macie gadkę. Jeżeli obsługa nie zgodzi się na wniesienie małego wózka na pokład – TRUDNO- oddacie go tuż przed wejściem. Poniżej zamieszczam listę i linki do recenzji wózków, które zdecydowanie  nadają się do podróżowania samolotem.

podróż z dzieckiem samolotem jaki wózek do samolotu

Na niektórych lotniskach przygotowane są wózki dziecięce z których nieodpłatnie mogą korzystać najmłodsi podróżnicy.

Z dzieckiem na lotnisku

Lotniska oraz przewoźnicy przygotowani są na swoich najmłodszych pasażerów. Poza specjalnymi pokojami w których spokojnie można przebrać lub nakarmić dziecko, możecie także znaleźć specjalne place zabaw, które umilą oczekiwanie na lot (im większe lotnisko tym większe szanse na takie udogodnienia). Bardzo często na lotniskach przygotowane są osobne stanowiska odprawy check-in dla rodzin podróżujących z dziećmi. Podobnie jest przy odprawie bezpieczeństwa, gdzie zapraszają Was na oddzielne stanowisko gdzie spokojnie możecie się przygotować do kontroli i nikt krzywo nie patrzy na skaczące dzieci. Osobiście najbardziej nie lubię tego momentu, bo na specjalne paczki trzeba wyładować z bagażu jedzenie i elektronikę. Na taśmie musi się także znaleźć wózek (a dziecko właśnie ucięło sobie w nim drzemkę…) No nic, tego etapu podróży samolotem się nie minie, trzeba się skupić by nic potem nie zapomnieć z powrotem spakować.

Ostatnie chwile przed dotarciem do samolotu to boarding i kolejne sprawdzanie biletów i dokumentów przy bramkach (gate). Osoby podróżujące z dziećmi czy w kobiety ciąży mogą skorzystać z pierwszeństwa wejścia na pokład, ale po ostatnim naszym locie nie jestem przekonana czy warto. Im szybciej znajdziecie się na pokładzie, tym dłużej Wasze dziecko będzie musiało siedzieć „na miejscu” (czytaj: Ty będziesz musiał utrzymać swoje dziecko na miejscu). Gdy wchodzicie jako ostatni pasażerowie to tylko minuty dzielą Was od startu. 

Podróżowanie samolotem z dziećmi – wytyczne lini lotniczych

Jak pewnie zauważyliście podczas lektury, każdy przewoźnik ma swoje odrębne zasady co do przewożenia dzieci i niemowląt. Na koniec zebrałam dla Was najważniejsze dla rodziców informacje jakie linie lotnicze zamieściły na swoich stronach i załączyłam linki prowadzące do interesujących Was stron.

PLL Lot

 • Zniżka dla niemowląt wynosi 90% od wartości taryfy normalnej i dotyczy dzieci poniżej 2 roku życia, które nie zajmują osobnego miejsca na pokładzie samolotu. Dzieciom w wieku od 2 do 11 lat przysługuje zniżka w wysokości 25% od wartości taryfy normalnej i odzielne miejsce.
 • Dzieciom poniżej 2 roku życia (infant) przysługuje bezpłatny limit bagażowy w ilości 1 sztuki do 23 kg (do 158 cm łącznie) niezależnie od klasy podróży i portu docelowego.
 • Rodzice podróżujący z dziećmi mogą zabrać dla nich posiłek na pokład.
 • W ramach bezpłatnego bagażu pasażer może zabrać ze sobą składany wózek dla dziecka poniżej 2 roku życia.
 • Kołyski są zaprojektowane dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia ważących maksymalnie 10 kg. Kołyskę można zarezerwować za pośrednictwem Call Center do 72 godzin przed wylotem.

Ryanair

 • Niemowlę może podróżować na kolanach osoby dorosłej (pas bezpieczeństwa dla niemowląt zostanie dostarczony przez załogę),
 • Dla niemowlęcia (8 dni – 23 miesiące) można zakupić dodatkowe miejsce.
 • Osoba dorosła towarzysząca niemowlęciu, oprócz swojego limitu bagażu podręcznego, może dodatkowo wnieść na pokład torbę z akcesoriami dziecięcymi o wadze do 5 kg.
 • Nieodpłatnie można przewieźć 2 sztuki akcesoriów dziecięcych na dziecko — 1 wózek dziecięcy plus jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne.
 • Na pokład można wnieść fotelik samochodowy dla dziecka lub niemowlęcia, pod warunkiem, że jest on dopuszczony do użytku na pokładzie samolotu i wyposażony w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa.
 • Niemowlęta w wieku powyżej 1 roku mogą zajmować osobne miejsce na pokładzie, jeśli podróżują w szelkach Amsafe CARES (dostarczonych przez pasażera)

