Książeczki stomatologiczne dla dzieci.

Od kilku tygodni na moim biurku czekają na swoje opisanie kolejne książeczki o ząbkach, dzieciach i o dentyście. To już trzecia odsłona z tej serii, szczerze mówiąc wątpiłam, że mi się uda znaleźć materiał na kolejny wpis.

Ale stopniowo w naszej domowej, dziecięcej biblioteczce pojawiały się kolejne książeczki stomatologiczne dla dzieci i no przyszła pora by wreszcie napisać o nich parę zdań. Poprzednie dwa wpisy znajdziecie pod tymi linkami, a poniżej kolejne 7 propozycji do dziecięcej biblioteczki:

Książeczki stomatologiczne dla dzieci z naszej biblioteczki:

Zuzi rusza się ząb – Liane Schneider, Annette Steinhauer

Uwielbiam całą serię Mądra Mysz, a “Zuzi rusza się ząb” to już czwarta książeczka stomatologiczna dla dzieci wydawnictwa Media Rodzina w naszej biblioteczce. Ta konkretnie pozycja wpisuje się aktualnie w to co dzieje się u nas w domu. Moja córka wchodzi w fazę wymiany uzębienia, podobnie jak bohaterka serii. W książce dzieci znajdą odpowiedzi na pytania, które zadają sobie gdy ma im wypaść pierwszy ząb: Czy to dlatego, że za słabo je myłem? Czy taki ząb trzeba wyrwać, a może sam wypadnie? No i najważniejsze… kiedy przyjdzie wróżka zębuszka?

Rodzice znajdą tu ciekawy pomysł na prezent z okazji wypadnięcia pierwszego ząbka. Autorka zamiast pieniędzy proponuje list oraz drobiazg, który ma przypominać o dbaniu o ząbki. Jaki? Znajdziecie go na ostatnim zdjęciu.

Link: “Zuzi rusza się ząb” Liane Schneider, Annette Steinhauer

książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci
“Kochana Zuziu, dziękuję za Twój ząb. Myj zęby dokładnie, żeby te, które Ci wyrosną, były tak piękne i błyszczące jak perełki na bransoletce. Całuję Ci mocno – Twoja Wróżka Zębuszka” – fragment książki “Zuzi rusza się ząb”

Idę do dentysty – Katarzyna Kmieć-Krzewniak

Kolorowa, kartonikowa książeczka dla najmłodszych dzieci, gdzie stomatologiczna wiedza przekazywana jest za pomocą krótkich wierszyków. Z książeczki maluch dowie się kto to jest dentysta, jak wygląda gabinet i czy leczenie jest bolesne. Na końcowych stronach ku mojej radości autorka zawarła kilka porad dotyczących prawidłowego dbania o zęby. Kilka obrazków dosyć realnie odzwierciedla to z czym dziecko może się spotkać w gabinecie, także można ją spokojnie wykorzystać podczas przygotowywania się z maluchem do pierwszych odwiedzin u dentysty.

Link do “Idę do dentysty” Katarzyna Kmieć-Krzewniak

książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci

Zęby – Wojciech Grajkowski

Wydawnictwo Dwuktropek także postanowiło opowiedzieć co nieco o zębach. Ich propozycja to obszerne źródło wiedzy stomatologicznej nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych. Poznajemy małą Polę w momencie kiedy jej buzia jest jeszcze bezzębna. Wraz z kolejnymi stronami dowiadujemy się jakie są kolejne etapy rozwoju jamy ustnej od dziąsełek do… dorosłości! Poruszane są tu tematy dotyczące higieny, zdrowej diety, leczenia próchnicy a nawet ortodontyczne. O stomatologicznych terminach opowiadają wesoły Zgłębnik i Lusterko, natomiast Szczotka, Pasta i Nitka uczą czytelników jak dbać o prawidłową higienę. Książka wydana została pod patronatem m.in. bloga wnaszejbajce.pl. (kopalnia książeczkowych inspiracji – polecam!) Dzięki jego autorce jeden egzemplarz właśnie do mnie trafił!

Link: “Zęby” Wojciech Grajkowski

książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci

Nawet smok musi myć zęby – Iris Rossbach

Wiadomo, że w każdej porządnej bajce powinien być smok! Nasz bohater mieszka pod fabryką słodyczy, gdzie odżywia się ciastkami na śniadanie, obiad i kolację. Dzięki pomocy małej dziewczynki Marysi dowiaduje się dlaczego rozbolał go ząb. Marysia przeprowadza w jego życiu rewolucję – uczy go jak myć zęby, jak się prawidłowo odżywiać, a na końcu… zaprowadza go do dentysty! Sama dzięki książce nauczyłam się nowej metody mycia zębów! “Raz – dwa – trzy Żu – Ze -Wy” oznacza, że zęby trzeba umyć szczotką z 3 stron: żującej, zewnętrznej oraz wewnętrznej. Sami przyznacie, że wpada w ucho. Niestety, książka aktualnie się wyprzedała, ale może kiedyś jeszcze pojawi się dodruk lub natkniecie się na nią w bibliotece.

Link: “Nawet smok musi myć zęby” – Iris Rossbach

książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci

Psi Patrol Wizyta u dentysty

Jestem mamą małego psychofana Psiego Patrolu i nie było opcji żeby ta książka nie znalazła się na naszej półce. Historyjkę być może znacie, bo w książce dzieje się dosłownie to samo co w serialowym odcinku – Chase’owi rusza się ząb ale strasznie boi się dentysty. Podobnie ze strachem walczy mały chłopiec Alex. Z tej “książeczki stomatologicznej” dzieci dowiadują się, że praktycznie każdy człowiek/ zwierzę na świecie czegoś się boi i nie można sobie pozwolić na to, żeby ten strach nas paraliżował i ograniczał. Na końcu obaj bohaterowie trafiają na stomatologiczny fotel, a wizyta okazuje się bardzo przyjemnym spotkaniem. W książeczce znajdziecie różne zadania które można rozwiązać wraz z dzieckiem. Na tą pozycję polecam polować w “Lidronkach” oraz książkowych outletach.

Link do “Bardzo Ważne Sprawy: Wizyta u dentysty”

książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci

Wielkie Mycie Zębów w Zoo – Sophie Schoenwald, Gunther Jakobs

Coś śmierdzi w zoo… takiego odkrycia dokonuje dyrektor obiektu pan Alfred Niecierpliwiec. Skąd się wziął ten przykry zapach? Okazuje się, że leniwiec Fredii namówił wszystkie zwierzęta do tego by porzuciły mycie zębów na rzecz świętego spokoju. Rozwiązaniem śmierdzącego problemu ma być zorganizowanie przez dyrektora dnia Wielkiego Mycia Zębów, a w całej akcji pomaga największy czyścioch spośród zwierząt jeż Ignacy. Czy im się uda wymyć zęby wszystkim zwierzętom? O tym przekonacie się podczas lektury. Miłą niespodzianką jest dołączony do książeczki plakat z instruktażem higieny jamy ustnej .

Link do “Wielkie mycie zębów w zoo” Sophie Schoenwald

książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci
książeczki stomatologiczne dla dzieci

Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!

Linki do książeczek zawarte w tekście są afiliacyjne. To oznacza, że gdy po kliknięciu na nie dokonacie zakupu ja otrzymam z tego tytułu prowizję. Nie ma to wpływu na cenę jaką Wy zapłacicie za zamówione produkty, ale to dla mnie znak że doceniacie moje rekomendacje.