Między nami ząbkami – przygotuj dziecko na wizytę u dentysty

Wiele osób pyta mnie, w jaki sposób przygotować dziecko do wizyty u dentysty. Wszystko to zależy od tego, w jakim wieku jest maluch, który ma być pacjentem. Gdy wybieracie się do gabinetu po pojawieniu się pierwszego ząbka (tak, tak, dobrze widzicie, ok 6-12 miesiąca życia dziecko powinno pierwszy raz trafić do gabinetu stomatologicznego – pisałam Wam o tym TU), to poza zabraniem dziecka, torby pielęgnacyjnej i książeczki zdrowia nie musicie specjalnie się do takiej wizyty szykować.

Sprawa ma się inaczej, gdy do stomatologa szykuje się starsze dziecko. Nawet jeżeli nie jest to pierwsza Wasza wizyta, warto przypomnieć maluchowi, jak wygląda spotkanie, dlaczego warto dbać o ząbki i jak je prawidłowo pielęgnować, tak by zebrać od stomatologa same pochwały. Poza zabawą w stomatologa w domu fantastycznym materiałem przygotowującym do spotkania są książeczki! 

Jak część z Was wie, mam w domu prawdziwą kolekcję książek dla dzieci o tematyce stomatologicznej. I wcale nie stoją na półce w pokoju u moich dzieci! Mam dla nich specjalnie przygotowane miejsce w mojej sypialni, skąd moje własne dzieci mogą ode mnie te książki pożyczać. Książki te wykorzystuję do edukacji moich najmłodszych pacjentów oraz ich rodziców, a także pokazuję je dzieciom, gdy odwiedzam np. przedszkole z okazji Dnia Dentysty.

Nowa książeczka dla dzieci o ząbkach!

W ostatnim czasie do mojej kolekcji trafiła wyjątkowa pozycja, niepodobna zupełnie do tego, co do tej pory znalazłam w księgarniach. Mam przyjemność przedstawić Wam jedyną w swoim rodzaju książeczkę „Między nami ząbkami” autorstwa Wu Hongbin oraz Jam Dong, która pojawiła się w polskim przekładzie dzięki wydawnictwu Harperkids. Tytuł oryginału to: „The Story of Pearl Town”. I mam dla Was dobrą wiadomość! Wy także możecie ją mieć w swojej biblioteczce! Polska premiera książki miała miejsce kilka dni temu.

między nami ząbkami książeczka dla dzieci harperkids

Dlaczego książka jest wyjątkowa? Po pierwsze historia – poznajemy mieszkańców Ząbkowic oraz rodzinę Zębickich. Sprawdzamy, jak się żyje w tym ciekawym mieście, z jakimi problemami muszą się oni codziennie zmagać. Po drugie – okienka! W książce ukryte są w sumie 33 tekturowe niespodzianki, pod którymi znajdziecie stomatologiczne ciekawostki oraz zabawne obrazki. Po trzecie – ruchome, rozkładane elementy na ostatniej stronie! „Między nami ząbkami” to książka ze scenką pop-up. 

Nie bez powodu książka znalazła się w serii „Akademia Mądrego Dziecka”. Ta lektura w przystępny i atrakcyjny dla najmłodszych czytelników sposób przybliża stomatologiczną wiedzę: zasady zdrowej diety czy fizjologiczne procesy takie jak np. wymiana zębów mlecznych na stałe. Z kart książki mały czytelnik i jego opiekun dowiedzą się także: jak zadbać o higienę jamy ustnej, jak wygląda gabinet stomatologiczny oraz jak radzono sobie z myciem zębów w starożytnych Chinach! (Tu pozwolę sobie przypomnieć mój tekst o historii szczoteczki do zębów, również nafaszerowany higienicznymi ciekawostkami!)

między nami ząbkami książeczka dla dzieci harperkids akademia mądrego dziecka

Witajcie w Ząbkowicach! 

Akcja książki rozpoczyna się w mieszkaniu państwa Zębickich, którzy właśnie wyprawiają przyjęcie pożegnalne dla swojego pierwszego synka Mleczysława. Młody czytelnik dowie się z pierwszych kart książki, że każda rodzina w mieście wychowuje dwadzieścioro dzieci, i każde z tych dzieci po ukończeniu 6-7 lat opuszcza dom rodzinny (podobno przychodzi po nie Wróżka Zębuszka). Mleczysław na pożegnanie dostaje od braci i sióstr pamiątkę – pierwszą szczoteczkę do zębów! Podczas przyjęcia małe mleczaki oglądają film (O czym? przekonacie się, otwierając okienko ekranu). Jak na każdym przyjęciu znajdą się tu także zdrowe przekąski – nie zaproszono lodów, ponieważ „w nadmiarze mogłyby zaszkodzić małym ząbkom”. Poza tym Zębiccy najbardziej lubią jeść wołowinę, seler oraz owoce. Widzicie ten namiot w rogu pokoju? Tam ukrył się niespodziewany gość – koniecznie musicie go poznać i wypatrywać w swojej buzi!