WizzAir

 • Niemowlęta wwieku od 14dni do 2lat mogą podróżować na kolanach osoby towarzyszącej, za opłatą 35 zł – 119 zł za lot wjednym kierunku.
 • Dzieci w wieku od 2 do 14 lat dokonują rezerwacji jako dzieci, ale muszą mieć wykupione własne miejsce i płacą cenę jak za osobę dorosłą
 • Jeśli wykupisz dodatkowe miejsce, możesz wnieść na pokład fotelik samochodowy dla niemowlęcia ustawiany tyłem do kierunku jazdy i wyposażony we własny pas bezpieczeństwa.
 • Dorosły podróżujący z niemowlęciem oprócz bagażu podręcznego może wnieść na pokład małą dodatkową torbę dla niemowlęcia
 • wózki dziecięce (…) są odprawiane z pozostałym bagażem i przewożone bez dodatkowej opłaty, pod warunkiem, że użytkownik tego sprzętu podróżuje w tym samolocie

Eesy Jet

 • Nieodpłatnie można przewieźć 2 sztuki akcesoriów dziecięcych na dziecko — 1 wózek dziecięcy plus jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne.
 • Niemowlęta z zarezerwowanym miejscem oraz dzieci po ukończeniu 2 lat obowiązują te same zasady dotyczące bagażu podręcznego co dorosłych
 • Dla niemowlaka podrużującego na kolanach rodzica można zabrać dodatkowy bagaż o wymiarach 45x36x20cm. Musi być umieszczony pod fotelem przed Tobą
 • NIemowlęta siedzące na osobnym fotelu muszą korzystać z fotelika samochodowego podczas startu, lądowania i na każdą prośbę personelu pokładowego. Linia lotnicza nie posiada fotelików, trzeba zabrać własny. Dozwolone są tyko foteliki przodem do kierunku jazdy. Załoga musi być w stanie przypiąć je do fotela. Jeśli nie zamierzasz zabierać fotelika na pokład samolotu nadaj go z bagażem rejestrowanym.

Lufthansa:

 • Taryfa dla niemowląt: Dzieci do drugiego roku życia podróżują bezpłatnie na trasach krajowych w Niemczech, a na pozostałych trasach na podstawie biletu o wartości 10% ceny regularne
 • Taryfa dziecięca: Dzieci w wieku od 2 do 11 lat (do ukończenia 12 roku życia) muszą mieć zarezerwowane własne miejsce w samolocie i mogą podróżować na prawie wszystkich trasach, korzystając z większości taryf, na podstawie biletu o wartości 75% regularnej ceny za przelot.
 • W przypadku, gdy podróżujesz z drugim dzieckiem, które nie ukończyło drugiego roku życia, masz możliwość zarezerwowania miejsca na sąsiednim fotelu, do którego możesz przymocować odpowiedni fotelik podróżny dla dziecka.
 • Możesz korzystać z wózka aż do chwili wejścia do samolotu, a z powrotem otrzymasz go zaraz po wylądowaniu.
 • Podczas rejsów międzykontynentalnych posiadamy dostępne specjalne łóżeczka – odpowiednie dla dzieci ważących mniej niż 11 kg i mierzących do 67 cm.
 • Foteliki podróżne dla dzieci lub foteliki samochodowe dla niemowląt lub małych dzieci mogą być używane na pokładzie samolotu, aby zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących niemowląt i małych dzieci (do 7 lat).
 • Korzystanie z dziecięcego fotelika podróżnego jest oczywiście bezpłatne. Prosimy jednak mieć na uwadze, że fotelik musi być zamocowany do fotela pasażerskiego. Z tego względu, dla niemowląt konieczne jest wykupienie biletu DZIECIĘCEGO. W takim przypadku, dla niemowlęcia (0-2 lata) należy przynieść ze sobą swój fotelik. W przeciwnym wypadku, niemowlę będzie musiało siedzieć na kolanach dorosłego przez cały rejs, pomimo wykupionego miejsca. 
 • W Lufthansie, dzieciom poniżej dwóch lat przysługuje bezpłatny przewóz jednej sztuki bagażu o wadze do 23 kg. Niemowlętom (do 2 lat) przysługuje bezpłatny przewóz jednej sztuki bagażu o wadze do 23 kg i wymiarach do 158 cm (szerokość + wysokość + głębokość)
 • Odpowiednie foteliki samochodowe, nosidełka lub składane wózki dziecięce można nieodpłatnie wnieść na pokład jako dodatkowy bagaż podręczny (nieskładane wózki dziecięce będą przewożone w luku bagażowym).

Emirates

 • Bilety dla niemowląt podróżujących na kolanach rodzica lub w łóżeczku pokładowym są objęte zniżką od pełnej opłaty za bilet dla osoby dorosłej.
 • Dziecko do 2 lat może podróżować na Twoich kolanach. Personel poda Ci specjalne przedłużenie pasa. Jeśli dziecko ma więcej niż 2 lata, należy kupić bilet dla dziecka, aby mogło podróżować na osobnym miejscu. 
 • Dzieci pomiędzy 6. a 36. miesiącem życia mogą podróżować na pokładzie samolotu w fotelikach samochodowych pod warunkiem, że zostało dla nich wykupione oddzielne miejsce. Foteliki samochodowe mogą być używane na wszystkich etapach lotu, w tym podczas startu i lądowania.
 • Bilety dla dzieci w wieku pomiędzy 2 a 11 rokiem życia, podróżujących na oddzielnym fotelu również są objęte zniżką od pełnej ceny dla osoby dorosłej.
 • Korzystanie z dziecięcych walizek-samochodzików i/lub podnóżków – wiele dziecięcych jeżdżących walizek oraz podnóżków nie posiada certyfikatu Generalnego Urzędu Lotnictwa Cywilnego ZEA, przez co nie jest dozwolona na naszym pokładzie. Obejmuje to między innymi produkty Bedbox, Fly Legs-up oraz FLY-Tot. 
 • Gdy podróżujesz z dzieckiem/niemowlęciem, masz do dyspozycji dodatkowy bagaż rejestrowany, większy bagaż podręczny, a jeśli pozwoli na to miejsce – jedną składaną spacerówkę, nosidełko lub fotelik samochodowy.

Air France

 • Na bilet dla dziecka można uzyskać zniżkę. Do 20% na krótkich lotach i do 33% na dłuższych.
 • Niemowlak może podróżować na kolanach rodzica. W takim wypadku obowiązuje zniżka 90% na bilet dla dziecka. Niemowlak może też podróżoać no oddzielnym fotelu. W takim wypadu należy zakupić bilet w taryfie dla 2-11latków. 
 • Jeżeli niemowle podróżuje na Twoich kolanach możesz zabrać z nim: 1) w ramach bagażu podręcznego przedmiot do 12 kg którego wymiary nie przekraczają 55 cm x 35 cm x 25 cm  2) dodatkowy bagaż ważący do 10 kg.
 • Możesz  przewieść składany wózek oraz fotelik samochodowy bez dodatkowej opłaty. Niektóre wózki są akceptowane w kabinie samolotu, w zależności od dostępności wolnego miejsca.

Norwegian

 • W przypadku lotów międzynarodowych cena biletu dla niemowlęcia siedzącego na kolanach rodzica wynosi 10% ceny biletu dla osoby dorosłej plus opłaty lotniskowe, pod warunkiem że niemowlę nie ukończyło 2 lat do dnia powrotu
 • W przypadku wszystkich lotów (z wyjątkiem długodystansowych), cena biletu dla dzieci w wieku od 2 do 11 lat (w dniu powrotu lub w dniu wylotu w przypadku podróży w jedną stronę) wynosi 75% ceny biletu dla osoby dorosłej plus opłaty lotniskowe.
 • Cena biletu dla dziecka, które ukończyło 12 lat, jest taka sama jak dla osoby dorosłej.
 • Aby niemowlę otrzymało własne siedzenie, należy zarezerwować bilet dla dziecka za pośrednictwem biura obsługi klienta. 
 • Na pokładzie naszych samolotów rodzice mogą korzystać z własnych urządzeń podtrzymujących dla dziecka (CRS), pod warunkiem że urządzenie to ma odpowiedni certyfikat i oznaczenia.
 • Za korzystanie z urządzenia podtrzymującego dla dziecka nie jest pobierana żadna opłata, ale ponieważ CRS musi być przymocowany do fotela pasażera, wymagany jest zakup biletu dla dziecka, nawet w przypadku dzieci, które nie ukończyły 2 lat.
 • Bagaż podręczny: Bilety dla niemowląt nie obejmują bagażu podręcznego, możesz jednak zabrać na pokład niewielką ilość jedzenia dla dzieci i mleka/mleka modyfikowanego na czas lotu.
 • Bagaż rejestrowany: Bagaż rejestrowany
 • Niemowlę (poniżej 2 roku życia) : Dodatkowo 5 kg bagażu rejestrowanego (spakowane w Twoim bagażu lub jako oddzielna sztuka bagażu) ;W ramach biletu możesz przewieźć 1 wózek spacerowy i 1 fotelik samochodowy

Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!