W Ząbkowicach mamy oczywiście szkołę, w której uczą się nasi bohaterowie. Za murami szkoły dowiadują się, jak są zbudowane i które części ząbków są najtwardsze. Na lekcji historii poznajemy metody dbania o jamę ustną, jakie stosowali starożytni Egipcjanie oraz Chińczycy. Podczas zajęć z biologii nauczyciel tłumaczy, jak zioła wpływają na zdrowie jamy ustnej, a na lekcji WF-u dowiadujemy się, co jest nam potrzebne, gdy uprawiamy niebezpieczne dla zębów dyscypliny sportowe. W szkole znajdziecie też tablice z wizerunkami ząbkowickich sław i ich „zaząbiste” powiedzonka. 

Szpital dla ząbków

Moim ulubionym miejscem w Ząbkowicach jest szpital dla zębów! Tu własne pracuje stomatolog! Bardzo podziwiam organizację pracy ząbkowiczan! W ich szpitalu znajduje się też ostry dyżur, gdzie pomaga się wszystkim bolesnym oraz urazowym przypadkom. Jest pracownia rentgenowska, gdzie można sprawdzić, co kryje się wewnątrz zęba. W dziale profilaktyki ząbkowickie higienistki stomatologiczne przeprowadzają zabiegi oczyszczania zębów (ściągają kamień oraz osady; TU sprawdzisz, czym różni się jedno od drugiego) oraz sprawdzają za pomocą tabletek wybarwiających, czy zęby są dobrze domyte.

między nami ząbkami książeczka dla dzieci harperkids

Po drugiej stronie szpitala trwają zabiegi profilaktyczne – lakowanie oraz lakierowanie (TU możesz sprawdzić, co to znaczy). Działa również gabinet ortodontyczny, którego załoga dba o to, żeby ząbki stały równo. Dzięki temu, że będą prawidłowo ustawione, będą mogły sprawnie działać i nie zepsują się tak szybko. Zaś najciekawsza akcja dzieje się w centrum szpitala!

Za zasłonką odbywa się leczenie ząbka! Pacjent – ząbek – grzecznie siedzi na fotelu i otwiera jamę ustną przed stomatologiem. W asystorze (czyli podręcznej szafce) lekarza znajdują się stomatologiczne narzędzia. O tym, jak wyglądają i do czego służą, dowiecie się po uchyleniu szufladki. 

To tylko krótkie przykłady tego, co znajdziecie na kartach tej ciekawej książki. Sami rozumiecie, że nie mogę Wam opowiedzieć wszystkiego, bo nie będziecie mieli żadnej niespodzianki podczas lektury. Odkrywanie tego, co dzieje się pod okienkami, to super zabawa dla dużych i małych. Poza przydatnymi informacjami z dziedziny stomatologii znajdziecie tu też sporo informacji o fizjologii jamy ustnej, poznacie ciekawostki o zębach, oswoicie się z dentystą i jego gabinetem. 

No dobra… zdradzę Wam jeszcze jedną tajemnicę… W Ząbkowicach jest wesołe miasteczko, Zęboland! Tam to dopiero jest zabawa!

między nami ząbkami książeczka dla dzieci harperkids
Tak wesoło i kolorowo się żyje w Ząbkowicach, między nami ząbkami!

Między nami ząbkami

Książeczka “Między nami ząbkami” została wydana w twardej oprawie. Wymiary okładki to 26 x 26 cm. Kartki wewnątrz są kartonikowe, na każdej stronie znajdziecie małe i duże okienka do otwierania. W sumie w środku jest 7 kolorowych plansz, które zostały zilustrowane przez Jam Dong. Za efekty 3D odpowiada Sofie Wang. Teksty przygotował Wu Hongbin, a za polski przekład odpowiada Marcin Wróbel. Konsultacja lekarska – lek. dent. Katarzyna Matuszczyk, chirurg stomatologiczny. Książeczkę „Między nami ząbkami” znajdziecie np. TU (link afiliacyjny).

między nami ząbkami książeczka dla dzieci harperkids

Z mojej strony serdecznie Was zachęcam do zapoznawania się z książeczkami o takiej tematyce. Wspaniale przygotowują one maluchy do wizyty u stomatologa! O ząbki warto dbać od samego początku i tak samo od początku warto o nich rozmawiać! 


Drogi czytelniku! Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, lub uważasz, że komuś może się przydać, będzie mi bardzo miło jeżeli go polubisz, skomentujesz i/lub podasz dalej. To dla mnie znak, że podoba Ci się moja działalność. Nic tak nie mobilizuje do dalszej pracy jak Twój głos!